Citroën slaví první letošní vítězství v portugalském mistrovství

Po výletě do exotické destinace se portugalské mistrovství vrátilo zpátky na pevninu.

Stejně jako na Madeiře pak na takřka padesátku startujících posádek čekaly asfaltové cesty. Na nich se cítí výrazně lépe než na šotolině José Pedro Fontes. Se svým Citroënem C3 Rally2 už dva roky nepoznal chuť vítězství, takže si rozhodně chtěl vylepšit dosavadní bilanci, kdy je jeho maximem madeirské druhé místo v rámci šampionátu. S maximem bodů z krásného ostrova v Atlantiku odjížděl domů pilot Hyundaie i20 R5 Bruno Magalhaes. Po trojici slabých čtvrtých mist si své skóre výrazně vylepšil a před konečnou fází šampionátu nabírá druhý dech. Doposud se nikomu příliš nedařilo ohrozit dvojici jezdců škodovek, které mistrovství vládnou. Ricardo Teodósio sezónu rozjel nejlépe ze všech, vítězstvím v Amarante. Pak ale dvakrát kraloval úřadující šampión Armindo Araújo a teprve nezdar na Madeiře zkorigoval jeho vedení na čtyřbodový náskok. Letos potřetí se do bojů zapojil i Pedro Meireles, ovšem jeho Volkswagen Polo GTI R5 skončil hned v neděli ráno mimo trať.

Nejrychleji do rally vstoupil Araújo, ovšem úspěchem na Madeiře povzbuzený Magalhaes vyhrál druhý test a snížil svůj odstup na pouhou vteřinku. Teodósio nepředvedl zrovna briskní vstup do soutěže a během třech sobotních testů si nechal nadělit skoro čtvrt minuty a průběžně se držel až jako čtvrtý. V neděli se mistr Portugalska z roku 2019 probudil o hodně lépe a vyhrál úvodní test. K třetímu Fontesovi se mu ale moc přiblížit nedařilo. Pilot Citroënu v první sekci uspěl ještě lépe než Teodósio, když vyhrál dvě zkoušky a posunul se na druhé místo před Araúja. Do čela poskočil hned po prvním ranním testu Magalhaes, kterému odsunutí lídra mistrovství až na třetí příčku hrálo výrazně do karet. Před odpolední sekcí ale nemohl být v klidu, když za sebou měl evidentně dobře rozjetého Fontese. A skutečně, pilot Citroënu si nebral servítky. Svému soupeři s Hyundaiem nadělil už v první odpolední zkoušce tolik sekund, že to stačilo na posun do čela. Následně byl Fontes rychlejší i v předposledním testu a do toho závěrečného šel s náskokem 3,2 sekundy. Teodósio mezitím zkusil zaútočit na Araúja, který působil oproti pátku v souboji s nejrychlejšími dosti bezradně. Teodósio ve svém honu za jeho třetí příčkou dokonce vyhrál závěrečnou Power Stage, ale lídr mistrovství odolal a bronz si o 3,1 sekundy uhlídal. V duelu o vítězství závěrečný test také nic nezměnil. Fontes byl znovu rychlejší a poprvé od Rali Vidreiro 2019 slaví vítězství. Magalhaes tentokrát na maximum bodů nedosáhnul, ale opět něco ukousnul ze své ztráty na vedoucí duo škodovek. Kalendář obsahuje ještě tři další destinace, tak snad nenastane opět nějaký výjimečný stav, který by zajímavě rozjetou sezónu předčasně ukončil.

Stav šampionátu: 1. Araújo 105, 2. Teodósio 101, 3. Magalhaes 93, 4. Fontes 84, 5. Sousa 67