Redakce - eWRC.cz
14. 9. 2021 18:33 − 2588× − 2

Sezóna eSport WRC 2021 skončila pro Českou republiku kvalitním výsledkem

Svět rally je úžasný. Šťastní jsou ti, kteří sednou do „živého“ speciálu, seženou dostatek financí a splní si svůj sen.

Ti méně šťastní to třeba můžou zkusit pomocí SIM racingu. Ano, pořád je tento svět fanoušky „živého“ světa rally hodně opovrhovaný, i přesto tento druh sportu v některých vytváří dobrý pocit, spokojenost a touhu něco dokázat. Někteří se díky SIM racingu dostali do světa „živých“ aut, protože vývoj her, fyzika aut i kompletní nastavení aut v hrách jde neustále dopředu a je dobrou přípravou na opravdový svět. Důkazem je Jon Armstrong, který v současné vede mistrovství světa juniorů a je i mistrem světa eSportu WRC z roku 2018, kde původně začínal jako SIM jezdec

Letošní sezóna se skládala z 13.zavodů mistrovství světa. V dřívějších sezónách kalendář eSportového šampionátu WRC kopíroval závody tradičního mistrovství světa WRC. Bohužel covid zamíchal i v kalendáři mistrovství světa s některými podniky, které svět WRC opustili a místo nich narychlo vznikly nové, na které eSportový vývoj nedokázal zareagovat a proto v sezoně chybělo Chorvatsko a Belgie. Začínalo se tradičně závodem v Monte Carlo pak postupně Švédsko, Mexiko, Argentina, Nový Zéland, Německo, Turecko, Portugalsko, Itálie, Keňa, Japonsko, Finsko a Walles. Po Wallesu, po krátké pauze, následovalo vyvrcholení sezóny – Grand finále, kam postupuje 8. nejlepších jezdců sezóny podle získaných celkových bodů. Je to v podstatě takové play off, kde v semifinále jede všech 8 jezdců současně 8 náhodně vybraných rychlostek z kompletního šampionátu( pro představu je na výběr asi 90 rychlostek) a po sečtení celkových časů postupují první 4 do finále, kde odjedou 4 náhodné rychlostky a po opětovném sečtení času se vyhlásí mistr světa, který letos vyhrál osobní auto Toyota Yaris v úpravě od Gazoo racing. Aby byl závod férový, vždy se Grand finále jede na nově vyvinuté hře pro následují rok. To znamená, že celá letošní sezóna se jela s platformou WRC 9, ale finále se odjelo s WRC 10, navíc všichni mohli použít pouze tovární nastavení bez možnosti jakýchkoliv větších úprav, povolen byl pouze výběr pneumatik. Letošní Grand finále se uskutečnilo v Athénách v Olympic Velodrome v Řecku. Byl to opravdu velký zážitek. Stopu a velmi kvalitní výsledek tam zanechala i česká vlajka.

Ano, i v eSportovém světovém šampionátu WRC má Česká republika své zástupce. Protože u nás není taková silná základna a podpora hráčů jako v jiných zemích, kde existují velké organizace které hráče podporují, jezdí někteří hráči pod zahraničními stájemi. V TOP 10 jezdí jediný Čech – Jan Hujíček jezdí pod francouzským týmem Virtual Best Racing (VBR), pod jménem VBR Hujda.

Honza jel letos svoji třetí sezónu, kdy ta první byla neúplná, protože do sezóny naskočil až v půlce sezóny. Vloni vstoupil do týmu VBR a skončil celkově na 12 místě. Letos si postup zajistil 7 místem a po Grand finále mu nakonec patří skvělé celkové 6. místo na světě.

Rozdíl mezi SIM Racingem a tím krásným „živým“, voňavým je obrovský. Ale i tak se jednou třeba eSport stane běžnou součástí života fanoušků rally. Možná to bude zdlouhavý proces, ale i tak se SIM racing dostane do většího podvědomí a bude stejně uznávaný, jako je ten opravdový a spousta těch méně šťastných, byť s velkým talentem, si splní svůj sen, i když jen s elektronickou možností.

Nakonec budoucnost rally není jinak příznivá a než se dívat na „elektrické vysavače“ na trati, tak nevím jestli nebude lepší pozorovat i tento druh rally sportu.

Velká gratulace Honzovi, ať se daří i v příští sezoně!

Komentářů celkem: 2
14. 9. 2021 21:34
0 0
Super článek. Myslím, že tomuto odvětví by měl dát nějaký prostor. Ten závěr je přesný, pokud svět rally ovládnou tichošlápci nezbude nic jiného než pustit si do uší pořadný kravál a na monitoru zavzdpomínat na krásné časy. Jsem zvědav jak codemasters posunou serii WRC a notný level výš.
14. 9. 2021 22:45
0 0
Velká gratulace, je skvělé vidět, že se českým talentům daří!

Dodám, že máme i dalšího top virtuálního jezdce Lukáše Matěju aka CRsedmicky. Ten jezdí hlavně Dirt Rally, kde se dokonce stal mistrem světa, taky vyhrál Škoda esport šampionát. A co je hlavní, probojoval se do kontinentálního finále projektu FIA Rally Star! smajlíksmajlík
Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit!