Létající Evans a jeho další vítězství s Toyotou Yaris WRC

Toyota Gazoo Racing WRT na Rallye Finsko oslavuje již čtvrté domácí vítězství díky výkonům Elfyna Evanse s navigátorem Scottem Martinem.


Britské duo je nyní jedinou posádkou, která má ještě šanci připravit týmové kolegy Sébastiena Ogiera a Juliena Ingrassiu – kteří ve Finsku dojeli celkově pátí – o titul mistra světa. Do konce světového šampionátu přitom zbývají pouze dvě kola a již nyní je jisté, že mistrovský titul již třetím rokem po sobě připadne některému z jezdců Toyoty. Tým se rovněž o něco přiblížil zisku mistrovského titulu mezi továrními týmy.Na první Rallye Finsko po více než dvou letech tým čelil silnější konkurenci na rychlých štěrkových cestách. Evans byl na závěr úvodních jízd v pátek nejlépe umístěným jezdcem Toyoty (celkově třetí) díky velmi dobrým výsledkům navzdory nevýhodě v podobě druhého vozu na trati. V sobotu dopoledne se vyšvihl do čela díky čtyř vyhraným erzetám ze čtyř; do posledního dne pak vstupoval s časovým náskokem 9,1 sekundy. 

V prvním nedělním měřeném úseku zaostával za nejlepším o pouhé 0,4 sekundy a následně zvýšil svůj náskok nejrychlejší jízdou v superspeciálkách SS17 a SS18. Vítězství si ještě stylově pojistil nejlepším časem v závěrečné Power Stage, odkud si odnesl pětibodové maximum. 

Dosažený výsledek znamená, že Toyota Yaris WRC – vyráběná přímo v Jyväskylä, domovském městě rallye – zatím na domácí půdě od roku 2017 zatím nenašla přemožitele. Celkově se jedná o 25. vítězství tohoto vozu ve WRC, navíc v úplně posledním podniku pořádaném na šotolině před zavedením nových technických předpisů pro rok 2022. Krom toho jde o 200. pódiové umístění Toyoty ve WRC, a automobilka se tak stává teprve třetím výrobcem s takto vysokým počtem. 

Evans díky druhému vítězství v této sezóně snižuje odstup za vedoucím jezdcem šampionátu Ogierem na 24 bodů, přičemž ve hře do konce sezóny ještě zbývá maximálně 60 bodů. V bodování továrních týmů se náskok Toyoty zvyšuje na 61 bodů. 

Ogier tento víkend splnil svůj hlavní cíl, kterým bylo úspěšně závod dokončit a získat nějaké další body do šampionátu; po sobotním provedení změn v nastavení vozu též posílila jeho jistota za volantem.O jedno místo před Ogierem se umístil celkově čtvrtý Esapekka Lappi a navigátor Janne Ferm s Toyotou Yaris WRC soukromého týmu – což znamená úspěšný návrat vozu, s nímž uvedená dvojice na domácí půdě vybojovala vítězství. 

Po vyřazení během sobotních jízd se v neděli do akce mohli vrátit Kalle Rovanperä i Takamoto Katsuta (jezdec zařazený do programu TGR WRC Challenge Program), a získat tak další zkušenosti v rámci svého úplně prvního startu na Rallye Finsko v nejvyšší kategorii WRC. 

Akio Toyoda (zakladatel týmu) 

„Během této sezóny 2021 jsme měli absolvovat čtyři rallye na domácí půdě: v Japonsku, kde se Yaris vyvíjí a vyrábí, v Estonsku, kde má tým vlastní továrnu, resp. dvakrát ve Finsku, kde tým sídlí. Na Arktické rallye jsme dojeli druzí, přičemž Kalle a Jonne v Estonsku celkově zvítězili. Tato Rallye Finsko se pořádá ve městě Jyväskylä, kde tým přímo sídlí, takže to je skutečně domácí podnik. Jelikož Rallye v Japonsku byla zrušena, moc jsme si přáli tento podnik vyhrát. 

Myslím, že nejen posádky a Jari-Matti, ale všichni členové týmu byli pod větším tlakem než obvykle. Elfyn se Scottem odvedli za daných okolností skvělý kus práce a fanouškům v našem domácím městě udělali ohromnou radost. Cítím, že jsme něco vrátili místu, kde se Yaris WRC zrodil, resp. cestám, kde nabyl svoji sílu. Jsem vděčný Elfynovi, Scottovi i celému týmu. Elfyn se Scottem během této sezóny ještě nikdy nebyli vyřazeni a vždy dokázali vše zajet až do Power Stage. Yaris WRC bezpochyby díky tomu posílil, což opravdu oceňuji. 

Seb a Julien vybojovali důležité body do šampionátu díky svým konzistentním výsledkům i přes nevýhodné postavení na trati. Věřím, že Seb nám ve dvou posledních podnicích předvede svoji bleskovou jízdu a zakončí sezónu s co nejlepším výsledkem. 

Kalle a Takamoto se na soutěž pořádanou na domácích finských cestách opravdu těšili, ale bohužel neměli v tomto podniku štěstí. Oba se však z těchto zkušeností poučili a v budoucnu zde svým fanouškům určitě udělají radost. 

V letošní sezóně zbývají již jen dva podniky. Tým pod vedením Jari-Mattiho opět spojí své síly a dotáhne to až do konce. Skutečně věřím, že naši fanoušci i celý tým se budou v závěru sezóny radovat!P.S. Pro Jari-Mattiho 

Jaký je to pocit, když lahev se šampaňským nedržíš přímo ty? Vzpomněl jsem si na stupně vítězů, na kterých jsem s tebou stál před třemi lety. Jak jsem již řekl, byl jsi prvním člověkem, kterého jsem obdaroval sprškou z lahve, kterou mi podal Ott. Byl jsem šťastný, že jsem mohl společně s tebou na stupních vítězů stát. Když jsi teď na straně vedení, asi už na pódiu společně stát nebudeme, ale těším se, až budeme opět spolupracovat přímo v místě dění. Moc doufám, že to bude již brzy. Můžeme se dohodnout, který z nás na stupně vítězů zamíří, až ten okamžik nastane! 

P.S. Pro Esapekku a Janneho 

Byl jsem šťastný, že jste opět mohli jet s Yarisem WRC ve své domovině, přestože v jiné livreji než s námi. Když jsme se v roce 2017 vrátili do WRC, byli jste to právě vy, kdo týmu vybojoval druhé vítězství na Rallye Finsko. Pódiové umístění vám bohužel tentokrát uniklo, ale předvedli jste nám skvělou jízdu. Blahopřeji! Těším se, až uslyším, jak se vám opět po třech letech s Yarisem WRC jelo.“ 

Jari-Matti Latvala (šéf týmu) 

„Vítězství na Rallye Finsko je vždy něčím mimořádným, což o to více platí pro náš tým, takže z vítězství tady mám opravdu ohromnou radost. Konkurence zde byla letos silnější, ale Elfynovy výsledky dokazují, že jsme měli rychlý vůz. Nebyl nezbytně jedním z favoritů na vítězství, ale tento víkend se ukázal jako nejrychlejší jezdec. Předvedl neuvěřitelný výkon. V erzetě Oittila po setmění v pátek večer chytil druhý dech, ukázal svoji sebejistotu a následně se ujal vedení, které si také udržel. Na své vítězství může být patřičně hrdý. V mistrovství soutěžních jezdců je to nyní pouze mezi Sebem a Elfynem a velmi dobře pro nás vypadá i šampionát továrních týmů.“Sébastien Ogier (jezdec, vůz č. 1) 

„Dnešek byl pro nás jen o snaze získat pár bodů navíc za Power Stage. Bohužel jsme hned po startu erzety zaznamenali problém, takže nám utekl dobrý čas. Tato rallye nám nebyla přána, ale tak to někdy zkrátka chodí. Musíme se posunout dál. Stále si v rámci šampionátu držíme dobrou pozici a již se opravdu těším na Španělsko a asfalt. Dobře vím, co tam musím udělat. Elfyn tento víkend jel velmi dobře, takže mu patří gratulace.“ 

Elfyn Evans (jezdec, vůz č. 33) 

„Je to úžasný pocit zvítězit pro tým zde na jeho domácí rallye. Po náročné rallye v Estonsku na cestách s podobnou charakteristikou mám opravdu dobrý pocit, hlavně ze způsobu, jakým jsme se s tím popasovali. Při testování jsme provedli nějaké změny na vozidle a již v úvodu pátečního dne jsem za volantem našel potřebnou sebejistotu. Mám ohromnou radost a cítím vděk týmu za veškerou odvedenou práci, byl to skvělý víkend. Vnímám to jako štěstí, že jsem mohl jet s tímto vozem na těchto cestách, a vítězství je ještě bonusem navíc. Z pohledu šampionátu je to příznivý výsledek. Mistrovský titul mezi jezdci je pro mě ještě daleko, ale do každého podniku dáme prostě maximum.“Kalle Rovanperä (jezdec, vůz č. 69) 

„Z našeho pohledu bylo dnes klíčové pouze zajet všechny erzety. Tým včera odvedl skvělou práci na opravě vozu, ale poškození bylo docela velké a auto nebylo stoprocentní, takže jsme museli dávat pozor na velké skoky nebo nadměrné zatížení. Také mne ze včerejška bolela záda. Takže jsme prostě jeli, abychom získali nějaké body do mistrovství továrních týmů, pokud by byly zapotřebí. Blahopřejeme Elfynovi, odvedl úžasný výkon. Pro mě to byl náročný víkend, od nějž jsme měli velká očekávání, ale již se těšíme na Španělsko.“

Komentářů celkem: 0
Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit!