27. 10. 2021 07:09 − 3400× − 0

X. Rallye Praha Revival, před startem

10. ročník mezinárodní sportovně společenské akce RPR se uskuteční o posledním říjnovém víkendu.

Do Prahy se sjedou osobnosti motoristického sportu a příznivci historických závodních a sportovních automobilů z celé Evropy. Mezi přihlášenými jsou sportovci z Velké Británie, Portugalska, Francie, Belgie, Norska, Německa, Rakouska, Itálie, Polska, Litvy, Ruska a Slovenska. Celkem se na trasu mezi Prahou a Libercem chystá na 160 posádek, seznam přihlášených se původně naplnil už na konci roku 2019, krátce po otevření přihlašování.

Vedle legend našeho motosportu v čele s Milanem Zapadlem, Jiřím Moskalem, Pavlem Šofrem jsou ve startovní listině i stálý revivalista a stále aktivní soutěžák Marcel Tuček, nebo čtvrtí v průběžné klasifikaci Mistrovství Evropy rally historiků Vojtěch Štajf s Vladimírem Zelinkou. I zahraniční účast je velmi kvalitní a pestrá. Nejvíc fanoušků má u nás stále norský závodník John Haugland díky svým úspěchům se soutěžními škodovkami. Tradičně silnou sestavu přivážejí polští přátelé v čele s Andrzejem Jaroszewiczem, z Francie bude poprvé startovat rallyový exmistr Jean-Louis Clarr, z Belgie přední účastník světových regularity rally Jean Francois Devillers s Ericem Chapou organizátorem prestižních motoristických podniků pro historiky v Belgii. Se startovním číslem jedna sjede ze startovní rampy československý reprezentant a multišampion Jozef Studenič. Pestrá bude i přehlídka automobilů, nebude chybět žádná z významných značek, které se zapsaly do historie motoristického sportu. Jednak auta, s kterými se většinou mohlo u nás závodit, tedy všechny škodovky s motorem vzadu od 1000 MB po 130 LR, žigulíky, sejde se i tolik Trabantů, že pro ně bude vypsán zvláštní pohár a jednak auta, která mohli diváci obdivovat na tratích mezinárodních závodů u nás většinou v rukou závodníků z druhé strany železné opony, od Audi, přes Porsche až k Toyotám.

V 10. ročníku muselo dojít k několika organizačním změnám. Samotný osvědčený formát zůstane beze změn, ale kvůli stavebním pracím se musela měnit místa shromáždění posádek a slavnostního startu. Probíhající práce na opravách silnic, uzávěry a objížďky také na poslední chvíli ovlivnily itinerář spojovacích etap. Posádky se netradičně shromáždí v Radotíně v areálu firmy Brudra, kde v Kart centru bude organizační zázemí. Po tradičním prologu na hipodromu v Chuchli revivalisté zamíří ke slavnostnímu startu, který se tentokrát odehraje na Náměstí Jana Palacha před Rudolfinem, mimochodem itinerář v průběhu akce zavede posádky i do Všetat, kde J. Palach vyrůstal, odkud vyrazí směrem k Liberci. Babylon Centrum v Liberci nabídne útočiště po dvě noci pro celou revivalovou karavanu a bude i místem společenské náplně revivalu, tradičního sobotního večera, který neodmyslitelně k akci patří. V sobotní etapa podle šipkového itineráře povede i po tratích kultovních rychlostních zkoušek Rallye Škoda/Bohemia, nebo závodu do vrchu v Záskalí. V neděli se z Liberce revival vrátí do cíle v Radotíně opět po úsecích známých z Rallye Škoda/Bohemia, připomenou si i památku kolegy Bohuslava Ceplechy v jeho osudné zatáčce.

Kromě jízdy podle itineráře za dodržování pravidel silničního provozu absolvují revivalisté i tzv. Show Section na uzavřených úsecích. Pro diváky je důležité vědět, že Show Section není rychlostní zkouška, jak ji znají z rallye, nebo závod na okruhu. Většina jich je na soukromých pozemcích, nebo v areálech, kde organizátoři musí splnit požadavky vlastníků ohledně veřejnosti. Některé nejsou přístupné vůbec, jiné jen omezeně. Proto organizátoři prosí případné zájemce o návštěvu, aby věnovali pozornost následujícímu odstavci.

Pro příznivce historie motoristického sportu bude nejlepší příležitostí vidět účastníky X.RPR samozřejmě slavnostní start z Palachova náměstí, kam budou v minutových intervalechnajíždět od půl čtvrté a v 16 hodin odsud odstartuje první vůz. Ze Show Sections lze doporučit hipodrom ve Velké Chuchli v pátek od tří hodin. V sobotu pak areál ve Vesci, který se pojede třikrát, takže s přestávkami zde bude podívaná po celý den. Dvakrát revival navštíví Adventure Land v Bělé pod Bezdězem. V neděli po absolvování závodu do vrchu v Liberci cestou do cíle v Radotíně se ještě posádky vyřádí na komunikacích bývalého vojenského prostoru v Milovicích od tři čtvrtě na dvanáct. V cíli v Radotíně by měla první šťastná posádka odevzdat jízdní výkaz krátce před půl druhou hodinou odpoledne. Po dojezdu všech účastníků a spočítání všech bodů pak budou v Kart centru předány poháry nejlepším posádkám ve všech vypsaných třídách.

Bližší informace, seznam přihlášených, časový harmonogram a další zajímavosti o akci lze najít na www.edda.cz/mscrdovrchu.

Komentářů celkem: 0
Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit!