Živě od Evropy po svět
Ještě nikdy v historii se nestalo, že by byla každá rychlostní zkouška každé soutěže zařazené do jednoho ze dvou globálně nejvýznamějších šampionátů vysílána v živých přenosech. Prvního velkého milníku WRC Promoter GmbH dosáhnul v roce 2018, kdy odvysílal živě každou rychlostní zkoušku třináctidílného mistrovství světa. Teď o čtyři roky později přidává do svého portfolia mistrovství Evropy a hned v první sezóně nabídne divákům ten samý zážitek. Vedle této rozsáhlé služby All Live budou moci předplatitelé sledovat shrnutí z každé etapy a celé rally a stejně jako v případě mistrovství světa vznikne rozsáhlý archiv onboardů předních posádek ze všech odjetých rychlostních zkoušek. Cena za tyto služby vzroste oproti dosavadnímu stavu o 10 euro za rok na výsledných 99,99.
Zdražení se tak nějak dalo očekávat, náklady navíc na osmičku nových soutěží rozhodně nebudou malé. Tedy měla by to být osmička, ale ještě nebyl nalezen náhradník za vyřazenou Rally Hungary. Největší šanci na hostování evropského finále má zatím Kypr a Rumunsko. Co se placených přenosů týká, zatím nebylo zveřejněno, zda bude možné si za nižší obnos předplatit i pouze svět nebo pouze Evropu. Dosavadní abonenti WRC+ tak budou muset překousnout zdražení, i když je třeba evropský šampionát vůbec nezajímá. Stejně tak ti, kteří si posledních pár sezón užívali zdarma poskytnutých onboardů na YouTube a kratičkých sestřihů tamtéž, budou mít smůlu. Promotér se ale jistě bude snažit stejně jako v případě mistrovství světa poskytnout alespoň etapové sestřihy a vybrané živé přenosy televizním stanicím po celém světě. Zde to ale však hlavně záleží na tom, jaký je lokální zájem televizních společností a jejich finanční možnosti.
Zpracování živého vysílání z tak geograficky "roztahaného" sportu, jakým jsou automobilové soutěže, dostává úplně nový rozměr. Ještě před několika lety by na něco takového snad nepomyslel ani největší snílek. V dávné minulosti probíhaly různé více či méně úspěšné pokusy o živá vysílání, ale první ambiciózní projekt vzniknul až v roce 1999. Živě vysílané a samostatně bodované rychlostní zkoušky se bohužel odehrály jen na dvou soutěžích na Korzice a ve Finsku a další roky už tehdejší promotér tuto myšlenku nebyl schopen oživit. David Richards sice veřejně prohlašoval, jak jsou živé přenosy jeho hlavním cílem, ale vzniknul pouze Virtual Spectator. Tato aplikace umožňovala sledování pohybu soutěžních vozů na trati, tedy něco jako dnešní GPS tracking. Ojedinělými případy živých přenosů bylo třeba vysílání závěru Wales Rally GB 2003, kde spolu Petter Solberg a Sébastien Loeb svedli strhující duel o titul mistra světa.
Později světový šampionát přeskočil Eurosport se svým IRC. S živými přenosy začal v roce 2008 na švýcarské Rallye du Valais, ale vrcholem bylo živé vysílání z následujících ročníků slavné Rallye Automobile de Monte-Carlo. I v tomto případě se ale jednalo o pouze některé podniky, ze kterých byly přenosy zpracovávány. Pravidelný přísun živých přenosů napříč šampionátem se nakonec přeci jen podařil promotérovi North One Sport, který měl v roce 2011 na starost mistrovství světa. Tehdy definitivně spatřila světlo světa Power Stage, tedy samostatně bodovaná rychlostní zkouška na konci každé světové rally. Bohužel se ale ruské investice do promotérské společnosti rychle vyčerpaly a najednou tu už žádné živé přenosy z Power Stage nebyly a nebyl tu ani žádný promotér. Narychlo se tak během roku 2012 sháněl nový, až došlo k dohodě se současnou společností. Ta obnovila pravidelné živé přenosy z Power Stage ve druhém roce svého působení. V roce 2014 rozjela také službu WRC+ a postupně přidala z každé rally živé přenosy z diváckých superspeciálek i dalších vybraných zkoušek. O čtyři roky později už vznikla služba All Live a ta se teď dostane i evropskému šampionátu, který měl poslední léta živé přenosy vždy jen z některých zkoušek. Sice zdarma k vidění na internetu, ale v horší kvalitě.
P.S. kurz eura jde dolů, takže možná pár stovek ještě ušetříte
Zajímavý, jak mě skoro nikdo nepochopil, snad jen hujer.