TZ
3. 1. 2022 09:19 − 23876× − 17

Jan Černý míří na mistrovství světa společně s Jantar Teamem

Jan Černý se pro letošní sezónu stal pilotem slovenského Jantar Teamu.

Společně plánují dlouholetý program, který by měl vyvrcholit startem na slavné Dakar Rally. Hlavním cílem spolupráce je start na Mistrovství světa v rallye a v první společné sezóně se chtějí ukázat v co nejlepším světle a bojovat o přední pozice v kategorii WRC3 s novým vozem Ford Fiesta Rally3.

Jan Černý ohledně vstupu do nového týmu a startu v nových barvách: “Je to neskutečné. Tak moc jsem se poslední roky chtěl vrátit do mistrovství světa a teď je to tady. S Janem Milonem, majitelem Jantar Teamu jsme se shodli během několika minut, máme stejné cíle a ambice, také proto byla společná cesta jasným řešením. Úvodem bych mu chtěl moc poděkovat. Dokázali jsme vše v poměrně krátkém čase nachystat a jsme připraveni absolvovat kompletní sezónu WRC3.”

Zkušenosti z mistrovství světa Janu Černému nechybí. V letech 2012 startoval v rámci Pirelli Star Driver shodou okolností také v černo-žlutém Fordu Fiesta. Tehdy zvítězil Craig Breen, který je dnes továrním pilotem právě M-Sportu, který v roce 2012 poskytoval mladým talentům vozy. “Byl jsem tenkrát na začátku a nevěděl jsem, jak věci chodí. Mistrovství světa je naprosto jiná úroveň a já jsem udělal několik špatných rozhodnutí a chyb. Věřím, že jsem se posunul a nasbíral jsem potřebné zkušenosti. Celkově jsem nyní v jiné situaci a doufám, že jsem se z chyb dostatečně poučil. Cíl je totiž naprosto jasný.”

Ján Miloň v čele Jantar Teamu o projektu: “Spolupráca s Honzom vznikla veľmi jednoducho. Hľadal som mladého jazdca na dlhšiu spoluprácu do budúcnosti a v Sosnovej som stretol práve Honzu. Hneď sme sa dali do reči a zistili sme, že si dosť rozumieme. A tak jednoducho naša spolupráce vznikla. Slovenský Jantar Team podporuje mladé talenty, v minuloročnej sezóne za náš tím štartoval Maťo Homola a Kryštof Zpěvák je s nami už 3 roky. Aj preto ku nám Honzo zapadol, naviac sa hodí aj ako jazdec, ktorého pripravíme na Rally Dakar. Vzhľadom k takému veľkému projektu ako je štart na MS a na Dakare aj naďalej vítame partnerov, ktorí chcú podporovať mladých talentovaných jazdcov. ”

Mladé závodníky v posledních letech podporuje i sám Jan Černý pod hlavičkou JC Academy. Poslední 4 roky se stará o rallycrossového pilota Martina Knápka a od loňské sezóny českého rallyového talenta Filipa Kohna.

Slovenský Jantar Team plánuje absolvovat společně s Janem Černým pět podniků mistrovství světa, prvním závodem bude slavné Rally Monte Carlo a následovat bude Sardinie. O dalších startech ještě není interně rozhodnuto, budou se odvíjet podle šampionátu. Posádky mohou absolvovat maximálně pět závodů v rámci WRC3 a z toho se jim počítají 4 nejlepší výsledky. Definitivní termíny závodů budou upřesněny také dle účasti Jana Černého na mistrovství Evropy v rallycrossu.

Prvním startem bude pro posádku Jan Černý a Petr Černohorský již zmiňované slavné Rallye Monte Carlo, které čeká již 90. ročník. Posádka Jantar Teamu nastoupí ve skupině WRC3 ve zbrusu novém speciálu Ford Fiesta Rally3. Čeká je více než 290km rychlostních zkoušek a v Monaku se jako vždy předpokládají velice náročné podmínky. Jan Černý k Rallye Monte Carlo: “Neskutečně se těším! Už jsem zde startoval, byl to sice závod ME, ale podařilo se nám vyhrát Prolog a zajet několik rychlých časů. Ale po mém výletu mimo trať jsme s prasklou spojovačkou museli odstoupit. Také jsem dlouho nezávodil na hřebíkách, tak uvidíme, jestli budou potřeba. Každopádně cílem prvního závodu je nasbírat co nejvíce bodů a vstoupit do šampionátu maximálně pozitivně. Věřím, že budeme s Petrem dostatečně připraveni. S Novou Fiestou Rally3 jsem zatím odjel jen pár kilometrů v Polsku na šotolině, ale před odjezdem na Monte máme v plánu dva až tři dny testů.”

Petr Černohorský k Monte Carlo: “Skoro jsem nevěřil vlastním uším, když mi Honza oznámil, že se mám připravovat na Monte. Je to pro mě obrovská výzva a motivace pokračovat v tom, co dělám, a poctivě se připravovat na každý závod. Věřím, že se nám povede úspěšně dokončit celou sezónu.”

Fanoušci mohou Jana Černého s Petrem Černohorským podpořit na sociálních sítích, kde budou pravidelné informace o průběhu závodu, který se koná již o víkendu 20. – 23. 1. 2022. Do té doby mohou fanoušci slovenského Jantar Teamu podpořit piloty na Rally Dakar ve třídách Original by Motul a Dakar Classic prostřednictvím sociálních sítích Jantar Team.

Komentářů celkem: 17
3. 1. 2022 09:38
0 0
Tož to klobouk dolů a držím palce smajlík
3. 1. 2022 09:43
0 1
V článku zmínka o ME rallycrossu a o Dakaru jako dlouhodobém cíli, ale o MČR ani čárka... Takže letos u nás ne?
3. 1. 2022 10:06
0 0
Koukám že to letos v MČR opravdu pěkně prořídne smajlík Aspoň budou mít kluci s 2kolkama šanci na bednu v absolutním smajlíksmajlík
3. 1. 2022 10:08
Upraveno 10:21
2 0
Mladý jazdec, který už stíhá podporovat mladé jezdce… tiskovky toho snesou fakt hodně smajlík
3. 1. 2022 10:37
1 0
Super zpráva, jen se to už ví skoro měsícsmajlík
3. 1. 2022 10:49
0 0
Tak vzhledem k množtví rally3 aut v ČR, by asi ani neměl s kým závodit. Mě to připadá super. Finančně by těch 5 závodů možná mohlo vyjít +/- obdobně jako celý ČR mistrák s r2evo a zkušenosti z MS se určitě hodí. smajlík
3. 1. 2022 11:10
1 1
Určitě dobrá zpráva, jen zase nové auto, rok co rok, každopádně jeden rok nemít peníze na kompletní MČR a druhý rok jet MS...slušné. Vzhledem ke slovenskému týmu si myslím, když už něco pojede mimo MS, tak to bude na Slovensku. Jsem zvědav na souboj Cais - Černý, myslím že Erik je už teď úplně jinde.

Osobně bych tam radši viděl F. Mareše, tak třeba někdy.
3. 1. 2022 11:14
5 0
czechmen: Tak minimálně je Erik jinde o jednu kategoorii s jiným autem smajlík
3. 1. 2022 11:20
0 0
Původně napsal standak
V článku zmínka o ME rallycrossu a o Dakaru jako dlouhodobém cíli, ale o MČR ani čárka... Takže letos u nás ne?
Pokud bude mít střelivo na to jet MČR, tak proč ne?
3. 1. 2022 12:10
Upraveno 12:11
0 2
Původně napsal standak
czechmen: Tak minimálně je Erik jinde o jednu kategoorii s jiným autem smajlík
Jo, má blbost, to úplně mění situaci, ty třídy jsou taky každý rok jiný, měl jsem za to, že WRC 3 je pro soukromé týmy s R5 (rally 2)..

Tak to je naopak asi krok zpět. smajlík
3. 1. 2022 14:19
1 0
Původně napsal jaymz
Mladý jazdec, který už stíhá podporovat mladé jezdce… tiskovky toho snesou fakt hodně smajlík
Zaleží na tom, jak dlouho vydrží ta podpora ......
3. 1. 2022 17:55
2 0
Ján Miloň je velkej borec. smajlík Když se podívám, kde všude podporuje závodní jezdce, tak mu jako motoristický fanoušek musím poděkovat.
3. 1. 2022 19:03
0 0
Honzo, přeji, ať se Ti v další etapě kariéry daří a je úspěšná smajlík
3. 1. 2022 23:30
3 0
Český muži: Jet MS+Dakar, to je ohromný krok zpět, Je vidět, že tomu rozumíš...
5. 1. 2022 11:22
0 0
To Monte 2010 kde Černý startoval nebylo ME ale podnik IRC.
5. 1. 2022 21:02
0 0
Od letoška má Fiesta díky většímu restriktoru zvětšen výkon o 20 koní.
11. 1. 2022 14:26
0 0
Super, jen ať se daří slušně dojet a získat zkušenosti s vozem.smajlík
Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit!