Rallye Monte-Carlo: Úspěšná premiéra Toyoty GR Yaris Rally1

Soutěžní tým Toyota Gazoo Racing World Rally Team úspěšně uvedl nové vozy GR Yaris Rally1 na Rallye Monte-Carlo.


Sébastien Ogier skončil celkově na druhém místě a Kalle Rovanperä čtvrtý. 

Ogier byl na nejlepší cestě dojet si v prestižním podniku pro rekordní deváté vítězství. Měl ale defekt levé přední pneumatiky v předposledním měřeném úseku rallye. Vzniklý časový deficit pak proměnil náskok o 24,6 sekund ve ztrátu 9,5 s.Ogier s novým navigátorem Benjaminem Veillasem dali do poslední rychlostní zkoušky vše, nicméně nakonec za vítězem zaostali o 10,5 sekundy, a to i kvůli desetisekundové penalizaci za ulitý start. 

Rovanperä s navigátorem Jonnem Halttunenem si dojeli pro skvělé čtvrté místo v celkovém pořadí a od soboty vykazovali ohromný posun v tempu i jistotě ovládání nového vozu. Celkově si řekli o tři vyhrané rychlostní zkoušky včetně závěrečné Power Stage. Díky pěti bonusovým bodům se Rovanperä řadí na třetí místo v bodování šampionátu a první v rámci jezdců účastnících se celé sezóny, neboť Ogier se po ukončení angažmá na plný úvazek letos zúčastní pouze vybraných podniků. 

Do bojů o vedení se zapojil i Elfyn Evans, avšak jeho úsilí zhatila nešťastná událost v sobotní superspeciálce č. 11, kdy opustil trať a následně ztratil 20 minut. Poslední den se Evans soustředil na zisk bonusových bodů za Power Stage, a přispěl tak k vybojování prvního a druhého místa pro GR YARIS Rally1 v této speciálně bodované rychlostní zkoušce.Všichni tři jezdci týmu během soutěžního víkendu získali vítězství v některé z rychlostních zkoušek a Yaris byl nejrychlejší v devíti ze 17 měřených úseků. To dokládá pozoruhodné jízdní schopnosti a spolehlivost navzdory výzvám nových předpisů kategorie Rally1, které zahrnují i historickou premiéru hybridního pohonu na nejvyšší úrovni rallyového sportu. V Monaku se k týmu připojil Kazuki Nakadžima, nově jmenovaný místopředseda společnosti TOYOTA GAZOO Racing Europe, který tak byl očitým svědkem úspěšné premiéry vozů GR YARIS Rally1. 

Takamoto Katsuta, nadějný jezdec programu TGR WRC Challenge Program, zaznamenal třetí úspěšný dojezd v nejvyšší soutěžní kategorii na Rallye Monte-Carlo (a současně vybojoval osmé místo v celkovém pořadí), poslední den podniku se ve dvou měřených úsecích umístil v první trojce a získal první body pro nově založený tým TGR WRT Next Generation. 

Akio Toyoda (zakladatel týmu) 

„Seb už měl své deváté vítězství na Rallye Monte-Carlo na dohled, ale radost mi udělalo, jak hladce se rozjela jeho spolupráce s novým navigátorem Benjaminem. Také se zdá, že souhra s naším novým partnerem – GR YARIS Rally1 – bude určitě dobrá. Tímto novým partnerem je elektrifikovaný vůz podle nových regulí usilujících o udržitelnost tohoto sportu. Předpokládám, že vůz i přes ohromný výkon vyžadoval jemné zacházení, ale Seb se s ním rychle spřátelil, přestože to nebylo úplně jednoduché. Vážím si jej za to, že se dokázal spřátelit tak rychle. Také bych rád vyjádřil úctu vedení FIA, pořadateli soutěží WRC i všem ostatním, kdo se zapojili do příprav, neboť napomohli k tomu, aby se tento dějinný a tradiční světový rallyový šampionát posunul blíže k éře uhlíkové neutrality s elektrifikovanými vozy a novým palivem. 

Ostatní posádky s naším novým partnerem zřejmě trošku zápasily, ale je skvělé, že ve všech erzetách posledního dne vždy zvítězil některý z jezdců TGR. V této sezóně se nově můžeme těšit na to, jak se posádky a vozy GR YARIS Rally1 budou podnik za podnikem zlepšovat, ale trochu mi něco chybí, když vidím, jak rallyové vozy vyjíždějí ze servisního parku bez zvukového doprovodu. 

Výchozím vozem pro náš rallyový speciál byl až do loňského roku Yaris, ale od letoška je jím GR Yaris. GR Yaris je sériový sportovní vůz, který jsme si v Toyotě sami postavili, abychom vítězili v soutěžích motoristického sportu. Vůz se tak nyní konečně zapojuje do skutečných soutěží. Mám ohromnou radost a rád bych poděkoval všem, kteří na vývoji modelu GR Yaris se mnou spolupracovali. Jsem si dobře vědom toho, že ti, kteří stavěli GR YARIS Rally1 na základech modelu GR Yaris, museli v rámci usilovné práce překonat spoustu překážek. Musím upřímně poděkovat všem pracovníkům ve Finsku pod vedením Jari-Mattiho, stejně tak jako všem našim členům v Kolíně nad Rýnem. Sezóna tímto začala a jsem si jist, že naše dobrá spolupráce bude pokračovat.“Jari-Matti Latvala (šéf týmu) 

„V této chvíli určitě cítíme jisté zklamání, protože nás od vítězství dělilo tak málo, ale takový motorsport zkrátka bývá a musíme to akceptovat. Nejdůležitější je vědomí toho, že máme vůz schopný vítězit, vůz, který je spolehlivý, což nám dodává sílu směřovat do budoucnosti i celý zbytek sezóny. Seb odvedl opravdu skvělou práci, ale štěstěna dnes bohužel nestála na jeho straně. Kalle se od startu rallye ohromně zlepšil a dnes zajel skutečně skvělou Power Stage. Elfyn zde také ukázal skvělé výkony, pouze včera s malou chybou, ale rovněž výborně zajel Power Stage, což nám v rámci šampionátu pomohlo. Rád bych poblahopřál týmu M-Sport a Fordu, protože je skvělé opět se společně setkávat v samotném čele, a také Sébastienu Loebovi k jeho úžasnému úspěchu; tento víkend to byl neuvěřitelný souboj, který si fanoušci určitě užili.“ 

Sébastien Ogier (jezdec, vůz č. 1) 

„Byla to ohromná radost opět se zúčastnit této mimořádné rallye a zapojit se do neuvěřitelného souboje. Tento víkend neodjíždíme jako vítězové, ale rozhodně můžeme kráčet se vztyčenou hlavou. Společně s Benjaminem a celým týmem jsme odvedli dobrou práci. Celý víkend jsme měli dobré výkony a s vozem nenastaly žádné problémy, což je úžasný úspěch. Osud dnes rozhodl jinak, ale i tak mám úsměv na tváři a souboj jsem si moc užil. Upřímně, s tím, co se stalo v předposlední erzetě, jsem nemohl nic dělat. Při prvním průjezdu jsem se říznutí zatáčky dokázal vyhnout, ale při druhém to již nešlo, trať byla hodně špinavá, a musel jsem tak jet ve stopě ostatních. Ale gratulace Sébastienovi a Isabelle k jejich vítězství, odvedli pozoruhodný výkon a byl to hodně těsný souboj. Pro celý sport to byl dobrý víkend.“ 

Elfyn Evans (jezdec, vůz č. 33) 

„Jistým způsobem byl tento víkend povzbuzující, ale současně je hrozně frustrující udělat včera chybu, která nás vyšla tak draho. Z vozu jsem měl dobrý pocit, ale to se úplně nepočítá, protože jsme rallye zakončili jen s několika body, což je zklamání. V Power Stage jsem dokázal jet celkem čistě, ale možná ke konci jsem v těch zrádných podmínkách nedokázal naplno využít hybridní systém. Celkově tým odvedl opravdu dobrou práci. Moc jsme nemohli testovat, ale během podniku jsem se s vozem postupně sžíval. Myslím, že auto fungovalo velmi dobře bez jakýchkoli problémů, takže velké díky celému týmu.“Kalle Rovanperä (jezdec, vůz č. 69) 

„Mám opravdu radost z pokroku, kterého jsme během rallye dosáhli. Opravdu nevím, co se zpočátku dělo, ale věřili jsme si, tlačili na pilu a našli s vozem to správné tempo. Udělali jsme, co jsme mohli, a nakonec našli mnohem lepší nastavení a mohl jsem se s autem začít sžívat. Musím moc poděkovat mému technikovi, že na tom společně se mnou zapracoval a provedl na voze velké změny. Takže nakonec tento víkend hodnotím velmi příznivě a také se nám podařilo zajet pěknou Power Stage. Je důležité získat maximum bodů, co jen jde, takže je pěkné být v tomto postavení, i když to znamená, že budeme ve Švédsku čistit trať. Bude to trochu zrádné, ale uděláme maximum pro to, abychom na to byli připraveni.“

Komentářů celkem: 13
25. 1. 2022 07:52 Upraveno 08:00
0 0
V článku zazněla věta, že GR Yaris je sériový vůz. Mám tomu rozumět tak, že bude dostupný i soutěžním jezdcům, kteří nejsou členy továrního týmu?
25. 1. 2022 08:48
1 0
Pepan A1: GR Yaris je nejen sériový, ale hlavně civilní vůz, který si můžeš koupit klidně i ty smajlík
25. 1. 2022 08:57
0 0
Původně napsal Pepan A1
V článku zazněla věta, že GR Yaris je sériový vůz. Mám tomu rozumět tak, že bude dostupný i soutěžním jezdcům, kteří nejsou členy továrního týmu?
GR Yaris je označení civilního auta, to je dostupné komukoliv. V podtatě něco jako Octavia RS. Je to spíš marketing. Dřív byl základem WRCa "obyčejnej" Yaris, ale teď jsme to postavili na bázi GR Yaris, sportovního auta, který si můžete bežně koupit... (co na tom, že základem závoďáku je pár svařenejch trubek. smajlík )
25. 1. 2022 09:15
0 0
Díky oběma za vysvětlení.
25. 1. 2022 10:40
0 0
Byla to opravdu skvělá soutěž, tohle Monte jsem si užil.. smajlík
25. 1. 2022 11:05
0 0
Zajímavá informace na konci, že bude Kalle ve švédsku čistit... to bude taky na co koukat smajlík Takže ve švédsku nejede ani Ogi?
25. 1. 2022 11:12
0 0
shifty - nejede, četl jsem, ze ani v Chorvatsku na asfaltu nepojede..
25. 1. 2022 13:19
0 0
Původně napsal standak
Pepan A1: GR Yaris je nejen sériový, ale hlavně civilní vůz, který si můžeš koupit klidně i ty smajlík
jen mít toho zbytečnýho cca melouna, že?...taková prkotina...
25. 1. 2022 13:43
0 0
Tak hlavně ten GR Yaris se už koupit nedá. Zaprášilo se po nich... Teď snad bude ještě nějaká limitka (verze rally nebo okruhy) a o tu se bude losovat... Vyhraješ možnost koupit si za balík káru smajlík
25. 1. 2022 13:49
0 0
New man:
Ale jde, toyota zrušila to ze je to limitka. Cestou na Monte v Lindau jsem u dealera viděl 8 kousku stát. Není problém to tedy koupit.
25. 1. 2022 19:49
0 0
Já myslím, že pouze navýšili počet kusů k prodeji.
26. 1. 2022 06:49
0 0
Nikdo není stále stejný, ani Ogier. Dostal se pod nezvyklý tlak, nejen výkonem, ale i pod tlak slavného jména. A k chybám pod tlakem měl vždy blíž než Loeb. Pokud to tak půjde dál, bude to pastva pro oči! smajlík
26. 1. 2022 09:30
0 0
No tak hlavně si myslím, že pod skutečným tlakem byl poslední dvě Monzy a pak ta šílená sezona, které vyvrcholila s Fordem v Austrálii. To muselo být teprve peklo.
Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit!