Estonsko-finský souboj o trůn zimního krále

Ve finském mistrovství není úplně běžné, že by se rychlí domácí piloti museli vypořádat se zahraniční konkurencí.

Estonec Egon Kaur s Volkswagenem Polo GTI R5 tyto pořádky narušil a ve třetí a zároveň poslední ze zimních soutěží sezóny bojoval o čelo šampionátu. Už na úvodní arktické soutěži získal díky druhému místu slušnou porci bodů. Tehdy se ale na tuto příčku dostal hlavně spolehlivostí, která několika zástupcům domácí špičky chyběla a v únoru v Riihimäki se musel smířit až s pátou příčkou. Vítězství tam získal Teemu Asunmaa se Škodou Fabia Rally2 evo a to pro něho po smolné závěrečné zkoušce Arctic Lapland Rally mělo cenu zlata. V druhé soutěži roku se naopak nedařilo prvnímu lídrovi mistrovství a úřadujícímu šampiónovi Emilu Lindholmovi. A opět se tak stalo až na úplně poslední zkoušce rally. Do vedení šampionátu se tak katapultoval Mikko Heikkilä s další Fabií Rally2 evo. V Kuopiu, kam finský šampionát zavítal po delší pauze, tak musel čistit trať. Naštěstí pro něho se ale neopakovala sněhová bouře z předešlého podniku a Heikkilä páteční předehru o dvou zkouškách zakončil jako třetí.

V sobotu ráno všechny soupeře porazil a posunul se do čela. Skvěle rozjetá rally pro něho ale hned záhy skončila, když nehybná Fabia zůstala zničehonic stát uprostřed cesty. Žádné body si nakonec nepřipsal ani Juha Salo. Minule už se dostal na bednu a konečně začal vidět světlo na konci tunelu po posledních dvou nepodařených sezónách. O třetí místo v cíli SM-Ralli ABC Pitkälahti Kuopio ale přišel, když jeho škodovka neprošla závěrečnou technickou kontrolou. Výsledky nicméně zůstávají neoficiální, jelikož se Salo proti vyloučení odvolal. Pokud zůstane vyloučení v platnosti, body za třetí místo si připíše Asunmaa. Bude za ně rád, ale po minulém vítězství rozhodně očekával, že bude soupeřům dělat větší potíže. V cíli přiznával, že to tentokrát nebyl jeho víkend a už se těší na letní šotolinovou část mistrovství. Krátký páteční úvod soutěže vyhrál Kaur a po odstoupení Heikkiläho se do čela po RZ 4 zase vrátil. Lindholm ovšem do závěrečné sekce nastupoval s minimálním odstupem 1,1 sekundy. Kaur nejprve vyhrál RZ 7, ale po té následující už spadnul za Finova záda. Těsnou přetahovanou o vítězství pro sebe nakonec přeci jen rozhodnul Lindholm, když vyhrál i poslední test. Do letní části šampionátu tak bude nastupovat z pozice lídra. Zajímavé souboje byly ale k vidění i v dalších klasifikacích. SM2 určené produkčním vozům a od nich odvozeným derivátům se odehrávalo ve znamení duelu úřadujícího mistra Ville Hautamäkiho (Mitsubishi Lancer EVO IX) s vítězem minulého podniku Jaakka Lavia (Peugeot 208 N5). Ve vedení soutěže se oba několikrát vystřídali a do poslední zkoušky nastupoval s náskokem 2,6 sekundy Lavio. Porucha jeho Peugeotu mu ale neumožnila spatřit cíl. To v kategorii SM3 technické závady do průběhu rally nepromlouvaly. Značkový pohár Fordů Fiesta Rally3 tentokrát absolvovala jen trojice posádek. Jussi Lindberg zůstal trochu upozaděn a v záři reflektorů se vyhřívali Roope Korhonen a Lauri Joona. Jejich souboj se odehrával v řádu jednotek vteřin a nakonec ukořistil druhý triumf sezóny Korhonen, což mu umožnilo posílit vedení v průběžném pořadí.

Stav šampionátu: 1. Lindholm 61, 2. Kaur 53, 3. Asunmaa 44, 4. Heikkilä 38, 5. Röyhkiö 36, 6. Salo 28