9. 4. 2022 08:38 − 1152× − 0

Australský restart

Australský šampionát se vloni marně pokusil o návrat na scénu po zrušeném ročníku 2020.

Na začátku dubna se sezóna slavnostně rozjela v hlavním městě a na konci května pak úspěšně pokračovala v Queenslandu. Přísná epidemiologická omezení pro cestování mezi jednotlivými částmi Austrálie ale ani poté nevzala za své a tak po rychlém startu následoval ještě rychlejší konec sezóny. Letos situace vypadá o něco příznivěji, ale vzhledem ke zkušenostem z posledních let lze zatím s jistotou říct jediné. První podnik se úspěšně odjel. Byla jím jako obvykle Netier National Capital Rally v okolí Canberry a na jejím startu se sešla hodně zajímavá sestava posádek. V první řadě nechyběla oficiální stáj Toyota Gazoo Racing Australia s dvojicí speciálů GR Yaris AP4. Moderní vozy technicky hodně podobné speciálům Rally2, jen osazené tříválcovým motorem se divákům ukázaly už vloni. Vzhledem k situaci s rušením soutěží bohužel nedostaly prostor zabojovat o titul. Harry Bates tak zůstává na jediném titulu, který dominantním způsobem vybojoval v roce 2019. Poslední porážku si připsal v roce 2018, od té doby vyhrával všechny soutěže, ve kterých se objevil. Záda mu i letos bude krýt jeho bratr Lewis se stejným vozem.

V roce 2018 australské mistrovství ovládnul Eli Evans se Škodou Fabia R5. Vloni však na Gippsland Rally oprášil původní techniku v podobě Mini Cooper AP4 a s ním startoval i teď na šotolinách kolem hlavního města. Ve výčtu mistrů předešlých let nemůže chybět ani Nathan Quinn a i on přejel přes startovní rampu první letošní rally. Za techniku si zvolil Hyundai i20 místní specifikace G4. S Hyundaiem i20 R5, tedy technikou nám v Evropě dobře známou, startoval Brendan Reeves. Spojení s N Australia bylo zatím navázáno na tuto rally, ale dobré výsledky mohou vůz, se kterým se v Austrálii před třemi roky představil Hayden Paddon, přivábit na start i dalších podniků. A ku prospěchu šampionátu by jistě bylo, aby se i do jeho dalších dějství zapojil Shane van Gisbergen. Novozélandský okruhový pilot, který dvakrát získal titul v australském šampionátu Supercars, sice do Canberry přijel s naprostým minimem zkušeností s rallysportem, ovšem zkušenějším soupeřům dokázal za volantem Škody Fabia R5 vyrazit dech. Vozů kategorie Rally2 se na start soutěže postavil na australské poměry nebývalý počet čtyř exemplářů. Nechyběla totiž ani dvojice Fordů Fiesta R5 Luka Aneara a Thomase Clarka.

Anear začal pěkným čtvrtým časem na úvodní zkoušce, ale v nejdelší RZ 3 se dostal do potíží a spadnul až na dvacátou příčku. Z té se ještě před koncem dne dostal do top ten, ale už v druhé nedělní zkoušce jej zastavilo poškozené zavěšení. Clarke začal opatrněji a v sobotu večer se držel o příčku nad značkovým kolegou, na kterého měl k dobru jen 8,8 sekundy. V neděli mu pak konzistentní výkon společně s odpadnutím některých rychlejších soupeřů vynesl posun až na konečnou pátou pozici. Stejně jako se nedařilo jednomu z jezdců Fordů, dopadnul podobně i jeden z bratrů Batesových v Toyotě. Mladší Lewis soutěž rozjel sérií druhých míst a v RZ 5 pak bohužel havaroval. Harry Bates naopak vyhrál všechny sobotní zkoušky a vyjel si náskok přesahující minutu a čtvrt na překvapivě druhého van Gisbergena. Jezdec zvyklý z okruhů na trochu odlišné podmínky tím ale své senzační vystoupení neskončil, v neděli přidal ještě další příjemný bonus. V hodnocení etapy skončil znovu druhý, ale v předposlední zkoušce zaznamenal svůj první nejrychlejší čas. V závěrečné Power Stage dokázal pilot škodovky dokonale zaskočit i jasně vedoucího Batese a sebrat mu maximum bonusových bodů za vítězství. V celkovém pořadí rally si udržel druhé místo. Na třetí se nakonec dostal Reeves, který si první den hlavně zvykal na novou techniku v podobě Hyundaie i20 R5. V neděli už začal více útočit, vyhrál dvě rychlostní zkoušky a naznačil rychlost, s jakou by se na soupeře mohl vrhnout v případě dalšího startu. Smolně skončila rally pro někdejšího šampióna Evanse. Z první etapy odjížděl jako třetí nejrychlejší, ale už v druhé nedělní zkoušce bohužel jeho Mini Cooper AP4 zahořelo od motoru. Ani v první letošní soutěži nenašel přemožitele Bates se špičkově připravenou Toyotou GR Yaris AP4.

Komentářů celkem: 0
Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit!