Do Klatov se chystá přes 160 posádek

Velkou soutěžáckou událostí budou jak jubilejní 30. Historic Vltava Rallye, tak také 56. Rallye Šumava Klatovy.

Na oba podniky se přihlásily desítky posádek v čele s těmi nejvíce očekávanými jmény, na start se postaví všichni obhájci loňských klatovských prvenství Jan Kopecký, Jiří Káňa i Ital ´Zippo´. Veškeré informace o soutěžích jsou uvedeny na nově upravených klubových stránkách www.pamk.cz .

K tratím klatovských soutěží se po třech letech vrátí diváci a budou mít nač se dívat. Pohled do startovních listin ukazuje, že se bude jednat o jeden z nejkvalitněji obsazených ročníků posledních let. Do 30. Historic Vltava Rallye se přihlásilo dokonce 89 dvojic, přičemž přes čtyřicet jich bude zápolit v pestře obsazeném mezinárodním klání. Uvidíme borce z osmnácti zemí celé Evropy, s nejnižšími startovními čísly pojedou Ital ´Zippo´ (Audi Quattro) a Rakušan Wagner (Porsche 911), kteří loni sváděli do poslední rychlostní zkoušky fantasticky vyrovnanou bitvu o vítězství. Zatímco tehdy to ale byla bitva právě těchto dvou vozů, letos se čekají souboje mnohem širšího pole jezdců. S trojkou pojede Švýcar Perroud (BMW M3), který před pár týdny ovládl úvodní podnik evropského šampionátu ve Španělsku a má na svém kontě už i mnoho úspěchů s moderními speciály kategorie R5. Velmi podobně je na tom s výčtem úspěchů náš Vojtěch Štajf (Toyota Celica GT.Four ST165), který navíc loni dokázal v kategorii vozů první poloviny 70. let získat cenný titul mistra Evropy a bude mít na voze čtyřku. Pětka bude patřit Tiboru Érdimu (Ford Sierra RS Cosworth), který byl před pár lety právě pro Štajfa velkým soupeřem v kategorii ERC2 mistrovství Evropy – tuto ceněnou kategorii dokázal maďarský jezdec v letech 2017, 2018 a 2020 dokonce ovládnout. Se šestkou pak odstartuje (v Klatovech dobře známý) Fin Silvasti (Lancia Rally 037), který tu pravidelně bojuje o stupně vítězů.

Celá tato sestava navíc vyvrací slova o tom, že evropské závodění s historickými vozy je ´záležitostí starších pánů´. Jsou totiž vesměs o generaci mladší než Nor Jensen (BMW M3) a Švéd Myrsell (Ford Sierra RS Cosworth), kteří mají na své kontě v součtu pět vítězství z Historic Vltava Rallye nedávných let. Tentokrát ale na Seveřany čekají až startovní čísla 7 a 8, je totiž zřejmé, že to budou mít v souboji s mladšími závodníky extrémně těžké. V záloze navíc čekají další hvězdy jako Fin Kirvesmäki (BMW M3) či třeba severoirský závodník McCormack (Ford Ecort RS1800), případně také bratr a strýc slavných španělských Carlosů – tedy Antonio Sainz (Subaru Legacy Turbo) a s nimi i mnozí a mnozí další jezdci. Jedinou mrzutostí je tak neúčast Itala ´Luckyho´, který v ročníku 2019 soutěž s vozem Lancia Delta Integrale ovládl a i tentokrát se do Klatov přihlásil, na poslední chvíli však poslal omluvenku a ze startovní listiny vypadl. Možná ale o to vyrovnanější a dramatičtější letošní ročník bude, kandidátů prvenství bude skutečně mnoho!

Výtečně obsazené budou i soutěže českého národního mistrovství. V rámci toho historického má o body zájem téměř padesát posádek v čele s rychlými fordy Jiřího Káni a Vlastimila Neumanna, no a soudobých vozů se v Klatovech setká ještě větší počet. Do 56. Rallye Šumava Klatovy by mělo odstartovat 69 dvojic, čestné startovní číslo 1 bude mít na Fordu Focusu WRC pětinásobný zdejší vítěz Václav Pech. Ještě o jedno šumavské prvenství navíc má na svém kontě Jan Kopecký, ten ale poveze na autě až trojku – na úvodním podniku letošního MČR jej totiž kromě Pecha porazil také Filip Mareš a zdá se, že právě tato trojice by měla svádět vyrovnané souboje o prvenství také v Pošumaví. I oni ale budou mít v zádech další skvělé piloty Březíka, Stříteského, Vlčka, Cvrčka či Trojana, dá se ale čekat, že nejvíc fanoušků budou mít (kromě Pecha) u tratí Západočeši Kopáček, Talaš nebo Trněný. Zajímavostí bude určitě premiérový start Petra Semeráda s Fordem Fiesta Rally3, po skvělých vystoupeních z úvodu sezóny se dají čekat i výtečné sportovní výkony Jaromíra Tarabuse a Jana Dohnala v kategorii vozů s jednou poháněnou nápravou. Určitě bude tedy stát zato, shlédnout celé závodnické pole a počkat si třeba i na osm účastníků doplňkové Rally Šumava Legend. Jejich startovní listině vévodí slavní bratři Myslíkové, kteří v sedmdesátých a osmdesátých letech v barvách PAMK Klatovy a ČSAD Plzeň sbírali úspěchy a fanoušky nikdy svou jízdou nezklamali.

Komentářů celkem: 9
2. 5. 2022 11:01
0 0
Tak to bude paráda.Historiků víc jak soudobých.Kdyby tak ještě ČT udělala nějaký přenos jak před dávnými lety.
2. 5. 2022 11:35
1 0
Sice ne od ČT, ale bude živě RZ 3 a 6
2. 5. 2022 14:02
0 0
Vlasta Dědic zrušil pro zranění start
2. 5. 2022 16:43
0 0
Původně napsal hoblinkubas
Sice ne od ČT, ale bude živě RZ 3 a 6
a kde prosím ?
2. 5. 2022 17:24
1 0
2. 5. 2022 18:59
0 0
Gratuluji PAMK k parádní startovní listině v ME historiků. Je to sice vykoupené květnovým termínem který tak nějak podle nepsaného pravidla patří Krumlovu. Tam jsou určitě celý nadšení, že se čtrnáct dní před jejich závodem jede Šumava a podobně na tom budou i posádky co chtějí absolvovat celý domácí šampionát. Je také docela unikátní, že posádka se st.čislem 1 se nemůže stát absolutním mistrem republiky to tu asi ještě nebylo, ale za to samozřejmě pořadatel nemůže. Držím palce ať se rally víkend na Šumavě podaří a máme na co vzpomínat. Třeba jako na dvacet let staré vítězství Karla Trojana s Corollou WRC.
2. 5. 2022 19:46
0 0
Původně napsal Suzuki GT-i
Zde na lokální televizi: https://www.youtube.com/channel/UCZ_XkvlhAl2GdNNDgy7QLdg
Díky pane.Už je záložka.
3. 5. 2022 21:02
0 0
Kampak zmizel Lucky, původně tam byl, stejně jako tahle perlička..https://www.ewrc-results.com/profile/4946-alar-hermanson/
xp
3. 5. 2022 22:07
0 0
Oba se bohužel na poslední chvíli omluvili, stejně tak nakonec chybí Fin Liukkonen, který měl rozepsanou přihlášku. Ale boje o vítězství by mohly být přesto parádní, Zippo, Perraud, Jensen, Myrsell, Kirvesmaki i McCormack už jsou v Klatovech, Erdi dorazí ráno, snad i ti zbylí. smajlík
Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit!