3. 5. 2022 13:00 − 2025× − 0

Úřadující mistr zůstává bez bodu

Pod novým názvem Rallye Rhone Charbonniéres se odehrál tradiční podnik francouzského asfaltového mistrovství.

Ten si v obou koronavirem poznamenaných letech dával pauzu a teď se vrátil ve velkém stylu s 210 ostrými kilometry a rovnou stovkou startujících posádek. Úřadující mistr Yoann Bonato kvůli poruše transmisí svého Citroënu C3 Rally2 minule nedokončil ani jednu rychlostní zkoušku. O to víc teď potřeboval získat co nejvíce bodů. Není divu, že začal nejrychlejším časem. V dalších třech zkouškách už na další dílčí vítězství nedosáhnul. Ale jak se na postu nejrychlejšího jezdce jednotlivých zkoušek střídalo několik pilotů, Bonato se udržoval na čele a svůj náskok ještě navyšoval. V pátém testu byl ale už trochu moc rychlý a skončil mimo trať. Ani z druhé rally si tak domů neodvezl byť jediný bod. Tak mizerný start do sezóny pilot Citroënu snad ještě nikdy nezažil. Oficiální podpory francouzské značky se pro letošek dostalo vítězi Volantu Peugeot 2021 Hugo Margaillanovi. Po minulém osmém místě tentokrát do rally vstoupil třetím časem. V dalších zkouškách páteční etapy sice pilot C3 Rally2 spadnul za nejrychlejšího jezdce s vozem GT Cédrica Roberta, ovšem v úvodu sobotní etapy s ním dokázal držet krok a ještě se k němu lehce přibližovat. Cestu za pódiovým umístěním ale bohužel Margaillanovi zmařila technická závada v desátém testu.

Kvůli havárii cíl neviděl ani další z předních jezdců Citroënu Pierre Roché a nejrychlejší vůz této domácí značky tak do cíle dovezl Eric Rousset. Byl to však už takřka historický Citroën C4 WRC a skončil s ním až na sedmém místě. Nezdar jedné domácí značky posouvá na výsluní jinou. Minule Cédric Robert doplácel na vysoké startovní číslo 25, ale i tak dokázal svou Alpine A110 Rally RGT v konkurenci mnoha silných vozů Rally2 dovézt do cíle těsně pod pódiem. V Rallye Rhone Charbonniéres už startoval s pětkou a během první etapy se vyhoupnul na provizorní pódium. V sobotu si pak připsal i jedno dílčí vítězství. S dvojicí nejrychlejších pilotů sice bojovat nedokázal, ale parádní třetí místo absolutně si udržel až do cíle. Úspěch Alpine podtrhnul čtvrtým místem Julien Saunier, který během rally vyhrál dokonce dvě rychlostní zkoušky. Jediným, kdo dokázal ve francouzském mistrovství s tímto vozem kategorie RGT vyhrát absolutně, nadále zůstává Nicolas Ciamin. Letos mladý Francouz hájí barvy korejské značky Hyundai a do sezóny vstoupil vítězstvím v první rally. Teď udělal v první zkoušce hodiny a celý pátek odmazával vzniklou ztrátu. Na konci dne vedl, ale jen o osm desetin před Quentinem Giordanem ve Volkswagenu Polo GTI R5. Ciamin se drobných chyb neubránil ani v sobotu a nechal hned na první zkoušce svého rivala posunout se do čela. Souboj to mezi nimi ale byl i tak ohromný, když v půlce dne Giordano vedl jen o 7,2 sekundy. Takřka desetisekundová ztráta Ciamina v RZ 13 rozhodla. Giordano se žádné větší chyby nedopustil a vedoucí příčku si už pohlídal až do cíle. V průběžném pořadí jsou na tom teď oba jezdci stejně a pilot VW se hlavně může radovat z toho, že konečně vybojoval pro sebe i pro stáj Sarrazin Motorsport první vítězství ve francouzském asfaltovém mistrovství.