Rovanperä a Evans na prvních dvou místech v Portugalsku

V první zkoušce nové generace hybridních vozů se GR Yaris Rally1 ukázal jako těžko překonatelný vůz, jenž během víkendu dominoval 15 z 19 etap.

Soutěžní tým TOYOTA GAZOO Racing World Rally Team oslavuje úžasný výsledek v podobě prvních dvou míst vozů GR YARIS Rally1 v rámci šotolinové premiéry na portugalské rallye, kde Kalle Rovanperä zároveň vybojoval již třetí vítězství v řadě, těsně před stájovým kolegou Elfynem Evansem.

V první zkoušce nové generace hybridních vozů se GR YARIS Rally1 ukázal jako těžko překonatelný vůz, jenž během víkendu dominoval 15 z 19 etap na šotolině. Evans od pátečního rána kraloval na čele díky konzistentním výsledkům ve všech rychlostních zkouškách, v závěru prvního celého dne podniku do dvojice nejlepších přibyl Rovanperä po úžasné práci při čištění šotolinových cest, kterou jako vedoucí jezdec šampionátu absolvoval ve své kariéře vůbec poprvé.

Během soboty, nejdelšího dne tohoto podniku, dokázala tato dvojice nastolit svá vlastní výkonnostní měřítka. V obtížných klimatických podmínkách s častými změnami počasí během odpoledne se vedení ujal Rovanperä.

Do posledního dne čítajícího pět rychlostních zkoušek nastupoval Rovanperä s náskokem 5,7 sekundy před Evansem a vyhrál hned úvodní etapu dne, aby následně Evans odpověděl při prvním průjezdu proslulé rychlostní zkoušky Fafe. Avšak Rovanperä s navigátorem Jonnem Halttunenem pokračovali vítěznou jízdou v předposlední etapě, a nakonec i závěrečné Power Stage, čímž si zajistili další maximální bodovou prémii, a zvýšili tak svůj náskok v žebříčku šampionátu na 46 bodů po vítězstvích ve třech z prvních čtyř podniků.

Evans s navigátorem Scottem Martinem dojeli se ztrátou 15,2 s za vítězným jezdcem, a poprvé se tak v této sezóně vrátili na stupně vítězů – díky stabilně dobré jízdě za náročných podmínek po celý uplynulý víkend včetně šesti vyhraných rychlostních zkoušek.

Takamoto Katsuta, nadějný jezdec programu TGR WRC Challenge Program, po oslnivé jízdě jen těsně ztratil druhé pódiové umístění ve své kariéře na nejvyšší úrovni tohoto sportu. Do posledního dne podniku nastupoval jako třetí v pořadí, které též skvěle hájil proti zkušenému Danimu Sordoovi až do poslední rychlostní zkoušky, kdy jeho soupeř dokázal získat náskok 2,1 s. Čtvrté místo je i tak krásný výsledek, díky kterému Katsuta s navigátorem Aaronem Johnstonem získávají další důležité body pro tým TGR WRT Next Generation a posouvají se na třetí místo v šampionátu.

Sébastien Ogier po vynuceném odstoupení z pátečních a sobotních bojů opět v neděli nastoupil do závodu, aby získal další zkušenosti s vozem GR YARIS Rally1 teprve při druhém startu v letošní sezóně.

Akio Toyoda (zakladatel týmu)

„Kalle, Jonne, blahopřeji! Je opravdu úžasné dosáhnout tří vítězství v řadě, zejména proto, že tomu postupně bylo na sněhu, asfaltu a šotolině. Upřímně děkuji za tento důkaz, že vůz GR YARIS Rally1 je schopen vyhrávat na cestách všeho druhu. Dále bylo skvělé získat hned první dvě místa. Opravdu moc děkuji všem členům týmu.

Počínaje touto sezónou soutěžíme s novým vozem, a tak Portugalsko bylo pro GR YARIS Rally1 prvním podnikem na šotolině – a tým si tak nemohl být jist, jak si nový vůz na tomto povrchu povede. Nejlepšího času v první rychlostní zkoušce na šotolině dosáhl Elfyn. Díky jeho skvělé jízdě jsme si všichni oddychli. Možná pociťuje frustrace, že mu vítězství tentokrát uteklo, ale pravdou je, že tento skvělý výsledek pro TGR táhli Elfyn a Scott. Upřímně jim oběma děkuji.

Takamoto byl od pódiového umístění jen malý kousek! Bohužel to tentokrát nevyšlo, ale během celého víkendu určitě získal spoustu zkušeností. S radostí sleduji, jak se vyvíjí. Nerad bych, aby cítil příliš velký tlak, když to stále opakuji, ale už se opravdu moc těším, až pojede Rallye Japonsko. Předtím nás čeká ještě osm podniků, a tak věřím, že se domů vrátí s bohatými zkušenostmi, které v každém z těchto podniků získá. Věřím, že to očekávám nejen já, ale všichni jeho fanoušci v Japonsku.

Asfalt pokrytý sněhem, kompletně zasněžené povrchy, asfalt mokrý od deště, a tentokrát šotolina. Toyota GR YARIS Rally1 se zkušenostmi na nejrůznějších površích absolvovala první třetinu sezóny na vedoucí pozici v bodování šampionátu. Tým se jako jeden muž zasazuje o to, aby náš vůz byl v závěru sezóny tím nejsilnějším. Vážím si nepolevující podpory našich fanoušků.

P.S. Pro Seba:

Je mi líto, k čemu tentokrát došlo. Tvojí příští akcí je dlouhý, předlouhý podnik na asfaltu v Le Mans. Tam sice nebudeme ve stejném týmu, ale starejme se pečlivě o obutí a dojeďme až do dalekého cíle!

P.S. Pro Jari-Mattiho:

Naší příští akcí je též předlouhý podnik na 24 hodin, až v červnu dorazíš do Japonska na vytrvalostní závod. Ve stejném týmu jsme již roky, ale vůbec poprvé budeme stájovými kolegy jako jezdci. Již se nemohu dočkat! Je mi líto, že náš vůz má pravostranné řízení, na které nejsi zvyklý. Prosím nacvičuj si zatím řazení levou rukou. Užijme si společně náš vůz s vodíkovým pohonem!“

Jari-Matti Latvala (šéf týmu)

„Je to pro nás úžasný výsledek v prvním rallye na šotolině s vozy GR YARIS Rally1. Mám ohromnou radost a cítím hrdost na tým, že postavil tak rychlý a spolehlivý vůz, díky kterému naši jezdci podali tento víkend tak skvělé výsledky. Kalle hned v úvodu podniku překonal všechna očekávání. Je neuvěřitelné, jak rychle vyrostl a jak se dokáže vyrovnat s tlakem, když je ve vedení. Elfyn též zajel velmi dobrou rallye – byla to jeho tradiční skvělá a čistá jízda. Byl tak blízko vítězství, ale i tak jsou to pro něj moc důležité body do šampionátu. A Takamoto také zajel skvělou rallye. Pár sekund mu uteklo, ale to nic neubírá z jeho úžasného výsledku tento víkend.“

Sébastien Ogier (jezdec, vůz č. 1)

„Blahopřeji týmu k tomuto úžasnému výsledku v podobě prvních dvou míst. Pro mě osobně to byl těžký víkend po té smůle, která nás v pátek postihla, právě když jsme se blížili k souboji ve vedení. Ale pozitivní stránkou tohoto víkendu je zkušenost, kterou jsem s tímto vozem získal, odhalení jeho vlastností na šotolině. Kilometry, které jsme zde zajeli, jsou velmi cenné, a tak rozhodně rallye opouštím s lepším pocitem, než se kterým jsem nastupoval. Z výsledku vidíme, že je to na šotolině silný vůz, a tak se již těším na svůj další podnik s týmem.“

Elfyn Evans (jezdec, vůz č. 33)

„Klobouk dolů za Kalleho vítězství, odvedl skvělou práci. Do rallye jsme vstoupili dobře, ale jak víkend postupoval, Kalle byl velmi rychlý. Dnes jsem neměl úplně dobrý pocit; nedokázal jsem se plně uvolnit a podat takový výsledek, jak bych si přál. Takže přirozeně stále musíme na některých věcech kolem vozu zapracovat, ale obecně výsledky v prvním podniku na šotolině byly velmi dobré. Jsem sice zklamaný z dnešního výsledku, ale je hezké být opět na stupních vítězů, a na tom bychom měli dokázat stavět.“

Kalle Rovanperä (jezdec, vůz č. 69)

„Toto vítězství bylo určitě trochu nečekané. Vzhledem k první startovní pozici v pátek bych nemyslel, že budeme schopni tímto způsobem bojovat o vítězství. Ale podařilo se nám držet se těsně za kluky na čele a z toho následně vycházet. Měli jsme po celou dobu dobré tempo a bylo pěkné hladce zajet celou rallye a získat maximální počet bodů. Velké díky týmu, protože jsme během víkendu za opravdu náročných podmínek byli svědky mnoha různých problémů, ale náš vůz byl jako vždy dokonalý, takže všichni členové týmu mohou být na tento výsledek hrdí.“

Komentářů celkem: 4
25. 5. 2022 18:16
0 0
"Sébastien Ogier .........v neděli nastoupil do závodu, aby získal další zkušenosti s vozem GR YARIS Rally1 teprve při druhém startu v letošní sezóně." .....tak to je vážně vtipný smajlík
25. 5. 2022 18:47
0 0
Keňský tisk píše zajímavou zprávu. Je otázka nakolik důvěrihodná https://sportsleo.com/news/2022/05/sebastien-loeb-to-compete-at-wrc-safari-rally-next-month/
25. 5. 2022 21:38
0 0
No to nevím kdo to píše ale takové bláboly jsem už dlouho nečetl.Absolutně mimo realitu.Např:Tento víkend závodil na Portugalské rally, ale v sobotu odstoupil na RZ11 po nějakém problému s motorem.smajlík smajlík Jestli uražené PZ kolo je motor tož někdo je blbější než blbsmajlík
25. 5. 2022 22:29
Upraveno 22:31
0 0
Kolo urazil v pátek (RZ5). Nastoupil zpátky do 2.etapy, ale v RZ11 motor ztratil výkon, tak to po RZ zabalil...
Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit!