Marek Felt - eWRC.cz
26. 5. 2022 07:18 − 1859× − 0

Míša Dorčíková: Super RZ jsem si vyloženě užila

Na startu devětačtyřicátého ročníku Rallye ČK nechyběla posádka Michaela Dorčíková a Tomáš Klíma s vozem Subaru Impreza STI N12.

Tato dvojice si premiéru ve „velkém“ mistrovství odbyla na Valašce a do okolí Českého Krumlova přijela sbírat další cenné zkušenosti.

Českokrumlovská soutěž patří nejen k ozdobám českého mistrovství v rallye, ale také k nejnáročnějším závodům, a to zejména prostřednictvím proměnlivého počasí. A jiné tomu nebylo ani letos. Posádky sice ten největší déšť nepřekvapil přímo na tratí, ale silné bouřky mezi páteční a sobotní etapou značně zkomplikovaly posádkám život na rychlostních zkouškách.

Vraťme se ale k samotnému startu slovensko-české posádky. Ještě před startem soutěže absolvovala dvojice krátký test v okolí Tchořovic. Po standardních seznamovacích jízdách pak v páteční pozdní odpoledne přišla na řadu okruhová Super RZ, namotaná na výstaviště v Českých Budějovicích, kde se naplno projevilo srdce okruhové a slalomové závodnice. „Na tyto rychlostní zkoušky jsem se nesmírně těšila a byla jsem odhodlaná zde zajet co nejlepší výsledek. Na okruhové RZ se mě již daří odhadnout, jak se, v jaké zatáčce Impreza zachová. Okruh v Českých Budějovicích se mě tak hodně líbil,“ zhodnotila s úsměvem na tváři Míša Dorčíková. O tom, že Míše tato RZ vyloženě sedla, mluví dosažené výsledky.

Že ale rallye začíná až na klasických rychlostních zkouškách, se slovenská závodnice přesvědčila na RZ Rožmitál, kde po jednom z horizontu vylétla mimo trať a zůstala na dlouhé minuty zaklíněná mezi dvěma břízkami. Díky divákům se ale podařilo vůz dostat zpět na trať a Míša Dorčíková s Tomášem Klímou mohli pokračovat ve sbírání dalších cenných zkušeností. „Zatím se stále učím, co nejlépe si napsat a poslouchat rozpis. V inkriminovaném úseku jsem špatně odhadla vzdálenost za horizontem a vycestovala mimo trať, kde nás naštěstí již v minimální rychlosti zastavily dvě břízky. Až si říkám, že bych se měla kromě rallye věnovat také dřevorubectví, jak se mě daří kácet stromky : ). Sice jsme ztratili hodně času, ale na druhou stranu jsem byla ráda, že můžeme pokračovat dál v soutěži. Chybami se ale člověk učí a je zde jasně vidět, že rallye je skutečně královna automobilového sportu v tom správném slova smyslu, která neodpouští i ty sebemenší chyby. Ke klasickým rychlostním zkouškám mám stále ohromný respekt, ale z každé chyby se snažím ponaučit, aby se již neopakovala,“ vrátila se ke smolnému okamžiku, avšak s dobrým koncem dvaatřicetiletá závodnice.

V dalším průběhu první etapy již k žádné komplikaci nedošlo a Míša Dorčíková s Tomášem Klímou mohli svou Imprezu STI N12 odstavit do uzavřeného parkoviště. To se ale už na obloze honily černé mraky, které vystřídal hustý déšť, jenž změnil charakter zejména ranních a dopoledních rychlostních zkoušek sobotní, druhé etapy. „No byl to v noci mazec. Navíc se zcela změnily podmínky na rychlostních zkouškách. Kde bylo při seznamovacích jízdách sucho a čisto, najednou se objevilo množství vytahaného bláta. Tím, že jsme startovali hlouběji ve startovním poli, to bylo o to náročnější. Pro mě jsou to ale zkušenosti k nezaplacení, protože musím kromě řízení zasahovat do úpravy rozpisu, a tím se učím nové a nové věci, které mě v budoucnu určitě pomohou ve zrychlení. Na jedné z RZ nás přeci jen dohnal i déšť, ale nebylo to naštěstí tak strašné. To jsem se tedy upřímně po nočních bouřkách obávala daleko víc, že nám v sobotu zaprší,“ popsala změnu podmínek na trati rychlostních zkoušek Míša.

Druhou etapu dvojice Michaela Dorčíková a Tomáš Klíma zvládla již bez problémů, a tak si mohla dojet nejen pro konečné 17. místo v Central Rally Trophy, ale také se jí díky dokončení závodu podařilo zdvojnásobit počet najetých ostrých kilometrů, což jsou bezesporu zkušenosti k nezaplacení. „Jsem šťastná, že jsme dojeli až na cílovou rampu v Jelení zahradě. Chtěla bych poděkovat nejen mému spolujezdci Tomášovi, ale také našim mechanikům za skvěle odvedenou práci. Také velké díky patří všem fanouškům rallye. A to nejen těm, kteří nás tahali z břízek, ale úplně všem kolem trati. Jsou báječní, připadám si v rallye jako v takové velké rodině. Všichni jsou tak nesmírně vstřícní,“ zhodnotila českokrumlovskou rallye Míša Dorčíková.

Sympatická dvojice, opět s bílým vozem Subaru Impreza WRX STI N12, se představí také na Agrotec Rally Hustopeče v termínu od 17. do 18. června.

Vše by ale samozřejmě nešlo bez reklamních partnerů, a tak velké díky patří společnostem Sigma motor, Yokohama CZ a SK, BOXER AUTO, HASMAN KLIMA, Entry Engineering a Millers Oils CZ.

Foto: Jiří Jermakov

Komentářů celkem: 0
Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit!

Je aktivovaný AdBlock nebo jiný blokátor reklam!
Pokud chcete náš web používat, vypněte ho prosím. Děkujeme!