31. 5. 2022 09:53 − 3260× − 1

Rakouský souboj titánů

Rakouské mistrovství se stalo záležitostí dvou jezdců, kterým nikdo ze zbytku startujících nestíhá.

To je na jednu stranu škoda, na druhou ale jsou jejich souboje natolik vyrovnané a intenzivní, že to zase tolik nevadí. Zatím pokaždé vyšel z obou soubojů, které se doposud odehrály, vítězně Simon Wagner. Úřadující mistr Rakouska i letos startuje se Škodou Fabia Rally2 evo a ta jej ani jednou nenechala na holičkách. Hermann Neubauer takové štěstí nemá. Úvodní Rebenland Rallye kvůli poruše svého Fordu Fiesta Rally2 ani nedokončil a minule v Lavanttalu pro změnu doplatil na zimu, která si zrovna během rally řekla o slovo a na tratě přinesla sníh. Tentokrát ale Neubauer získal alespoň body za druhé místo. Nejrychlejším ze zbytku světa byl v obou případech Maďar Kristóf Klausz, ale ten kvůli termínové kolizi s domácí maďarskou soutěží tentokrát do Rakouska nepřijel. O třetí místo za nedostižnou dvojicí si to tak měli rozdat hlavně piloti škodovek Günther Knobloch a Johannes Keferböck, Luca Waldherr s Citroënem DS3 R5, Kevin Raith ve Fiestě Rally2 a Kris Rosenberger, který letos vodí po rakouských cestách Volkswagen Polo GTI R5 stáje Raimunda Baumschlagera.

Pilot VW byl nakonec ze zmíněné pětice nejpomalejší a to jej vzhledem k nulovým ztrátám z pole rychlejších soupeřů odsoudilo k sedmému místu. Waldherr i přes handicap v podobě staršího vozu v sobotu držel krok s oběma piloty škodovek. Oba z nich porazil i v závěrečném testu, ale to už bylo na posun výše pozdě a musel se tak smířit s pátou příčkou. Knobloch s Keferböckem od sebe během celé rally měřící skoro 130 ostrých kilometrů nebyli dále než na jedenáct vteřin. První jmenovaný však od začátku udržoval nepatrně vyšší tempo a těsný duel o pódium dovedl do vítězného konce. Ještě vyrovnanější souboj se na cestách v okolí Hartbergu odehrál o vítězství. Po první sekci vedl Wagner o osm desetin. Neubauer pak trochu ztratil a po dalších dvou zkouškách se vzdálil na rozdíl 5,7 sekundy. Druhá půle dne jej už zastihla v lepší formě, vyhrál dvě zkoušky a udržel se necelých šest vteřin za lídrem. Ten se navíc pustil do experimentů s převodovkou a během dvojice ranních nedělních testů o vedení přišel. RZ 11 byla zrušená a po té následující, která byla zároveň předposlední, se Wagner dotáhnul jednu desetinu za vedoucího jezdce. Neubauer po dvou soupeřovo vítězstvích už potřeboval jeho šňůru úspěchů ukončit. Rozhodnout se muselo v posledním testu. Tím navíc byla divácká zkouška vedená po parkovištích místního nákupního střediska umístěného nedaleko servisní zóny. Sen každého promotéra automobilových soutěží. Oba borci na ní předvedli strhující souboj. Z vítězství se ale nakonec znovu radoval Wagner. Neubauerovi nadělil dvě desetiny a tak soutěž vyhrál s těsným jednodesetinovým náskokem.

Stav šampionátu: 1. Wagner 84, 2. Neubauer 40, 3. Knobloch 38, 4. Klausz 36, 5. Rosenberger 33