Zajímavé souboje na skotských hranicích

Po dubnovém podniku startu na anglických asfaltech se britský šampionát přesunul do Skotska.

Tam pro posádky bylo připraveno devět rychlostních zkoušek o celkové délce 120 kilometrů. A to vše na klasických úsecích, na kterých se známá Jim Clark Rally jezdí už skoro padesát let. Osian Pryce vloni prohrál souboj o titul se svým značkovým kolegou Mattem Edwardsem. Ten ale pro letošní sezónu nesehnal dostatek finančních prostředků a stejně jako další hodně rychlý britský pilot Tom Cave musí tento rok vynechat. Pryce se ale i tak musel v Corbeau Seats Rally Tendring & Clacton střetnout se silným soupeřem ve Volkswagenu Polo GTI R5. Značkový duel se mu podařilo vyhrát a do Duns přijížděl jako lídr mistrovství. I mistr tesař se však někdy utne. V první zkoušce nechal Pryce 7,6 sekundy, ale pak v té druhé ztratil kvůli defektu více než minutu. Bohužel ale porušil pravidla nařizující při zjištění defektu okamžitě zastavit a kolo vyměnit a z rally byl vyloučen. To se mu v době, kdy se jeho největší soupeř Cronin vyhříval na čele s náskokem přes 40 vteřin, ale vůbec nehodilo. Pro nás poněkud nezvyklá ostrovní pravidla úřadovala i v sobotu. Tehdy ve dvou zkouškách první posádky překročily maximální povolený rychlostní průměr a jejich časy se tak navyšovaly na shodnou hodnotu tzv. bogie time. Soutěž poznamenalo i zrušení dvou sobotních zkoušek a místo po RZ 9 se tak končilo už po osmičce. Návrat Jim Clark Rally do britského mistrovství se tak po nešťastném ročníku 2014 ani letos úplně nevydařil. Naštěstí se to letos ale obešlo bez obětí.

Na skotských asfaltech se moc nedařilo ani Meirionu Evansovi, který si do své domoviny odskočil z irského mistrovství. S Polem GTI R5 odděným do slušivých barev značky Castrol špičce nestíhal a i přes jednu vyhranou zkoušku do cíle dojel s více než minutovým odstupem jako čtvrtý. Dobrý dojem naopak zanechal Ruairi Bell. Mladík za volantem Škody Fabia R5 kouzlil už v první soutěži a před poškozením chladiče se držel na skvělém druhém místě. Tentokrát zajel druhý čas za tmy v RZ 2 a v sobotu pak i dvě zkoušky vyhrál. Bohužel celou jeho rally poznamenaly technické problémy z úvodního testu. Ztráta minuty a půl jej odsoudila k pouhému šestému místu v cíli. Na domácích tratích se chtěl pořádně ukázat úřadující skotský mistr Garry Pearson. V předešlé rally uvíznul se svým Fordem Fiesta Rally2 v příkopu, tentokrát se naštěstí incidentům vyhnul. A hned z toho byl pěkný výsledek v podobě třetího místa. Na bednu se i tentokrát dokázal dostat James Williams. Po první etapě sice se svým Hyundaiem i20 R5 už na Cronina ztrácel čtyřicet vteřin a přímý boj o vítězství se úplně očekávat nedal, ale nakonec se mu podařilo alespoň vyhrát druhou etapu. Minule skončil třetí, tentokrát druhý. Bude z toho příště na Nicky Grist Stages vítězství? Tentokrát triumfoval Cronin, který po odpadnutí hlavního soupeře mohl sobotu pojmout více v klidu. Na své konto si Ir připsal důležité body, které jej vynesly do čela klasifikace a na konci roku mu mohou pomoci k páté mistrovské koruně. Soutěže se tentokrát nezúčastnil Ola Nore jun. a souboje juniorů se tak omezily na boj dvojice Irů. Triumfoval nakonec Eamonn Kelly s Fordem Fiesta Rally4, když porazil Kyla Whitea v Peugeotu 208 Rally4 a celoirské pódium doplnil ještě Johnnie Mulholland s další Fiestou Rally4.

Stav šampionátu: 1. Cronin 43, 2. Williams 33, 3. Pryce 25, 4. Payne 22, 5. Pearson 20, 6. Kelly 17