Maďaři a jejich norský soupeř

O víkendu se odehrál už třetí podnik maďarského šampionátu a jednalo se o zbrusu novou soutěž.

První ročník HÍDÉPÍTÖ Dunakanyar Rally do tamního mistrovství nepřinesl nic nového, jen další rychlé asfaltové tratě, na kterých vítězná posádka dosáhla rychlostního průměru 131,7 km/h. Maďarskému kalendáři by daleko více prospěl nějaký nový šotolinový podnik, když se na nezpevněných cestách už jezdí z osmi soutěží pouze jediná, Székesfehérvár-Veszprém Rallye. Nový náboj třetí soutěž šampionátu dostala neúčastí Madse Østberga. Norský pilot Citroënu C3 Rally2 vyhrál obě úvodní soutěže sezóny. V obou případech se sice jeho náskok v cíli nedostal výše než pár vteřin nad čtvrt minuty, ovšem to se do tabulky průběžného pořadí nepromítá a domácí posádky zatím neměly šanci. Teď ve Vácu měly ring volný a mohly se poprat o body, které by je posunuly do čela šampionátu. K tomu měl nejlépe nakročeno mistr z roku 2019 Ferenc Vincze jun., který pokaždé dojel do cíle za Norovými zády. V obou soutěžích těsným několikavteřinovým rozdílem porazil značkového kolegu Ádáma Velenczeie pilotujícího modernější verzi Fabie Rally2 evo. Ani tentokrát se na startu neobjevil úřadující šampión András Hadik, který od nehody v Salgó Rally ještě nestartoval.

Nechyběl však László Bodolai, který s dalším Fordem Fiesta Rally2 předváděl v úvodní rally pěkné kousky a na chvíli se dostal i do čela. Boj o vítězství ale kvůli defektu nakonec musel vzdát. Minule v domácí Therwoolin Boldogkö Rally skončil pod pódiem a tentokrát po prvním dnu uzavíral první pětku. V sobotu ráno chtěl Bodolai zaútočit na Gábora Németa, kterého měl jen 4,5 sekundy před sebou, ale chyboval a dostal se v jednom místě mimo trať. Német se sice se svou Škodou Fabia Rally2 evo také nevyhnul chybám, ale čtvrtou příčku si dokázal hlídat. Když potom u Bodolaiovy Fiesty zazlobily brzdy, bylo jasné, že to už na lepší než páté místo stačit nebude. Frigyes Turán letos zatím v šampionátu příliš nezáří a minule kvůli poškozené zadní nápravě ani nedojel do cíle. V Dunakanyar Rally vyhrál druhou zkoušku a nebýt desetisekundové penalizace za retardér, mohl jít do čela. Takto po první etapě držel jen třetí místo. V neděli už pilot Volkswagenu soupeřům před sebou nestačil a ještě k tomu jej začaly brzdit technické problémy. Udržení bronzového stupínku pro něho tak tentokrát bylo maximem. Vincze jun. nastupoval na start v ne zcela dobrém zdravotním stavu a v cíli rychlostních zkoušek si stěžoval na problémy s dechem. I tak ale dokázal jednu zkoušku vyhrát a po první etapě na vedoucího Velenczeie ztrácel jen 2,3 sekundy. V první nedělní sekci dokonce došlo ke změně na čele pořadí, když jej o osm desetin ukořistil Vincze jun. V druhé sekci si piloti škodovek pořadí znovu prohodili, ale vzhledem k odstupu 2,7 vteřiny šlo jen stěží považovat souboj za uzavřenou záležitost. Velenczei pak ale opanoval oba závěrečné testy a získal první letošní vítězství.