21. 6. 2022 09:28 − 1319× − 2

Návrat do Korutan

Nejednu novinku skýtá ve svém kalendáři letošní sezóna rakouského mistrovství v automobilových soutěžích.

Na konci září se soutěžní posádky znovu vydají na samý východ Rakouska do Aspangu, kde pro ně bude připravena zbrusu nová Bucklige Welt Rallye. Ta má navázat na tradici dřívější Int. OMV Rallye, která se v této lokalitě jezdila do roku 2003. Ještě předtím se ale teď v červnu odehrála jiná nová soutěž s odkazem na někdejší slavný podnik. Hirter Rallye St. Veit se měla do šampionátu zařadit už před rokem, ale debut zhatily přetrvávající proticovidová opatření. Dosud se tato rally konala pár předchozích let jako součást rakouské trofeje, ale letos konečně došlo k jejímu povýšení do rakouského národního mistrovství. Rally má být odkazem na dřívější Castrol Rallye, která se naposledy konala v roce 2011. V roce 1997 ji vyhrál tehdejší šampión Kris Rosenberger. Letos takové cíle v našlapané konkurenci třiapadesátiletý pilot mít nemohl. Pokud by se zapojil do boje o pódium, byl by to úspěch. V cestě mu stál Albert von Thurn und Taxis, který stejně jako Rosenberger pilotoval techniku z dílen Raimunda Baumschlagera. Nejednalo se ale o Volkswagen Polo GTI R5, nýbrž o Škodu Fabia Rally2 evo. Tu v předešlé generaci pilotoval i další adept na bednu Günther Knobloch, naopak chyběl Luca Waldherr a jeho Citroën DS3 R5. Hodně zajímavou techniku dovezl na start Gerald Rigler. Z Británie pořídil Ford Focus RS WRC 09, do nové kastle předělaný původní speciál, který v Rally Australia 2005 pilotoval Roman Kresta.

V soutěži se dostal Rigler do souboje s Kevinem Raithem, který pilotoval mnohem modernější techniku americké značky. Na druhou stranu šlo o slabší Fiestu Rally2. Techniku Rally2 české značky Škoda řídil třetí pilot tohoto souboje o čtvrtou příčku Martin Rossgatterer. V osmé zkoušce ze souboje vypadnul Rigler, když s vzácným kouskem někdejší techniky M-Sportu havaroval. Raith byl v cíli tím, kdo získal onu čtvrtou příčku. Ze souboje ale jako vítěz nevyšel. Havárie jednoho z předních jezdců zapříčinila, že se trojboj původně o čtvrté místo stal dějištěm boje o bednu. Vítězně z něho vyšel Rossgatterer. Vzestupnou tendenci i v St. Veitu potvrdil Knobloch. Po havárii v úvodní Rebenland Rallye skončil čtvrtý v Lavanttalu a minule v Hartbergerland Rallye už poskočil na nejnižší pódiový stupínek. Tentokrát dokonce skončil druhý. Jel si však tak trochu svojí soutěž. Trojici za zády se rychle vzdaloval a naopak nejrychlejšímu duu nestíhal. Toto duo jako obvykle tvořil Simon Wagner se Škodou Fabia Rally2 evo a Hermann Neubauer ve Fordu Fiesta Rally2. Ve všech třech dosavadních soutěžích předvedli nádherné souboje, což nejlépe dokládá jejich rozestup v cíli minulé rally. Devět desetin sekundy. Bohužel pokaždé se z triumfu radoval Wagner a na čele mistrovství už nasčítal pořádný náskok. Neubauer začal v Hirter Rallye St. Veit nejrychleji, v první zkoušce získal tolik, co minule ztratil za celou rally. V první přírodní zkoušce v sobotu ráno vyhrál Wagner, ale do prvního servisu po RZ 4 přijížděl jako lídr s náskokem 4,3 sekundy jeho soupeř ve Fordu. Těsná přetahovaná pokračovala. Ovšem jen do RZ 6, kde inkasoval Wagner minutovou penalizaci za předčasný start. Neubauer už nemusel moc spěchat, stačilo mu ohlídat si minutový náskok. Snažil se minimalizovat riziko a svou Fiestu moc neposílal do vnitřku zatáček, kde hrozily defekty. V jednom místě se mu to ale v RZ 9 stalo osudným. Auto se dostalo mimo stopu a na bordelu vycestovalo ven. Žádní diváci poblíž nebyli. Game over. Nejspíš i v boji o titul. Wagner si do cíle dojel pro čtvrté vítězství sezóny, ve které zbývá odjet už jen poslední tři soutěže. Stejným způsobem si v Korutanech počínal i jeho bratr Julian. Příště by rád s Opelem Corsa Rally4 získal pátý triumf v řadě a tím i potvrdil titul mezi dvoukolkami. Návrat do vozu Rally2 a přidání se do souboje bratra s Neubauerem o absolutní vítězství ho láká.