Rallye Safari: Toyota se zapsala do historie ziskem prvních čtyř míst

Toyota Gazoo Racing se na legendární Rallye Safari v Keni zapsal do historie čistou sérií v podobě prvních čtyř míst pro vozy GR Yaris Rally1.

Celkovým vítězem letošního ročníku se stal Kalle Rovanperä. Na stupně vítězů se k němu připojili Elfyn Evans a Takamoto Katsuta, Sébastien Ogier dojel celkově jako čtvrtý.

Zároveň se jedná o přelomové desáté vítězství Toyoty v tomto proslulém africkém podniku a první případ od roku 1993, kdy Toyota získala první čtyři místa v jedné soutěži WRC – tehdy se shodou okolností jednalo o tentýž rallyový závod. Podobného úspěchu ve světovém šampionátu za bezmála tři dekády od té doby dosáhl při jedné příležitosti pouze jeden další výrobce.

V teprve druhém ročníku keňského podniku po jeho loňském návratu do kalendáře WRC čekaly jezdce na Rallye Safari ještě náročnější podmínky včetně obávaného hlubokého písku ‚fesh-fesh‘ při pátečních jízdách, resp. mokrých a bahnitých povrchů v sobotu, jakož i všudypřítomného kamení a balvanů. Pro novou generaci hybridních vozů Rally1 to byla zatím zdaleka nejtěžší výzva, nicméně Toyoty GR YARIS se spolehlivě vypořádaly se vším, co jim keňský terén postavil do cesty, a víkendu tak dominovaly bez jakýchkoli vážnějších problémů. Další nejlépe umístěný soupeř zakončil osm a půl minuty za čtveřicí vozů Toyota.

Rovanperu hned ve čtvrteční úvodní superspeciálce v Nairobi překvapila první zákruta, kterou vzal poněkud zeširoka, za což si vysloužil defekt pneumatiky. Ale společně s navigátorem Jonnem Halttunenem si pak bezchybným výkonem dojeli pro čtvrté celkové vítězství v dosavadních pěti podnicích, čímž své vedení v šampionátu zvýšili na 65 bodů.

Skvělou jízdu předvedli i Evans s navigátorem Scottem Martinem, kteří v boji o vítězství těsně následovali své týmové kolegy – až do nástupu deště v sobotu odpoledne se jejich odstup od prvního místa pohyboval do 20 sekund. Podnik zakončili s celkovou ztrátou 52,8 s, což znamená druhé pódiové umístění v této sezóně.

Takamoto Katsuta, nadějný jezdec programu TGR WRC Challenge Program, opět předvedl vynikající chytrou jízdu za náročných podmínek keňského podniku, a vybojoval tak druhé pódiové umístění v kariéře, přesně rok po svém prvním triumfu v témže podniku. Zároveň se jedná o vůbec první pódiové umístění pro jeho navigátora Aarona Johnstona; uvedená dvojice do závodu nastupuje za tým TGR World Rally Team Next Generation.

Většinu pátečních jízd vedl Ogier, snažící se zopakovat své vítězství v tomto podniku v roce 2021, avšak v posledním měřeném úseku pátečního programu byl nucen zastavit kvůli výměně kola, kdy nabral ztrátu přes dvě minuty. Společně s navigátorem Benjaminem Veillasem se nakonec dokázali probojovat zpět až na celkové čtvrté místo a společně s týmovými kolegy se zaměřili především na bezpečný dojezd; třetím nejrychlejším časem v závěrečné Power Stage zároveň přidali další body k celkovému zisku týmu za celý závodní víkend. Vedení Toyoty v mistrovství značek se tak zvýšilo na 62 bodů.

Akio Toyoda (zakladatel týmu)

„Kalle, Jonne, blahopřeji! Elfyne, Takamoto, Sebe – díky za tento skvělý výsledek! Aarone, blahopřeji k tvému prvnímu pódiovému umístění!

Za vůbec prvním výsledkem TGR v podobě 1-2-3-4 stojí naše posádky, které dokázaly na těchto náročných keňských cestách bezpečně dovézt všechny vozy až do cíle. Tento podnik nám připomenul, jak důležité je, aby vás po celou dobu rallye nepotkaly žádné větší potíže. Nejen posádky – oceňuji i týmovou podporu, která za tím stojí.

Tým překonal zklamání z výsledku na Sardinii a skvěle se v krátké době dokázal připravit na Keňu. Slyšel jsem, že některé díly dodělával dokonce až po příjezdu do Keni. Mechanici s konstruktéry mezi servisními přestávkami čile komunikovali ohledně dalších vylepšení vozů pro tyto drsné povrchy. Jsem hrdý na to, že tým prosazuje filozofii výroby stále lepších automobilů prostřednictvím rallye pořádaných na reálných komunikacích.

Kalle to první den vzal zeširoka a jeho vůz se poškodil. Mnohé to znepokojilo, ale mechanici to s úsměvem a sebejistotou opravili již za 15 minut. Je samozřejmě úžasné, že Kalle svojí jízdou dokázal v této rallye zvítězit z takové pozice, ale velký podíl na tom mají i schopnosti a sebejistota mechaniků.

S radostí cítím, že tento úžasný úspěch je výsledkem síly celého týmu, na které pracujeme již roky. Nesmíme také zapomínat, že týmu hodně pomáhá i podpora fanoušků. Vážím si vaší nepolevující podpory i v druhé polovině sezóny 2022.

P.S.: Děkuji všem ze společnosti Toyoty Kenya, kteří přišli týmu fandit. Díky za vaše vřelé přijetí a podporu, díky níž jsme si toto rallye užili stejně, jako by to byl náš další domácí podnik!“

Jari-Matti Latvala (šéf týmu)

„Dojet zde na Rallye Safari na pozicích 1-2-3-4 je prostě mimořádná událost. Je to již bezmála 30 let, kdy Toyota dosáhla zde v Keni téhož úspěchu s Celicou, a tak mohu pouze poděkovat celému týmu a našim jezdcům za skvělou práci, kterou odvedli. Když jsme vyvíjeli GR YARIS Rally1, zaměřili jsme se především na to, aby hotový vůz byl opravdu silný a spolehlivý. To bylo v tomto podniku skutečně nejdůležitější, protože vůz za tak náročných podmínek fungoval opravdu dobře. Naši jezdci zároveň jeli v této rallye přesně tak, jak je to nutné, to znamená hodně chytře, a bylo skvělé sledovat, jak všichni přemýšlejí o týmovém výsledku, spíše než o svých osobních ambicích.“

Sébastien Ogier (jezdec, vůz č. 1)

„Byl to opravdu silný víkend. Chybělo mi trochu štěstí, ale to je prostě součástí hry. Především jsem šťastný, že jsem přispěl k tomuto úžasnému výsledku celého týmu, a rád bych poblahopřál všem z TOYOTA GAZOO Racing, protože to bylo náročné připravovat po celé tři dny pro všechny čtyři jezdce tak silný vůz na nejtěžší rallye této sezóny. Tato rallye byla až do konce hodně těžká, a tak si celý tým zaslouží velké kolo potlesku, což platí i pro týmové kolegy, protože tento víkend jeli opravdu skvěle.“

Elfyn Evans (jezdec, vůz č. 33)

„Tento víkend byl skutečně moc hezký. Samozřejmě závodíme pro vítězství, což nám v sobotu kvůli pár věcem uteklo, ale dnes šlo hlavně o to zajistit skóre 1-2-3-4 pro TOYOTU GAZOO Racing, což je jednoznačně úžasný výsledek, kterého jsme součástí. Prokousat se tímto extrémním terénem zde v Keni bylo hodně těžké, a zatímco všichni ostatní s tím zápasili, naše vozy to nakonec dobře zvládly, takže velká pochvala týmu.“

Kalle Rovanperä (jezdec, vůz č. 69)

„O takovém výsledku se nám před tímto podnikem myslím ani nesnilo. Mít na prvních čtyřech místech pouze Toyoty je něco úžasného a pro tým je to skutečně skvělý výsledek. Byla to moje zatím nejtěžší rallye, takže máme-li všechna čtyři auta v cíli bez nějakých vážnějších problémů, to jasně svědčí o nejsilnějším a nejrychlejším voze. Pro mne osobně zvítězit právě zde v takové mimořádné rallye je opravdu krása. Díky, týme, všichni jste odvedli skvělou práci. Vůz se neustále vyvíjí, což je důležité a pomáhá nám to společně k dobrým výsledkům.“

Komentářů celkem: 5
27. 6. 2022 23:15
0 0
Kalle!!! Ole!!!! smajlíksmajlíksmajlík
28. 6. 2022 06:27
0 0
Ta třetí fotka je parádní! smajlík
Jen škoda toho strojově kostrbatého překladu, ale to už je u TZ Toyoty standard.
28. 6. 2022 08:40
0 0
Čekal jsem, že se Toyota podobným způsobem vyjádří i k předcházející soutěži, ale nenašel jsem to. Že bych hledal blbě?
28. 6. 2022 21:38
0 0
Pepan spíš myslel Sardošku, ta byla předcházející smajlík
Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit!