Jakub "kuře" Kura - eWRC.cz
28. 6. 2022 19:50 − 2265× − 1

Kalle: Vítězství na Safari je jedinečné

Letošní sezóna mistrovství světa má jasného hegemona a svou fazónu potvrdil finský jezdec i v Keni.

I když je letošní sezóna teprve na prahu své poloviny a dělícím milníkem bude nadcházející Estonská rally, už nyní můžeme pomalu predikovat, že po zbytek roku nebudeme zřejmě řešit kdo bude mistrem světa, nýbrž kdy se jím Kalle Rovänpera stane. Finský mladík, který však na svém kontě má již téměř stovku startů letos ve světovém šampionátu vládne a na uplynulé Safari rally si připsal již čtvrtý triumf z letošních šesti soutěží a na nejbližšího pronásledovatele, jímž je korunní princ MS posledních let Thierry Neuville má náskok 65 bodů. Pohledem na výsledky v cíli, v Keni to byla opět poměrně jasná záležitost, když Fin postoupil do čela v závěru první etapy, aby do cíle dojel s náskokem téměř jedné minuty na druhého, avšak kdo soutěž sledoval pozorně ví, že hned na úvod soutěže si Kalle vyrobil velkou krizovku a měl štěstí, že s autem neskončil na střeše. Ale možná i tato situace je známkou toho, že se k finskému jezdci přiklání ono pověstné štěstí šampionů.

Jak už bylo zmíněno, kromě horké chvíle hned v úvodu postupně Kalle budovat svůj náskok, avšak jak průběh druhé a třetí etapy popisuje samotný aktér, taková procházka růžovým sadem to nebyla: "Sobotu jsme začali v docela normálním tempu a čekal jsem, co předvedou ostatní. Elfyn po nás tvrdě šel a odpoledne potkaly nějaké problémky každého, protože podmínky se staly zrádnými, Nám se ale povedlo jet nadále čistě a zaznamenat pěkné časy. Na takovéto rally opravdu nechcete bojovat s týmovými kolegy. Dobře si uvědomujete, jak rychle se vše může pokazit. No a v neděli jsme naštěstí s kolegy bojovat nemuseli, takže to bylo dobré," vrací se k uplynulé soutěži Kalle Rovanperä.

No a vzhledem k tomu, že Kalle Rovanperä dovedl do cíle z nejvyššího stupínku hned kvartet Toyot, které zabraly 1. až 4. příčku, nemohl to finský jezdec v hodnocení soutěže opomenout: "Je to skvělý pocit. Vítězství na Safari je o jedinečné v porovnání s předchozími prvenstvími. Soutěž v Keni je podnikem, který má dlouhou historii a dlouhou dobu se jednalo o soutěž, která měla velký význam i pro Toyotu. Takže to, čeho jsme tady dosáhli, je úžasné a vtipným faktem, že naposledy měla Toyota čtyři auta na prvních čtyřech místech právě tady. Navíc skutečnost, že jsme byli posádkou na nejvyšším stupínku při takovémto týmovém výsledku je prostě fantastické. Jsem hrdý na celý tým a na to, čeho dosáhli v krátkém čase, který byl pro přípravu na Safari k dispozici. Auto nemělo slabiny, nechyběla mu rychlost a v takto extrémních podmínkách šlapalo bez problémů," vrací se k Safari rally Kalle Rovanperä.

Komentářů celkem: 1
29. 6. 2022 09:15
1 0
Jako klobouk dolů. Před Kallem i Toyotou. Nemám pochyb, že ten kluk v budoucnu překoná všechny rekordy a ač je pro mě Seb I srdcovka, tak to Kallemu přeju. Jestli teda nezasáhne do WRC vyšší moc ekopomatenců a nepošlou to celý do kytek. Jsem hrozně rád za návrat Safari rally do WRC. I když spousta lidí říká, že to je zbytečný ničení aut apod., rally by mělo být právě o těžkých podmínkách a výdrži aut. Toyota ukázala, jak se to má dělat. smajlík
Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit!