Jiří Dokulil - eWRC.cz
29. 6. 2022 09:44 − 2158× − 0

Videovzpomínka na Autotec rally Brno 2002

Jedním z průvodních znaků letošní sezony jsou krátké termínové odstupy mezi jednotlivými soutěžemi.

Pohled do historie ale ukazuje, že také před dvaceti lety měli soutěžáci pořádně napilno a jelo se doslova od soutěže k soutěži. Zvláště nabitý byl květen 2002, který ve svojí polovině nabídl Seat Rallye Český Krumlov a o pouhý týden později brněnskou Autotec rally, zařazenou do seriálu sprintů. A právě druhý ročník brněnské soutěže si dnes připomeneme.

Soutěž konaná v jihomoravské metropoli pravidelně lákala sponzory i kvalitní jezdecký peloton a každoročně se mohla pochlubit jednou z nejlepších startovních listin v seriálu sprintů. Platilo to i v roce 2002. Na domácích tratích plánoval obhájit loňské vítězství Tomáš Hrdinka, který však po destrukci motoru v Českém Krumlově musel vyměnit svoje atraktivní subaru za podceňovanou Octavii WRC EVO II z dílny stáje Pro Racing. Odborníci proto favorizovali spíše Emila Trinera, který byl z Krumlova skvěle rozjetý a měl na domácí půdě svého týmu ukázat možnosti Seatu Cordoba WRC Evo 2. Bez šancí na vítězství nebyli ani stálí účastníci sprintového seriálu Tomáš Vojtěch, Karel Trněný a Stanislav Chovanec, přestože poslední jmenovaný nastoupil na start s technickou podporou pouhých tří mechaniků a s vědomím, že má na celý závod pouze dvě nové pneumatiky.

S prognózami zacvičila hned úvodní Tišnovská RZ jedoucí se prakticky celá po uskákaném asfaltu s velkým množstvím prachu. Do vedení šel dravě jedoucí Hrdinka, kterému velká octavia kupodivu rychle sedla do ruky. Triner s Trněným naopak hned v první ostřejší zatáčce soutěže vytočili hodiny a nasbírali ztrátu, která je vyřadila ze souboje o vítězství. V případě Trinera se jednalo o první projev potíží s diferenciály, které jej okrádaly o vteřinky až do závěru soutěže. V roli hlavních Hrdinkových stíhačů se tak rázem ocitli Vojtěch a Chovanec, jimž v úvodu překvapivě sekundoval výtečně jedoucí Chvojka s escortem.

Následující dva krátké úseky opanoval Trněný. Vzhledem k minimálním rozestupům však bylo pro vývoj závodu mnohem podstatnější, že jeden z obrubníků na erzetě mezi pavilony vyřadil ze hry Hrdinku. A jelikož druhý průjezd dlouhé Tišnovské RZ náramně sedl Chovancovi, který se zde oproti ránu zrychlil o 19 sekund (na 16 kilometrech), pořadí se opět měnilo. Do servisu po prvních čtyřech testech vjížděl v roli lídra „Staňa“ o 5,4 sekundy před Tomášem Vojtěchem a o 21,2 sekundy před Emilem Trinerem. Chvojku sice při druhém průjezdu tišnovským úsekem zdržel defekt, nadále však držel bramborovou medaili před Trněným, kterému se na nejdelším testu soutěže nedařilo zajet konkurenceschopný čas ani v jednom průjezdu.

„Na předek jsme nasadili dvě nové pneumatiky, ale vypadá to, že budeme muset na druhou polovinu nasadit starší obutí,“ přemítal při vjezdu do servisu vedoucí pilot závodu a ukazoval prstem na trhliny na levé přední pneumatice. Tento moment nakonec zřejmě rozhodl. Chovance byla ve druhé polovině soutěže dle vlastních slov plná silnice a oproti dopoledním průjezdům se buď nezrychloval, anebo zcela minimálně. Vojtěch naopak odkryl veškeré rezervy, a když měl před posledním testem na výstavišti náskok pouhou půl vteřinu, rozhodl se zbavit i rezervního kola. Už tak mrštnější corolla tím získala další drobnou výhodu, kterou její pilot zužitkoval celkovým triumfem nad Chovancem o 3,6 sekundy. S půlminutovým odstupem skončil třetí atraktivně jedoucí Emil Triner před Karlem Trněným a Milanem Chvojkou, kterému ke skalpu Trněného Corolly WRC chyběly pouhé dvě desetiny sekundy.

Na tento napínavý ročník brněnského sprintu můžete zavzpomínat prostřednictvím videa z archivu Jana Olejníčka, které nabízí záběry z legendární Tišnovské erzety i ze zrádného úseku na brněnském výstavišti. Prostřednictvím záběrů z technické přejímky navíc můžeme zavzpomínat i na soutěžáky, kteří již mezi námi nejsou.

Komentářů celkem: 0
Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit!