Luboš Tenkl - eWRC.cz
20. 7. 2022 20:12 − 26198× − 51

Zase si necháváme srát na hlavu…

Luboš Tenkl komentuje uplynulou Rally Bohemia a vrací se i k Rally Hustopeče, kterou sledoval jen z dálky.

Pro soutěžáka Luboše Tenkla, který letos startuje po boku Aleny Benešové s BMW M3, je rally především zábavou, za kterou utrácí převážné své peníze a peníze partnerů, kteří se reklamou na jeho voze prezentují. Jako dlouholetý podnikatel v motoristickém sportu je zvyklý dělat věci naplno a současně se nebojí vyslovit svůj názor veřejně. „Co se mi v mém věku může stát? Říkám to, co si myslím, a jen mě mrzí, že se stejně otevřeně nevyjadřují třeba další závodníci a zejména ti ze špičky, kteří mají stejný názor, ale nakonec jej neřeknou. Čeho se bojí? Že je někdo vyloučí z pionýra a nebo, že jim děti nevezmou do školy? Ta doba už je pryč…“ říká na úvod Luboš Tenkl, který sledoval dění na Rally Hustopeče a komentuje je následně: „Na Rally Hustopeče bylo pravidlem, že když bylo sucho a prášilo se, tak se dávaly běžně 2 minuty rozestupy, protože je nebezpečné v noci se světly startovat do prachu před vámi. Letos to pořadatel zazdil a dvouminutové rozestupy nedal. Poškodil tak všechny posádky, kromě té, která byla v té chvíli na prvním místě. Proč to pořadatel takto rozhodl? Mám za to, že kdyby byl v tu chvíli na prvním místě někdo jiný, než Jan Kopecký, tak by se dvě minuty jely. Vidím v tom protěžování posádky, která jede v barvách stejného partnera, jako je soutěž. Nikdo mi to nevymluví.“

Posádka Tenkl – Benešová odstartovala uplynulý víkend do Bohemia Rally Mladá Boleslavi a užívala si atmosféry soutěže a pěkných rychlostních zkoušek, které tato rally tradičně nabízí. „Bohemka je jedna z nejlepších rally u nás. Má krásné erzety, ale v poslední době už každoročně přijde nějaký pořadatelský přehmat. Pamatujeme si všichni rychlostní zkoušku v Sosnové, kde se čekalo na průjezd elektromobilů, které kroužily v přímém televizním přenosu, zdržely všechny ostatní a skutečná soutěžní auta jela na okruhu před prázdnými tribunami až za tmy anebo nesmyslné zařazení Sosnové na úvod programu jako prolog, kdy se ani neměřil čas. Nesmysly v Sosnové letos pořadatel odstranil, závodilo se na čas, byly tam diváci, OK. Při seznamovacích jízdách jsem ale nechápal, jak někoho napadne zařadit novou rychlostní zkoušku nazvanou „Zvířetice“, která měla být ze 40% šotolinová. Viděl prosím někdo z pořadatelů někdy, jak vypadá šotolina třeba ve Finsku nebo v Rakousku? Mohl by se tam zajet alespoň podívat před tím, než do harmonogramu asfaltové rally zařadí rychlostní zkoušku s nulovou sportovní hodnotou, která se jede po polní cestě od traktoru někde mezi poli? Není mi jasné, co mělo být cílem a účelem této rychlostní zkoušky.

Pořadatel, nejspíš ignorant bez technické znalosti aut, které dnes závodí a bez jakýchkoliv zkušeností se závoděním, si nejspíš trať projel ve svém civilním autě a to v rychlosti chůze dojelo do cíle. V dnešní době ale nejde s autem nastaveným na asfalt bez poškození v plném nasazení projet úseky, které jsou dobré tak pro cross country gazíky. Do asfaltových rally by vůbec neměly být zařazovány jakékoliv šotolinové úseky a když už, tak jedině ty, kde je jasné, že povrch je tvrdý a rovný a zůstane tak i po průjezdu většiny aut. Problém vidím v tom, že při schvalování tratí nepadlo rezolutní ne od zástupce jezdců, který trať schvaloval. Druhou možností bylo, že by se jezdci po seznamovacích jízdách jednotně vyjádřili, že na tomhle závodit nebudou. Skoro všichni na místě nadávají, ale pak sklopí hlavu a naplno nic neřeknou,“ komentuje zařazení nové rychlostní zkoušky s šotolinovým povrchem Luboš Tenkl.

BMW M3 Luboše Tenkla bohužel cíl Bohemia Rally nespatřilo, protože jezdec po 11. rychlostní zkoušce naštvaně odevzdal jízdní výkaz a odstoupil ze 30. pozice. „Před startem 11. rychlostní zkoušky Zvířetice nás pořadatel zastavil, protože před námi na trati havarovala posádka se startovním číslem 24 Voldřich – Odvárka. Když jsem zpětně viděl jejich onboard, tak si myslím, že doplatili právě na rozbitou a uskákanou rychlostní zkoušku a v jednom místě je to nakoplo tak, že šli několikrát přes boudu a zničili auto. Když by se to nestalo jim, nejspíš by se to stalo někomu jinému. K havárii na RZ dojít může, to se stává, jezdíme rally, necvrnkáme kuličky. Mě ale totálně dostalo chování pořadatelů na startu této rychlostní zkoušky, kdy nás 30 minut nechali stát na startu a nechtěli se s námi vůbec bavit o tom, že by se zkouška pro ostatní jela jen volným průjezdem. Všichni jezdci, co byli na místě se shodli na tom, že je to za dané situace nebezpečné. Měli jsme vychladlá auta a pneumatiky, na což nám ředitel soutěže pan Pavlát po telefonu poradil, že máme jet prvních pár kilometrů opatrně a pomalu a pneumatiky si zahřát…Protestovali jsme, že je to nesmysl, a že k tomu navíc by měl na trať po takové době znovu vyjet předjezdec. Po trati se už trousili diváci a cyklisti. Pan Pavlát nám sdělil, že trať je uzavřená a zkontrolovaná, protože v protisměru ji už projela ABA (vozidlo záchranářů)…To neodpovídá řádům. Pan Pavlát dál trval, že se pojede, tak jsme se jako jezdci spojili a řekli jsme mu do telefonu, že neodstartujeme. Na to nám vzkázal, že když nechceme startovat do RZ, tak máme jet domů…Za 17 let, co závodím, jsem takové chování nezažil. Když jsme se pak na místě s dalšími jezdci shodli na tom, že tedy odevzdáme jízdní výkazy a dál už nejedeme, přiběhl za námi vedoucí RZ, že tedy bude volný průjezd. Já jsem ale už neměl chuť něco měnit na svém rozhodnutí, že odevzdám jízdní výkaz a na vjezdu do servisu jsem jej odevzdal.

Nemám v úmyslu startovat dál na soutěži, kterou řídí diletant a arogantní osoba pana Pavláta. Výsledkem téhle nesmyslné rychlostní zkoušky je zničená EVO 6, silně poškozené auto Jana Dohnala a několik dalších aut a množství zohýbaných ráfků. Naprosto nesmyslné náklady navíc. Zase si jako jezdci necháváme srát na hlavu. Nejsme schopní se sjednotit a domluvit se mezi sebou. Do závodu nastupujeme s mínusem, protože každá rally nás něco stojí. Do každé rally jdeme s tím, že tam můžeme havarovat. Pořadatel by měl naslouchat jezdcům, protože je tady pro ně. Pořadatel, když rally udělá dobrou, vybere startovné a sponzorské peníze a když je šikovný, tak vydělá. Jezdec jen platí. Pořadatel je tady pro jezdce. Já na Bohemku už za současného vedení nepojedu. Když by to udělali i ostatní jezdci, co bokem nadávají, tak by se panu Pavlátovi na rally přihlásilo 30 aut a snad by pak pochopil, že takhle tedy ne,“ popisuje důvody svého odstoupení Luboš Tenkl.

Připomeňme, že Luboš Tenkl s Alenou Benešovou s BMW M3 se představí v sobotu 23. Července na startu SILMET Rally Příbram, kde odstartují v barvách hlavního partnera soutěže.

Komentářů celkem: 51
22. 7. 2022 18:23
1 2
Ano pane Tenkl souhlasím s vámi, že bezpečnostní vozidlo mělo před restartem projet, ale nemyslím si, že všechny posádky startující po vás mají stejný názor na zrušení RZ a volný průjezd. Taky si zaplatili za službu (jak sám píšete) ale svým postojem je odsoudíte k volnému průjezdu a to není služba za kterou zaplatili. Některým nevadí sportovní úroveň trati ani kvalita povrchu chtějí prostě závodit. Jako odstrašující příklad žívelného rušení RZ uvedu Rally Hustopeče 2018 kdy se jel Opel Adam Cup pouze 1. etapu a posádky jely pouze 2 RZ ze 6ti.
22. 7. 2022 19:19
0 0
Si myslím že názor reditela by taky nebyl k zahození
22. 7. 2022 20:42
1 0
Původně napsal pačes
https://www.rajce.net/f1548730691
Jojo tohle je celej pan ředitel Pavlát smajlík Už sem s ním měl jednou menší potyčku v Liberci v Globusu smajlík moc nechybělo a pán ředitel dostal výchovnou ... Bohužel dokud není zaplaceno startovné, je ředitel mílius, jakmile je zaplaceno, nic ho nezajímá a příchází jeho oblíbené ,, Tak se třeba sbalte a jeďte do prdele ''
22. 7. 2022 21:12
1 0
Původně napsal Rovero
Ano pane Tenkl souhlasím s vámi, že bezpečnostní vozidlo mělo před restartem projet, ale nemyslím si, že všechny posádky startující po vás mají stejný názor na zrušení RZ a volný průjezd. Taky si zaplatili za službu (jak sám píšete) ale svým postojem je odsoudíte k volnému průjezdu a to není služba za kterou zaplatili. Některým nevadí sportovní úroveň trati ani kvalita povrchu chtějí prostě závodit. Jako odstrašující příklad žívelného rušení RZ uvedu Rally Hustopeče 2018 kdy se jel Opel Adam Cup pouze 1. etapu a posádky jely pouze 2 RZ ze 6ti.
K těm Hustopečím, pro upřesnění Adam Cup jel 3 RZ..... rušení RZ 2. , Kočí jako 2. auto zničit retardér a nebylo čím ho nahradit.....RZ 4 po cca 30. auta bylo na trati tolik oleje, že to nešlo všemi dostupnými silami a sorbentem odstranit a RZ zprůjezdnit v rozumné době.... RZ 5 po Kopáčkově havárii a odvozu posádky sanitou, nebyla dostupná náhradní sanita, protože ta se poslala k jinému civilnímu případu ve stejné době.....takže to je to živelné rušení RZ v Hustopečích ....
23. 7. 2022 10:54
1 1
Pro některé lidi, je Bohemka domácí soutěží, kvalita většiny vložek je na vysoké úrovni. Rychlostky jsou technické a i téměř bez retarderů, jelikož nejsou potřeba, díky charekteru trati. Je tu mnoho takových silnic, kde by se dalo jezdit, ale rally tu není v oblibě jak ze strany občanů, tak ruznych zelených sdružení. A teď jeden opačný názor. Zkouška Zvířetice byla krásná, rozhodně její sportovní hodnota byla větší, než na RZ Městská. Bylo i mnoho jezdců, kterým se tato rychlostka líbila a nemluvim o ohromné divácké kulise. Copak už nejezdíme i pro ty diváky??? Prostě je nás mnoho, kteří Bohemku opět rádi pojedeme a budeme chtít více zkoušek, jako byla tato. Pokud vám Panům z,,rally gentlemans" nějaká soutěž nesedí, máte mnoho možností, jezděte jenom venku klidně, nebo si vybírejte, ale psát jen kritiku a nadávat, psát za jiné posadky (bez jejich opravdového názoru) nikam nevede. Za mě tratě rally Bohemia super, dodržování řádů bohužel 4-, jenže narozdil od kričení na webu, raději dávám navrhy a náměty přímo týmu kolem Bohemky a věřím ve zlepšení.
23. 7. 2022 18:38
2 0
Kdysi existovala jakási AJR - Asociace jezdců rally. Vzpomínáte? Všichni se postupně na to....... To byla právě asociace, která měla komunikovat i s pořadateli a spolupracovat třeba i v přípravě RZ. Bývávalo.smajlík
23. 7. 2022 21:05
3 0
Asociace měla svůj smysl, nevím proč tato forma spolupráce přestala......
23. 7. 2022 21:07
0 0
Původně napsal mcatch
Původně napsal Rovero
Ano pane Tenkl souhlasím s vámi, že bezpečnostní vozidlo mělo před restartem projet, ale nemyslím si, že všechny posádky startující po vás mají stejný názor na zrušení RZ a volný průjezd. Taky si zaplatili za službu (jak sám píšete) ale svým postojem je odsoudíte k volnému průjezdu a to není služba za kterou zaplatili. Některým nevadí sportovní úroveň trati ani kvalita povrchu chtějí prostě závodit. Jako odstrašující příklad žívelného rušení RZ uvedu Rally Hustopeče 2018 kdy se jel Opel Adam Cup pouze 1. etapu a posádky jely pouze 2 RZ ze 6ti.
K těm Hustopečím, pro upřesnění Adam Cup jel 3 RZ..... rušení RZ 2. , Kočí jako 2. auto zničit retardér a nebylo čím ho nahradit.....RZ 4 po cca 30. auta bylo na trati tolik oleje, že to nešlo všemi dostupnými silami a sorbentem odstranit a RZ zprůjezdnit v rozumné době.... RZ 5 po Kopáčkově havárii a odvozu posádky sanitou, nebyla dostupná náhradní sanita, protože ta se poslala k jinému civilnímu případu ve stejné době.....takže to je to živelné rušení RZ v Hustopečích ....
RZ 3 byla taky zrušená po havárii Honzy Pilaře takže zbytek startovního pole si první etapu moc neužil. Ale asi jsem to blbě napsal nejde tu o Hustopeče, ale když se přidá k odůvodněnému zrušení RZ ještě to, že se bude rušit RZ protože se někomu nelíbí trať nebo má studené pneu tak ti kluci vzadu se moc nesvezou. To je pohled z druhé strany. Tím ale neobhajuji ředitele, kterého osobně neznám.
24. 7. 2022 13:21
0 0
Jo to je pravda. Tam to napřed rozstřelil někdo kolem 70, to se pakt zase pustilo, ale jen na chvilku , a po havárii Pilaře se to už zrušilo úplně...,.
28. 7. 2022 21:48
0 0
Původně napsal Kubino kubajz
Pro některé lidi, je Bohemka domácí soutěží, kvalita většiny vložek je na vysoké úrovni. Rychlostky jsou technické a i téměř bez retarderů, jelikož nejsou potřeba, díky charekteru trati. Je tu mnoho takových silnic, kde by se dalo jezdit, ale rally tu není v oblibě jak ze strany občanů, tak ruznych zelených sdružení. A teď jeden opačný názor. Zkouška Zvířetice byla krásná, rozhodně její sportovní hodnota byla větší, než na RZ Městská. Bylo i mnoho jezdců, kterým se tato rychlostka líbila a nemluvim o ohromné divácké kulise. Copak už nejezdíme i pro ty diváky??? Prostě je nás mnoho, kteří Bohemku opět rádi pojedeme a budeme chtít více zkoušek, jako byla tato. Pokud vám Panům z,,rally gentlemans" nějaká soutěž nesedí, máte mnoho možností, jezděte jenom venku klidně, nebo si vybírejte, ale psát jen kritiku a nadávat, psát za jiné posadky (bez jejich opravdového názoru) nikam nevede. Za mě tratě rally Bohemia super, dodržování řádů bohužel 4-, jenže narozdil od kričení na webu, raději dávám navrhy a náměty přímo týmu kolem Bohemky a věřím ve zlepšení.
Hele Kubino, já jsem pořád nevěděl, co mi tvůj komentář připomíná, pak jsem si vzpomněl, známý článek z Rudého práva z 12.1.1977: Ztroskotanci a samozvanci...ještě chybí názor kováků z Poldovky či montážníky z M.B. nebo to známé gottwaldovské....republiku si rozvracet nedáme...
Především:
- nikoho neposílej závodit ven jenom proto, že má na kvalitu tratě nebo na cokoliv jiného nějaký svůj kvalifikovaný názor, který je jenom odlišný od tvého
-nerozděluj startovní pole na ty správné/ kteří to jsou, soutěžní rektální alpinisté ?? / a na nějaké "rally gentlemans"/ asi ti nesprávní, pomalí, staří ?? /, všichni platíme stejné startovné a všichni máme stejná práva, když už nic jiného, tak když něco jako investoři platíme, tak přinejmenším se vyjádřit, až bude pořadatek platit nám, budeme muset držet ústa...
- opodstatněná kritika je věc, která posouvá kritizovanou věc k dokonalosti a to snad chceš
-dávat pouze návrhy pořadateli, které je empatický jako žulový kvádr je stejně na prd jako házet hrách na na zeď nebo jako vstoupit do KSČ a myslet si, že ji změníš....uvedeš, co se po tvých návrzích změnilo ? ....konkrétně, prosím.......

Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit!