1. 8. 2022 12:06 − 1815× − 0

Franceschi bez ztráty kytičky

Bratr úřadujícího juniorského mistra Evropy Mathieu Franceschi ovládl úvod sezóny na francouzských šotolinách.

V obou dosavadních podnicích se sešli oba bratři, ale každý s vozem jiné třídy. Zatímco Mathieu za volantem Škody Fabia Rally2 evo šampionátu kraluje, jeho bratr zatím ani jednou nespatřil cíl. V úvodní soutěži se u jeho Mitsubishi Lancer EVO IX R4 rozpadnul motor. Minule v Castine vsadil na mnohem modernější vůz v podobě Renaultu Clio Rally4, tedy techniku, jaká jej dovezla k loňskému evropskému titulu. Už po druhé zkoušce první etapy ale musel využít SupeRally a o moc lépe nedopadl ani jeho druhý šotolinový start s Renaultem o minulém víkendu. Stejně jako v první rally se stala důvodem odstoupení už v RZ 4 porucha motoru. Jednomu bratrovi štěstěna vyloženě nepřeje, na druhého se však směje od ucha k uchu. Mathieu v první etapě vyhrál všech pět odjetých rychlostních zkoušek první etapy. Ta šestá a poslední byla zrušena poté, co Škoda Fabia R5 Matthieuho Margaillana při výletu mimo trať zachytila jednoho z fotografů. Odstoupení hlavního rivala znamenalo, že se mu Franceschi mohl v průběžném pořadí hodně vzdálit. V neděli neponechal lídr mistrovství nic náhodě a dojel si do cíle pro třetí triumf v řadě.

Na druhé místo průběžného pořadí se tak mohl dostat Benjamin Clemencon, ovšem to by nesměl už po první zkoušce porouchaný Hyundai i20 R5 odstavit. Technika nevydržela ani Cyrillu Féraudovi a belgickému hostovi Xavieru Baugnetovi. Oba startovali s Citroëny DS3 WRC domácí stáje PH Sport. Čest tohoto věhlasného týmu musel zachraňovat Frantz Comoli se třetí DS3 WRC. Čtyřiačtyřicetiletý Francouz se ale za volant soutěžního vozu posadil po pětileté přestávce a zázraky se tak od něho čekat nedaly. Nakonec se ale s rally popasoval se ctí, dokonce vydržela i technika a tak skončil těsně pod stupni vítězů. Až za ním dojel do cíle pilot nejrychlejšího Citroënu C3 Rally2 na trati Yannick Panagiotis, který musel tento interní triumf až do posledních kilometrů hájit před útočícím Jonathanem Rieu. Na start se tentokrát nepostavil Emmanuel Gascou, který obvykle bývá nejvýraznější postavou za volantem C3 Rally2. O druhé místo za nedostižným Franceschim spolu svedli těsný duel domácí Florent Todeschini a Lucemburčan Grégoire Munster. Po první etapě vedl zahraniční host s náskokem pouhých 1,6 sekundy. Todeschini se svým Fordem Fiesta Rally2 vyhrál hned první ranní zkoušku a posunul se na druhé místo, o které ale hned poté zase přišel. V předposlední zkoušce byl znovu nejrychlejší ze všech a tentokrát se mu podařilo odskočit na rozdíl skoro pěti sekund. Munster se svým Hyundaiem i20 N Rally2 sice vyhrál závěrečný test, ale nakonec to nestačilo a musel se smířit s bronzem. Todeschini se díky druhé příčce na stejný post vyhoupl i v pořadí šampionátu.