Kristenssonův třetí soutěžní víkend v řadě

Švédský pilot se letos sice účastní pouze jednoho kompletního šampionátu, ale i tak má hodně napilno.

Kromě boje o titul polského šampióna se zúčastnil třech soutěží evropského šampionátu a dvakrát se objevil i na domácí půdě. A teď se mu to všechno sešlo najednou. Nejprve startoval na konci srpna na zlínském podniku mistrovství Evropy, kde jeho výsledek výrazně poznamenala havárie v druhé sobotní zkoušce. O týden později doma ve Švédsku se chyb dokázal vyvarovat a i při druhém domácím startu vyhrál. A tento víkend jej čekalo důležité sbírání bodů. Rajd Śląska je nejnovější soutěží v polském šampionátu, když se letos konal jeho teprve šestý ročník. Asfaltové silničky v okolí Chorzówa hostily šestý díl polského mistrovství, kterému zatím právě Kristensson vévodí a vyhrál už dva podniky. Jedenkrát se z vítězství radoval Grzegorz Grzyb, stalo se tak minule na jeho domácím Rajdu Rzeszowském. Vedoucímu Švédovi se tak dokázal přiblížit na 14 bodů. Dalších šestnáct potom ztrácel jiný pilot Škody Fabia Rally2 evo Kacper Wróblewski. Takové bylo rozložení sil hlavních favoritů na titul před víkendovou soutěží. Ten čtvrtý, Maciej Lubiak zaostával už o 67 bodů a zapojení do bojů o mistrovský primát se i vzhledem k jeho dosavadní výkonnosti očekávat nedalo. Rajdu Ślaského se nakonec pilot škodovky ani nezúčastnil.

Startoval tam naopak Sylwester Plachytka, který poslední dvě soutěže dokončil na parádním druhém místě. V shakedownu chorzówské rally zajel pilot škodovky nejrychlejší čas, ale skvělou formu si bohužel do ostré části rally nepřenesl. Už v první zkoušce skončila jeho Fabia Rally2 evo mimo trať. V neděli se Plachytka na trať vrátil, ale havaroval znovu. Kristensson začal rally daleko úspěšněji. Všechny soupeře porazil už v pátek večer v ulicích Katowic. Výsledky prologu se ale do celkového pořadí nezapočítávaly. Švéd s Hyundaiem i20 R5 nicméně vyhrál i první ostrou zkoušku v sobotu dopoledne. Ve druhém testu jej na čele vystřídal Zbigniew Gabryś s Fabií, ale po třetím testu znovu vedl pilot Hyundaie. Nebyl to však Kristensson. Ve vyrovnaných soubojích se do čela totiž dostal už třetí rozdílný pilot. Jaroslaw Szeja. Někdejší účastník českého šampionátu sice odpoledne o vedení přišel, ale udržel si s odstupem 5,7 sekundy třetí místo a šance na boj o vítězství i do neděle. To by ale nesměl hned ráno vyletět z mokré trati a poškodit předek své i20 R5. Definitivně ji rozbil o dvě zkoušky později. Kristensson zakončil první etapu na vedoucí příčce, nicméně hned 1,1 sekundy za ním se nacházel jeho úhlavní nepřítel z mistrovství Grzyb. A polský jezdec na nedělním ranním mokru rychle postoupil do čela. O příčku výše se na osmém testu posunul i Wróblewski, který v sobotu bojoval se špatně nastaveným vozem. V neděli už to bylo daleko lepší a Wróblewski si dojel pro body za třetí příčku. Ta mu patří i v průběžném pořadí. Vzhledem k obsazení prvních dvou pozic konečných výsledků rally mu ale třetí příčka moc nepomohla, neboť se mu jeho rivalové znovu o něco vzdálili. A jak to dopadlo mezi nimi samotnými? Grzyb se ráno dostal do čela a po druhé zkoušce už vedl o více než deset vteřin. Kristensson pak sice zvítězil v desátém testu, ale později na svého polského soupeře znovu ztrácel. Podruhé v řadě tedy Grzyb zvítězil a vedoucímu jezdci šampionátu se opět přiblížil. Závěr šampionátu, který obstará navrátivši se do kalendáře Rajd Wisly a slovenská Garrett Rally Košice, bude ještě hodně zajímavý.

Stav šampionátu: 1. Kristensson 165, 2. Grzyb 159, 3. Wróblewski 133, 4. Gabryś 79, 5. Lubiak 71, 6. Plachytka 69