28. 9. 2022 08:14 − 951× − 0

Belgie již poznala neoficiálního šampióna

Na východ země se v září přestěhovalo belgické mistrovství, ale ani tentokrát na čele výsledkové listiny nedošlo k žádnému překvapení.

Po pěti měsících se do bojů znovu zapojil úřadující mistr Adrian Fernémont startující se škodovkou v nových barvách pozměněných sponzorů. Obhajoba titulu se mu už jistojistě nepodaří, ale šance na pozici vicemistra stále žije. V East Belgian Rally ale Fernémont potřeboval co nejlepší možný výsledek. Že ani po tak dlouhé pauze neztratil nic ze své rychlosti, ukázal hned na prvním testu. Nikdo jej neabsolvoval rychleji. To až v druhé zkoušce převzal otěže lídr mistrovství Stéphane Lefebvre. Pilot škodovky jej sice nemůže v cestě za titulem ohrozit, ale vítězství v každé absolvované soutěži, to je rekord, jaký jistě Francouze láká. Tentokrát to za proměnlivých podmínek úvodní sekce nevypadalo na totální Francouzovu dominanci jako obvykle. Pilot Citroenu C3 Rally2 vyhrál ze čtyř testů jen jeden a náskok si držel pouze 2,1 sekundy. Dvakrát se z nejrychlejšího času radoval Gino Bux s další Fabií Rally2 evo. Mladý Belgičan se sice cítil nemocně, ale na rychlosti mu to nic neubíralo a na Fernémonta ztrácel jen dvě vteřiny. Moc daleko se nesvezl Pieter Jan Michiel Cracco, který na východě Belgie absolvoval jen úvodní sekci. Už v druhém testu musel zastavit, když jeho Hyundai i20 N Rally2 zavalil dým. K požáru ale nedošlo, na vině byl rozbitý systém hlídající tlak v pneumatikách. Posádka se vrátila do vozu a pokračovala, ovšem v dalších testech výrazně ztrácela kvůli problému s elektrikou a po sekci odevzdala jízdní výkaz.

Na dobrý výsledek si dělal zálusk Jos Verstappen. Otec mistra světa F1 byl povzbuzen dobrým výsledkem z nedávné soutěže domácího holandského mistrovství a cítil se na první pětku i v Belgii. V RZ 4 přečkal výlet mimo trať a po RZ 5 už nakouknul do první pětky. Bohužel v opakovaném průjezdu úsekem čtvrté zkoušky, která v druhé sekci tvořila RZ 8, skončil Verstappenův Citroen C3 Rally2 mimo trať definitivně. První sekci zajel výborně Maxime Potty, který jako jeden z mála zatím nechyběl na žádné rally dlouhé belgické sezóny. Bohužel hned po servisu šel jeho Citroen C3 Rally2 přes střechu a mladý Belgičan musel z dobře rozjeté soutěže odstoupit. Těsně pod stupni vítězů tak nakonec dojel Cédric Cherain. Letos startuje na vybraných soutěžích s Porsche 997 GT3 a nevede si vůbec zle. V East Belgian Rally více cílil na duel s Romainem Delhezem pilotujícím identickou techniku, ale ten musel už po druhé zkoušce odstoupit pro poruchu převodovky. Cherainovi tak nezbylo než se pustit do pomalejších jezdců ve vozech Rally2 a čekat na chyby těch nejrychlejších. Vyneslo ho to na čtvrté místo. Bux po výtečné první sekci začal v té další ztrácet. Hlavně v RZ 7, kde bokem srazil sloupek a zastavil se až o strom. Pro závěrečnou třetí sekci raději zvolil plné obutí do mokra, protože právě s klouzající tratí nejvíce bojoval. O vítězství už po dalších chybách ale nebojoval a smířil se s bronzem. Zato Fernémont skvěle využil proměnlivých podmínek a dostal se v druhé sekci do čela. Před závěrečnou čtveřicí zkoušek vedl o 5,5 sekundy a do finále šli oba piloti se čtveřicí stejných gum. Fernémont však musel jednu z nich po defektu zaměnit za rezervu jiného typu a to rozhodlo. Lefebvre dal do předposledního testu maximum, soupeři nadělil skoro deset vteřin a vrátil se do čela. V poslední zkoušce svůj náskok ještě zdvojnásobil a ani při šestém belgickém startu nebyl poražen. Matematicky už má Francouz titul v kapse, ale dle pravidel ještě musí odstartovat v jedné z posledních dvou soutěží. Ke stvrzení titulu tedy dojde buď na začátku listopadu na Rallye du Condroz-Huy nebo o měsíc později ve Spa.

Komentářů celkem: 0
Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit!