Marcos Ligato získal další argentinský titul

Duel mezi úřadujícím šampiónem Alejandrem Canciem a dřívějším mistrem Marcosem Ligatem zdobil letošní sezónu.

Vítězně do ni ale vstoupil někdo úplně jiný. Na tratích úvodní Rally Pagos del Tunu kraloval Martin Scuncio se svým Hyundaiem i20 R5. V dalších soutěžích už na skvělý úvod sezóny nenavázal a poslední trojice podniků se vůbec nezúčastnil, takže nakonec vypadnul z nejlepší pětice. Místo něho se tam dostala dvojice pilotů škodovek, kteří spolu v závěrečném klání svedli boj o bramborovou medaili. Výhodu bodového náskoku měl Miguel Baldoni, který dokázal velmi těsným rozdílem vyhrát obě poslední odjeté rally. Na to se však historie neptá a důležité je, že si vybudoval náskok na svého hlavního pronásledovatele, předloňského mistra Nicolase Díaze. Na oba dva si udržoval větší bodový odstup Augusto D’Agostini s další Fabií R5, pro kterého hovořila hlavně spolehlivost a sběr bodů v každé z dosud odjetých soutěží. Po Scunciovi se z dvou triumfů v řadě radoval Ligato a tím si vytvořil solidní bodový polštář. Cancio vyhrál ve dvou soutěžích, které se odehrály během května a června a ještě před prázdninami umazal část svého manka. Ligata pak dokázal pilot Škody Fabia R5 porazit i v posledních dvou odjetých podnicích. Tím, že mu ale triumf pokaždé o pouhých pár vteřin utekl, se před finálovou Rally Ciudad de Villa Dolores nacházel trochu moc daleko na to, aby mohl s konkurentem v Citroenu svézt přímý duel. Kde však přímý duel o mistrovi rozhodnout měl, to byla klasifikace bývalé top třídy Maxi Rally. Zde si to spolu v poslední rally sezóny rozdali Gaston Pasten s Volkswagenem Polo MRT a Leandro Bonnin za volantem Citroenu DS3 MRT.

Bonnin vyhrál obě rychlostní zkoušky první sekce i přes problém s ucházející pneumatikou. Jak se ale později ukázalo, v RZ 2 se mu nejrychlejší čas povedl za pomoci chyby v retardéru a za to byl odměněn desetisekundovou penalizací. Pasten se tak dostal před něho a zároveň zvládnul nejrychleji projet RZ 3. V té čtvrté už ale opět kraloval Bonnin a před svého soupeře se dokázal vrátit. V poslední sobotní zkoušce si své pozice ještě jednou prohodili a na čele se mezitím držel argentinský multišampión Federico Villagra s Toyotou Yaris MRT. Nedělní etapa začala zrušením úvodní zkoušky a pokračovala dramatem v té následující. Do problémů se tam dostal Villagra a musel své účinkování ve zbytku rally vzdát. Bez závad nepokračoval ani Bonnin, který naříkal na snížený výkon svého Citroenu. Přesto se dostal do čela průběžného pořadí a teď tak byl znovu tím, kdo držel titul v ruce. Pasten ráno ztratil kvůli problému s brzdami a turbem. Bonnin pak vyhrál i devátý test a v tu chvíli nic nenasvědčovalo tomu, že by neměl letošní titul získat. Než jej v předposlední zkoušce postihnul technický problém a defekt k tomu. S pomalu jedoucím vozem musel absolvovat i závěrečný test a propadnul se na dno klasifikace své kategorie. To už mu ale mohlo být jedno, o titul přišel už po předposlední zkoušce. Pasten nakonec soutěž stejně jako celou sezónu vyhrál. Úžasný duel plný zvratů bohužel neskončil přetahovanou o vteřiny, jakou do té doby byl, ale soupeřovou velkou ztrátou. I tak se ale Bonnin může těšit na příští rok, kdy jej čeká přestup za volant Citroenu C3 Rally2.

S tím už od loňska jezdí Ligato a do závěrečného souboje o titul vstoupil nejrychlejším časem. Zároveň ale chyboval v retardéru a dostal penalizaci deseti vteřin. Ještě o 4,4 sekundy větší ztrátu si připsal na RZ 1 jeho hlavní soupeř Cancio kvůli proražené pneumatice. Vítěz předešlých dvou podniků Baldoni měl problémy s interkomem, ale do servisu přijel jako třetí se ztrátou pouhých 3,8 sekundy. Ve vedení se držel D’Agostini a udržel se na něm až do sobotního večera. Nejúspěšněji jej pronásledoval Díaz, přičemž tito dva se jako jediní ze špičky dokázali vyvarovat penalizaci za chybu v retardéru. Předposlední zkouška byla zrušena, když hrozilo, že by se záchranné vozy nedokázaly dostat k případné nehodě. Z bezpečnostních důvodů byla zrušena i první nedělní zkouška a z toho měl největší radost vedoucí D’Agostini, když mu to ušetřilo jedenáct kilometrů plných agonie kvůli čištění trati. Ani tak se ale nevyvaroval pádu na třetí místo, na kterém dokončil rally i sezónu jako takovou. Do vedení se po prvním nedělním testu dostal Díaz a do konce soutěže musel odrážet Baldoniho útoky. Nakonec se mu to o 3,7 sekundy povedlo a první letošní triumf si na konec roku přeci jen připsal, ale o čtvrtou příčku konečného pořadí Baldoniho stejně nepřipravil. Ligato pro poslední etapu sezóny zvolil opatrný přístup, který mu jeho bodový náskok dovoloval. Nechal se v klidu předehnat i svým rivalem Canciem. Úřadující mistr musel doufat ve smůlu některého ze značkových kolegů před sebou. K tomu ale nedošlo a obhajoba titulu se tak nekoná. Šestý titul si naopak připsal Ligato.

Konečný stav šampionátu: 1. Ligato 431, 2. Cancio 394, 3. D’Agostini 307,5, 4. Baldoni 266, 5. Díaz 259,5, 6. Scuncio 193,5

Komentářů celkem: 0
Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit!