24. 3. 2023 14:37 − 5737× − 7

Právě vychází magazín Rally 02/2023

Nové číslo časopisu Rally opět přináší spoustu zajímavého čtení.

Obsah

MČR v rally – Třicátá mistrovská sezona startuje

Poslední březnový pátek odstartuje slavnostním startem při Kowax Valašská rally Valmez jubilejní třicátá sezóny PSG Mistrovství České republiky v rally. Naše nejpopulárnější motoristická disciplína se po roce vrací ke schématu sedmi mistrovských soutěží.

Pozvánka Valašská rally ValMez 2023

Lumír Galia – V rally byla dobrá parta a legrace

Domácí sezóna startuje na přelomu března a dubna 41. KOWAX Valašskou rally ValMez. Ve vztahu k tomuto závodu se právě Lumír Galia pyšní nejvíce starty, úctyhodnými jednadvaceti.

Filip Ocelka – I s Rally5 se dá ve dvoukolkách uspět

Třída RC5 je na našich tratích stále popelkou. Přesto i s vozem Renault Clio Rally5 dokázal Filip Ocelka (nar. 26. října 1992) zamíchat kartami ve dvoukolkách. Vrcholem bylo vítězství ve 2WD v rámci hodnocení MČR při Rally Pačejov, kde se absolutně vklínil mezi výkonnější speciály Super 1600 a Kitcar. A mnoho mu nechybělo ani k prvenství při Rally Vsetín v rámci debutu s vozem Renault Clio Rally4. A právě s tímto vozem budeme zlínského jezdce vídat i letos.

Renaulty míří do Česka / Pavel Janeba

Nadcházející domácí sezona přinese další nárůst speciálů Renault Clio ve specifikacích Rally4 a Rally5. Svůj podíl na tom má i společnost S.A.D.A.C., s. r. o., která zajišťuje prodej závodních vozů francouzské značky na našem území.

Josef Sivík – Legendární „Baňa“ oslavil osmdesátku

Začátkem března oslavil úctyhodné, osmdesáté narozeniny jeden z jezdců skvělé generace, která plnila startovní listiny náročných (nejen) československých automobilových soutěží sedmdesátých, osmdesátých a devadesátých let minulého století – Josef Sivík.

Daniel Polášek – Jízda na sněhu a šotolině je diametrálně odlišná

Daniel Polášek v lednu naskočil do prestižního finského šampionátu. Už třetím kláním byla začátkem března Jyväskylän Talviralli v Jyväskyle, která uzavřela úvodní, zimní část sezony. O specifickém závodění na severu Evropy jsme si se zlínským jezdcem popovídali.

Petr Kačírek – Šotolinu mám stále více v oblibě

Svou arabskou misi si ani letos neodpustil pražský jezdec Petr Kačírek (nar. 20. 1. 1968). Při svém druhém startu v Ománu zopakoval druhou příčku, když za ním shodou okolností skončil i multišampion MERC a nedávný vítěz Dakaru Nasser Al­‑Attiyah. Na místě spolujezdce tentokrát Václava Kopáčka nahradila Petrova stálá spolujezdkyně Petra Řiháková­‑Janoušková.

ERC: Rally Serras de Fafe – Hvězdy WRC úřadovaly

Úvodní soutěž 70. ročníku mistrovství Evropy v portugalském Fafe přinesla senzační konkurenci, sobotní chaos, plno defektů a napínavou bitvu o vítězství. Nejvíce evropských bodů si nakonec připsal zkušený Novozélanďan Hayden Paddon s Hyundaiem i20 N Rally2. Nové Fabie RS se na stupně vítězů nedostaly.

MS 1993 – Nástup japonských značek

Sezona 1993 byla milníkem v historii seriálu mistrovství světa v rally. Po šesti poměrně nudných letech, kdy dominovala Lancia, se situace radikálně změnila. Koncern Fiat už nehodlal dál platit horentní sumy za propagaci minoritní značky Lancia a tovární vozy předal do soukromých rukou. Uvolněný trůn obsadila ambiciózní Toyota.

Petr Lusk – Být tam, kde se něco děje

Petra Luska nemusíme čtenářům našeho časopisu představovat. Po 15 let je živým inventářem Rallye Dakar a nejinak tomu bylo i letos. Už poněkolikáté byl zároveň řidičem press caru Ford Ranger ostravského týmu Fesh Fesh. I letos se často dobrodružným způsobem vyrovnával s krutými podmínkami, které v tomto ročníku pronásledovaly nejen závodníky a mechaniky, ale i fotografy.

Jan de Rooy „80“ – Medvěd ze Sonu slaví 80

Devatenáctého února oslavil osmdesátiny Jan de Rooy, jeden z průkopníků kamionového závodění na Rallye Paříž–Dakar.

Autokros – Rallykros CZ

Tradiční porce stránek o autokrosu a rallykrosu.
Pavel Vávra: „Český autokros udává směr“
Lea Horniaková loni získala čtyři tituly
Eliška Plná: „Zkusit Dakar s tátou mě láká“
Jakub Bergman: „Cup je jedna velká rodina“

Kreisel Electric – Pohon světového rallykrosu

Začátek elektrických aut v rámci mistrovství světa v rallykrosu znamenal vstup společnosti Kreisel Electric do tohoto šampionátu. Práce na elektrickém kitu ovšem začaly mnohem dříve. Rakouská společnost vyhrála tender na dodávku pohonné jednotky už v roce 2019.

Klara Andersson – První dáma světového rallykrosu

Jediná žena ve světovém šampionátu v rallykrosu, která závodí za tým CE Dealer, se v minulém roce ve své premiérové sezoně rozhodně neztratila.

Komentářů celkem: 7
26. 3. 2023 12:53
0 0
Jenom poznámky k článku s L.Gáliou: -ze známých a smutných důvodů/ bohužel ne autorovi článku.../ nemohl Lumír G. startovat v roce 2011 na Rallye du Var s Luďkem Kocmanem, bylo to v roce 2001 -když rozbil trabanta na Vsetíně 1994, ve stodole neskočil Chovancův Opel, ale Š 120 LS, opla měl Staňa až v roce 1992 a rozbil ho na Barumce... ,taky nemohl jet okolo Vodehnal s moskvičem, ale byl to Zdeněk Vrbecký , bohužel dnes již není mezi námi, spolujezdec Marcel Fratrič , a to v moskviči, který si tehdy ode mne půjčil
26. 3. 2023 15:27
0 0
A nebyly tam nahodou citovane odpovedi Lumira Galii a ne autora clanku? Jinak diky za upresneni.
26. 3. 2023 17:12
0 0
Ta Chovancova LS v té stodole se pak objevila na fotce,snad to bylo v programu.
26. 3. 2023 18:08
0 0
No a seknul jsem se i já, ten Vsetín byl 1984... ladaalois: Ano, Lumír je sice mladý kluk ,který kdysi pil jenom mléko, ale některé věci si nemusí pamatovat tak dobře, pak by měl autor článku redigovat zjevné chyby, ale stane se. gonzo: Ano, správně.
26. 3. 2023 21:06
0 0
Tak do všeobecných oprav také přispěju (viz první příspěvek pana Vrátníčka): Standa s oplem neboural na barumce 92, ale až na podzimní Valašce 92, a to hned na 1. RZ na výjezdu z Horní Jasénky. Na ewrc-results je napsaná jako zrušená, ale mám pocit, že ji zrušil právě Standa - přerazil tam tehdy el. sloup a skončil v nemocnici. Od sezony 93 už jezdil pod Matadorem. A rozbitý Opel Kadett nakonec dojezdil na Slovensku s posádkou Krupko - Letko.
26. 3. 2023 21:52
0 0
Já navážu na pana Vrátníčka a smutně zreplikuji Lumírovu žízeň. Kéž by zůstal u toho mléka.
27. 3. 2023 10:18
0 0
T.Tkadlec: Díky za info,rok jsem věděl, zatáčku taky,soutěž spletl, jenom jsem si ale myslel, že to byl ten jeden strom, jabloň, třešen? co v té zatáčce je .. JanNoha: Ano, ale každý svého štěstí strůjcem...
Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit!