23. 4. 2023 23:01 − 1078× − 0

Lídr francouzského šampionátu upřednostnil start v Chorvatsku

Nicolas Ciamin vyhrál s Volkswagenem úvodní francouzskou soutěž, ale do Charbonniéres vedení hájit nepřijel.

Místo toho se vypravil s Polem GTI R5 do Chorvatska, kde jej čekal boj o přední příčky v hodnocení WRC2. Nejrychlejší posádky této kategorie Francouz pořádně proháněl, než přišla smolná třináctá zkouška a havárie. Svým soupeřům na domácí půdě ale absencí jistě udělal radost. Minule jim nedal žádnou šanci k boji a vyhrál většinu rychlostních zkoušek. Na pódium se po jeho bok postavila dvojice posádek s dalšími koncernovými vozy. Obzvlášť Thomas Chauffrey, který se v šampionátu se čtyřkolkou ukázal poprvé, překvapil. Na druhé místo s Fabií Rally2 evo chtěl tentokrát navázat za volantem Pola GTI R5. Tedy vozem, jaký minule na třetí místo dovezl Williama Wagnera. Další VW přivezl na start Jérémi Ancian, který právě s výše zmíněným Chauffreym prohrál závěrečný boj o vítězství ve francouzském poháru 2022. V Rallye Rhone Charbonniéres začal zhurta a mohl být rád, že jej náraz do pařezu v prvním testu nevřadil ze hry. Nakonec ale právě on po první etapě řídil nejrychlejší z Pol a držel se na pátém místě za dominantními Citroeny. Do soboty odstartoval Ancian skvěle, vyhrál úvodní test a začal se přibližovat nejrychlejším posádkám ve vozech domácí značky. Před závěrečnou dvojicí zkoušek dokázal své manko stáhnout až na 12,8 sekundy a minimálně umístění na pódium rozhodně nebylo nereálné. Bohužel Ancian v předposledním testu chyboval a nakonec musel spolknout hořkou pilulku v podobě odsunu z nejlepší desítky. Do problémů se v tom samém testu dostal i Wagner a ze sedmého místa se odsunul na třinácté. Chauffrey, který do rally při absenci Ciamina odstartoval s jedničkou na dveřích, si ze začátku soutěže zvykal na nový vůz. V sobotu už dokázal soupeře prohánět daleko úspěšněji a vyhrál dvě rychlostní zkoušky. Problémy značkových kolegů jej nakonec posunuly až do nejlepší pětky výsledkové listiny.

Hned za nejrychlejší pěticí do cíle dorazila nejúspěšnější posádka dvoukolek. Stejně jako na minulé úvodní soutěži šampionátu o tuto pozici bojovala dvojice ve vozech Alpine A110 Rally RGT. Jednu řídil Cédric Robert a druhou Raphael Astier. I když Robert prožil na úvodní zkoušce horké chvilky, nakonec dokázal průběh soutěže zvrátit ve svůj prospěch. Astier sice ani na druhý pokus neuspěl, ovšem Robert v jeho osobě našel hodně silného rivala. A v Rallye Rhone Charbonniéres proti němu stál ještě jeden silný soupeř. Stéphane Lefebvre po minulém startu s Porsche poprvé v kariéře usednul do alpiny a začal dobře. Nejrychlejším časem. Na samém konci první etapy ale svůj boj o vedení klasifikace dvoukolek zakončil na střeše. Francouzskému multišampiónovi Yoannu Bonatovi minule pozice na stupních vítězů utekla o pouhých 2,5 vteřiny, ale post nejrychlejšího jezdce Citroenu nakonec vybojoval. V první sekci aktuální druhé soutěže sezóny vyhrál Bonato dvě rychlostní zkoušky, ale i tak do servisu jako lídr dorazil Hugo Margaillan s druhou C3 Rally2 stáje CHL Sport Auto. Margaillan vyhrál po první zkoušce etapy i tu předposlední a poslední. Do sobotní části rally i tak odjížděl až jako třetí, neboť v RZ 4 ztratil nárazem do pařezu. Etapu vyhrál Bonato s minimálním náskokem 2,4 sekundy na Erica Camilliho s dalším Citroenem. Na první sobotní zkoušce se bývalý tovární pilot Fordu vyhoupnul do čela soutěže. V té druhé bohužel nedodržel správný průjezd retardérem a to sportovní komisaři ohodnotili penalizací deseti vteřin. Camilli spadnul z vedoucí příčky na třetí, ale před poslední dvojicí zkoušek už byl druhý a k vedení mu chyběly pouhé čtyři desetiny. Trojice jezdců ve vozech C3 jeli hodně podobným tempem a tou dobou třetí Bonato ztrácel na svého týmového kolegu Margaillana, který vedl, jen 2,1 sekundy. U Citroenu po neslavné úvodní rally, kde se žádných z jejich zástupců nedostal na pódium, mohou slavit. Tentokrát ovládli nejen kompletní pódium, ale patřila jim celá první čtveřice. Černého Petra si vytáhnul Léo Rossel, když skončil čtvrtý. Camilli předvedl daleko lepší výkon než minule, kdy se trápil a kolegům nestačil. Na chvíli se dostal do čela, ale v cíli se kvůli penalizaci musel spokojit s bronzem. Vítězství si zajistil ten nejzkušenější z celé skupiny, Bonato. Margaillan se nakonec musí spokojit jen s tím, že z celého pole se ve vedení držel nejdelší dobu. Vedl hned dvakrát, ale nakonec o šest vteřin boj o první příčku prohrál.

Stav šampionátu: 1. Bonato 40, 2. Chauffrey a Margaillan 33, 4. Rossel a Camilli 26, 5. Ciamin 25