22. 2. 2024 21:32 − 4483× − 6

Kam ještě zavítá mistrovství světa?

Poslední dobou přibylo několik nových vážnějších i méně vážných adeptů na pozici v kalendáři MS.

Asi nejvíce se v poslední době mluvilo o Irsku, které by se mělo do nejvyšší ligy rallysportu po dlouhých šestnácti letech vrátit již v příští sezóně. Tomu jsme se již věnovali v samostatném článku, ale od té doby se některé věci změnily. Tak v první řadě to je volba destinace. Nakonec se dočkají všechny tři, mezi kterými se mělo rozhodovat. Smlouva s promotérem má být podepsána na tři roky a každý z nich se pojede jinde, jednou v Kerry, pak Limericku a chybět nebude ani Waterford. V průběhu března mají být zveřejněny další informace k tomuto novému podniku. Druhou zemí, která budí největší vášně v ohledu zařazení mezi světovou elitu, jsou Spojené státy americké. V jejich případě jsou ale ambice na světový šampionát směřovány až k roku 2026 a příští rok se má teprve odehrát kandidátský podnik.

Aktuálnější se zatím zdají být novinky týkající se jižního amerického kontinentu. Ten na světovou scénu vloni vrátila navrátivší se Rally Chile. Již letos k ní měl přibýt další navrátilec, podnik v Argentině. Nakonec ale dostalo přednost Polsko a s Argentinou, která se poprvé do mistrovství světa dostala už v roce 1980 a nakonec ji zničilo omezení cestování kvůli koronaviru, to vypadá bledě. Časy, kdy zemí zmítal bankrot a rally se přesto uskutečnila, jsou dávno pryč. Současná vláda se snažší šetřit ve velkém a výdaje na motorsport rozhodně nemají nejvyšší prioritu. Přesvědčit se o tom mohli i pořadatelé argentinského podniku MotoGP, který byl pro letošek zrušen. I tak by se nemuseli účastníci MS druhé návštěvě JIžní Ameriky vyhnout. Blízko zařazení do kalendáře se má nacházet Paraguay. Již v roce 2019 tamní vláda projevila o takový podnik zájem a o rok později se Trans Itapua Rally měla odjet jako kandidátský podnik. Koronavirová pandemie ale na určitý čas zhatila plány i této země. V prosinci loňského roku si ale tamní pořadatelé udělali dostaveníčko se zástupci WRC promotéra a po Irsku se tak dost možná Paraguay stane druhým nejvážnějším přírůstkem kalendáře následující sezóny.

Kombinace dobrého finančního zajištění a Mohammeda Ben Sulayema v roli prezidenta FIA může do WRC protlačit podnik v Saúdské Arábii. Hlasitě se o něm mluvilo již v souvislosti s loňskou sezónou. Zatím se ale neobjevila ani žádná kandidátská rally, což trochu koliduje s velkým přáním samotného promotéra, který chce svůj šampionát vrátit do oblasti Středního východu stůj co stůj. Naposledy se v regionu jela Rally Jordan před třinácti lety. Tratě tehdy nabídnula zajímavé, ale platilo by to samé i o Saúdské Arábii? Zajímavé tratě se každopádně nacházejí ve Velké Británii a světovému šampionátu výrazně scházejí. Tamní rozblácené lesní cesty k závěru světové sezóny patřily jako pohádky k Vánocům. Podobně atraktivní cesty kromě Walesu nabízí i Skotsko, o čemž se mohly přesvědčit posádky startující v letech 2009 až 2011 v seriálu IRC. Když se ale teď mluví o Skotsku jako o tom, kdo má největší šance vrátit WRC do Velké Británie, bohužel se nejedná o tuto šotolinovou rally s centrem v Perthu. Stejně jako v případě Severního Irska, se kterým to nakonec nevyšlo, připravují pořadatelé soutěž na asfaltovém povrchu.

Kromě zmíněného Irska a Paraguaye se ale již příští sezóna týká i Estonska. Tato pobaltská země se postarala v roce 2020 o restart šampionátu po vynucené pandemické pauze a stala se jeho nedílnou částí. Tedy až do letoška, kdy včas nedostali potvrzené finanční krytí a velkoryse své místo na jediný rok přenechali sousedům z Lotyšska. Příští rok si tedy obě země pozici znovu prohodí. Kdo další ale bude muset své místo v kalendáři novým příchozím uvolnit? S největší pravděpodobností se ze šampionátu znovu vytratí Rajd Polski, který ostatně nemá nic moc víc co nabídnout v porovnání s Rally Estonia. S finančními problémy bojují Chorvaté, kteří jsou schopni svou rally zorganizovat za čtvrtinu toho co Portugalci, ale zatím nedokázali sehnat žádného titulárního sponzora a s navýšením financí otálí i hostující Záhřeb. A to přesto, že soutěž do místní ekonomiky přináší výrazně více peněz, než kolik jich odčerpá. Možné tak jsou dvě varianty, přesun soutěže k moři do okolí zkoušky Platak nebo až na Istrii či ostrov Krk nebo přesun soutěže úplně mimo mistrovství světa. Jako nejistá se jeví i budoucnost Safari Rally Kenya. Plánovaný přesun soutěže do nové lokality už druhý rok po sobě nevyšel a letos si organizátoři ani nedělali hlavu s tím cokoliv výrazně změnit na loňském harmonogramu. S keňským podnikem by ale šampionát určitě ztratil část své pestrosti, kouzla a dobrodružství.

Komentářů celkem: 6
22. 2. 2024 22:13
1 0
Všecko jiné jen ne Saudi Arabi, tato země se snaží petropenězi koupit vše, fotbal, koně apod. Nad míru stačí Dakar. WRC rozhodně ne, sledovanost zero stejně jako atraktivita. O této zemi od jejichž hranic jsem kdysi nebyl vzdálen víc jak 30km si myslím své a stále se mě vkrádá na mysl pořekadlo mého známého egyptského přítele jenž říkal, že v Saudské Arábii žije mezi 30ti milióny lidí jen 5 dobrých.
23. 2. 2024 10:51
3 0
Netuším, kam MS zavítá, ale vím kam poslední dobou míří smajlík
23. 2. 2024 12:27 Upraveno 12:32
2 1
alesk 23. 2. 2024 10:51 Netuším, kam MS zavítá, ale vím kam poslední dobou míří smajlík ... Ano, soudruzi, řekněme si to otevřeně, soudruzi...do prdele, spěje do prdelesmajlík Vzpoměl jsem si na scénu ze Světáků, jak Vlastimil Brodský řeční za pultíkem na nějakým sjezdu, nebo co to bylo za taškařici a rozohní se tak, že se píchne mikrofonem do oka. Nedalo mi to připojit sem takovou parafrázi.
23. 2. 2024 17:50
0 1
Původně napsal alesk
Netuším, kam MS zavítá, ale vím kam poslední dobou míří smajlík
Alesku, už jsem to tady jednou psal, míří do riadnej piči.Po taškařici ve Švédsku jsem s tímhle pseudosampionatem s třemi týmy a 9 auty R1 skončil.Takze můžou jezdit kde chtějí,je mě to úplně u prdele.
23. 2. 2024 19:07
3 0
Fila67:kecáš postavičko.U dalšího podniku MS tu zase budeš slintatsmajlík
23. 2. 2024 19:30
0 0
Fakt ne, mrzí mě to,ale opravdu jsem s tím skončil.Pristi týden začíná Formule1 a další týden Moto GP .Ale vy si to užijte .smajlík
Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit!

Je aktivovaný AdBlock nebo jiný blokátor reklam!
Pokud chcete náš web používat, vypněte ho prosím. Děkujeme!