2. 3. 2024 17:45 − 6767× − 1

Audi vyšlo dakarské vítězství draho

Tovární tým německé značky ukončil okamžitě po vyhraném Dakaru 2024 svou účast v dálkových soutěžích.

V Ingolstadtu teď potřebují všechny finance nasměrovat na nový projekt, kterým je plánovaný vstup do světa Formule 1 v roce 2026. Jelikož ale své RS Q e-tron přihlásili do šampionátu W2RC, urychlené opuštění světa pouštních a dálkových soutěží je vyjde draho. Absenci na startu druhého podniku Abu Dhabi Desert Challenge vyčíslila automobilová federace na 187 500 eur. Pokud se hybridní speciály, které si během tří let existence připsaly jediný úspěch díky Carlosu Sainzovi, neobjeví ani na dalších podnicích kalendáře, budou muset v Ingolstadtu sáhnout do peněženky pro 750 000 eur, tedy nějakých 19 milionů korun. Pravidla jsou pravidla a pokuty za neúčast v šampionátu, do kterého se tým předem přihlásil, nejsou ničím novým. Před jedenadvaceti lety zaplatil za nedojetí sezóny WRC tehdejší tovární tým Hyundaie zaštiťovaný britskou stájí MSD.

Nejvíce aut do Abu Dhabi vyslala Toyota, která byla podobně jako v případě Dakaru reprezentovaná dvojicí stájí. Za tu tovární se představili Seth Quintero, Lucas Moraes a Saoud Variawa. S první etapou se ale popral nejlépe Guillaume de Mevius s Toyotou Hilux belgické stáje Overdrive, když zajel druhé místo. Překvapení letošního Dakaru bohužel doplatilo na náročné pouště v Abu Dhabi. Belgičan musel již na začátku druhé etapy po zranění další účast vzdát. Pro etapový triumf si naopak během druhého dne dojel jeho týmový kolega Guerlain Chicherit, který v úterní první etapě nechal dvacet minut. V průběžném pořadí tak pilotovali nejrychlejší Toyoty tovární mladíci Moraes a Quintero, oba na průběžných stupních vítězů. Američan pak zazářil ve čtvrtek a kromě etapového triumfu oslavil i posun do čela průběžného pořadí. Moraes si prožil se spolujezdcem hodně horké chvilky, když do cíle dorazili s hořícím autem. Toyota podlehla plamenům a další zástupce japonské značky se ocitl mimo hru.

I tak si Hiluxy držely početní převahu a jako jediný s nimi byl schopen bojovat Nasser Al-Attiyah. I když to po jeho dramatickém konci na Dakaru vypadalo se vztahy v týmu Prodrive všelijak, nakonec Katařan do vozu, do kterého se už nikdy nechtěl vrátit, přece jen znovu usednul. Na pravou sedačku si k němu ale přisednul nový spolujezdec, dřívější parťák Stéphana Peterhansela Edouard Boulanger. Jako vloni se Katařan i letos v Abu Dhabi Desert Challenge dostal do potíží ve třetím dnu. Tentokrát se naštěstí jednalo jen o zakopání do písku, které posádka za dvacet minut vyřešila a mohla pokračovat. Vítěz této etapy Quintero musel předposlední den jako první na trať. Situace, na kterou není Američan zvyklý, moc nezvládal, ztrácel se a v průběžném pořadí se znovu propadnul za Al-Attiyaha. Ani čtvrtý den se neobešel bez dramatických okamžiků v cíli etapy. Tentokrát se o ně postaral Chicherit, když do cíle dorazil sám bez spolujezdce. Ten nevydržel dopad po jednom skoku přes dunu a musel být transportován k lékaři přímo z místa. Chicherit dojel posledních deset kilometrů na oči sám, ale po dojetí mu nezbylo než odstoupit.

Na stupně vítězů se tak dokázal dostat další z arabských jezdců Yazeed Al-Rajhi s Toyotou připravovanou v dílnách Overdrive. A zůstal na nich i v sobotu v poslední etapě, kdy ještě dokázal předehnat továrního pilota Toyoty Quintera. Al-Attiyah v cíli oslavil první společný triumf s technikou britské stáje Prodrive. Tentokrát jeho Hunter fungoval bez větších potíží a skvěle se mu podařilo sžít s novým spolujezdcem. Příprava na vstup do továrního projektu Dacie úspěšně zahájena. Poslední dva dny na pískách řádil český pilot Martin Prokop, když zaznamenal druhý a třetí nejrychlejší čas. Bohužel ale pilot Shreka doplácel na problémy ze středy a čtvrtka. V druhé etapě jej zastavila porucha kardanu. V té třetí doplatil na neomalenou jízdu Denise Krotova a následně pak na incident s další belgickou Toyotou. Tu řídil Juan Cruz Yacopini a zaparkoval ji dost nevhodně do boku Prokopova Shreka. Česká posádka naštěstí z incidentu vyšla nezraněna a na konci soutěže si mohla spravit chuť skvělými výsledky. A na závěr ještě malé zeměpisné okénko. Když posádky dorazily do cíle Abu Dhabi Desert Challenge, nacházely se zhruba 400 kilometrů od katarského okruhu, kde startovala za účasti devatenácti speciálů Hypercar devíti různých značek v ten čas očekávaná nová sezóna WEC. Aby toho nebylo málo, dalších zhruba 140 kilometrů dál vzdušnou čarou v ten samý čas začínala v Bahrajnu nová sezóna Formule 1. Stává se tato část světa novým centrem motorsportu?

Komentářů celkem: 1
2. 3. 2024 23:181
0 0
Audi mělo rozpočet na tento projekt přes 40milionu Euro. A nikdy je nezajímaly starty na jiných závodech než na Dakaru. Navíc účast ve zbytku sezony by je stála mnohem víc než ta pokuta.
Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit!

Je aktivovaný AdBlock nebo jiný blokátor reklam!
Pokud chcete náš web používat, vypněte ho prosím. Děkujeme!