Velikonoce v Severním Irsku

Ke třetímu podniku odcestoval irský asfaltový šampionát za hranice do okolí města Dungannon.

Circuit of Ireland je tradičním tamním podnikem, který ve svých lepších letech dokonce hostil evropský šampionát. Ve svém klasickém velikonočním termínu pořadatelé přichystali stejně jako vloni velmi kompaktní soutěž. Opět si vystačili s pouhými čtyřmi úseky, na kterých namotali v obou průjezdech celkem 108 ostrých kilometrů. Po dvou spíše vytrvalostních třídenních podnicích teď přes devadesát posádek čekal jednodenní sprint. Nic to ale nemění na bodování této soutěže, které bylo identické jako v případě těch předešlých dvou. Zatím sesbíral nejvíce bodů, maximum dostupných, Keith Cronin. Od posledního triumfu ve West Cork Rally absolvoval pilot Fordu Fiesta Rally2 ještě úvodní rally britského mistrovství, ale tam mu tolik štěstí nepřálo a skončil až sedmý. V BRC patří k nejúspěšnějším pilotům historie Matt Edwards, ale letos ho dostupné finance od sponzorů zavály do Irska. Po havárii v úvodní soutěži v Galway minule už dojel až do cíle a sesbíral body za druhé místo.

Kompletní pódium americké značce Ford tehdy zajistil William Creighton, ten ale Velikonoce trávil doma. Letos poprvé se na soutěžní tratě vydal, a to za volantem další Fiesty Rally2 Cathan McCourt. Na startovní rampě nechyběl ani úřadující šampión Callum Devine, který po silných letech Volkswagenu zůstal v šampionátu s touto technikou takřka osamocen. Obhajobu si minule výrazně zkomplikoval nárazem do kamene, o který poškodil zavěšení svého Pola GTI R5. Smůla se na kola úřadujícímu mistrovi nalepila i v Severním Irsku. Na prvních dvou zkouškách zajel třetí nejrychlejší čas, ale do cíle té třetí už se bohužel nedostal. V jedné zrádné kluzké pasáži chyboval a po havárii musel svůj Volkswagen podruhé v řadě odstavit. Teď už Devina zpátky do hry může vrátit jedině spanilá jízda jako vloni, kdy po slabším začátku vyhrál čtyři rally v řadě. Letos to bude mít o to těžší, že před rokem s vítězstvími začal už právě zde na třetím podniku Circuit of Ireland.

Mistr z roku 2022 Josh Moffett provedl přes zimu změnu techniky. Po úvodu sezóny to však vypadá, že by byl schopen zajet lepší výsledky se starším Hyundaiem i20 R5. V Citroenu C3 Rally2 se zatím doslova trápil, za soupeři zaostával a skončil třetí a čtvrtý. V okolí rodiště Krise Meeka opět nestíhal a víc než s nejrychlejší trojicí bojoval se značkovými kolegy. Největší drama prožil Moffett na druhém testu, kde musel zastavovat kvůli stádu krav na trati. Nakonec mu sportovní komisaři upravili čas a tento půlminutový incident jezdce Citroenu nevyřadil z boje s jeho kolegy ve stejných vozech. Oba se nakonec vyřešili sami. Když Jonny Greer v šestém testu zkusil stáhnout svou nevelkou ztrátu 4,1 sekundy, vylétnul z trati. Desi Henry bojoval s dopoledními proměnlivými podmínkami a v předposlední zkoušce přišel o čtvrtou příčku ve prospěch McCourta. Citroen nakonec do cíle ale nedovezl ani na pátém místě. Nedovezl jej tam totiž po nárazu do plotu v poslední zkoušce vůbec.

Henryho havárie tak způsobila, že se v nejlepší pětce objevila hned čtveřice Fordů Fiesta Rally2. Auta z M-Sportu se stávají na irských asfaltech znovu dominantním faktorem, jakým byly v letech 2017 až 2019 i se staršími sestřičkami Fiestami R5. Moffett si ze Severního Irska odváží druhé letošní body za třetí místo, ovšem nemožnost bojovat o příčku nejvyšší jej jistě klidným nenechává. Jeho bratr Sam po absolvování úvodní soutěže další marnou snahu vzdal a s Hyundaiem i20 N Rally2 se stáhnul do nižšího národního mistrovství. Snad ten samý osud nečeká i Joshe. Naplno se naopak do boje o titul začíná zapojovat Edwards. V Circuit of Ireland vyhrál úvodní test a pak i ten čtvrtý, závěrečný z první sekce. Celou sekcí tak projel v čase jen o dvě desetiny pomalejším než lídr mistrovství Cronin. Vyrovnaný duel nakonec rozhodnula Edwardsova chytrá volba gum. Na odpolední sekci přibalil do kufru dvě mokré, kdyby se náhodou hodily. V úvodní zkoušce nechal skoro pět vteřin, ale pak na té druhé spadlo hodně vody a to Britovi hrálo do karet. Croninovi nandal přes deset vteřin a dostal se do čela. Lídr mistrovství nebyl schopný své slicky pořádně ohřát a ztrácel i ve zbylých dvou zkouškách. Edwardsovi se tak podařilo uštědřit svému značkovému kolegovi první letošní porážku. Pomalu tak začíná odčiňovat zaváhání z úvodního podniku a připravovat si půdu na duel dvou Fordů o irský asfaltový titul.

Komentářů celkem: 0
Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit!

Je aktivovaný AdBlock nebo jiný blokátor reklam!
Pokud chcete náš web používat, vypněte ho prosím. Děkujeme!