18. 4. 2007 00:00 − 2298× − 13

Krok do neznáma…

Asi vás bude zajímat, jak se týmy připravují na zcela nové soutěže. Více už nám přiblíží tým Subaru.

Asi vás bude zajímat, jak se týmy připravují na zcela nové soutěže. Tým Subaru nám o poví něco o tom, jak vypadaly přípravu na letošní dvě nové soutěže – Rally Norway a Rally de Portugal. Pro tým bylo všechno nové – rychlostní zkoušky, přejezdy, nastavení vozu…

Největší výzvou jsou nové soutěže především pro posádky, které mají k dispozici pouze dva průjezdy během seznamovacích jízd. Podle rozpisu, který si podle nich udělají, pak musí jet naplno během soutěže. To umí málokdo a málokdo na to má. Není žádným tajemstvím, že třeba Marcus Gronholm zná domácí soutěž prakticky nazpaměť a má tak obrovskou výhodu. To ale neplatí je o něm.

Pokud se totiž jedna soutěž jezdí pravidelně, většina zkoušek se jede v podobných nebo lehce pozměněných formátech. Posádky, které tak mají rozpisy z loňska, tak mají značnou výhodu a mohou do nich dělat jen drobné úpravy. Pro nové soutěže je ale tato výhoda pryč.

Příprava samotného týmu na novou soutěž ale začíná mnohem dříve. Na místo konání soutěže se několik týdnů předem vyšlou zástupci týmu, aby "prozkoumali" terén. Obhlédnou si centrum soutěže, přejezdy i samotné tratě a jejich charakter. Na základě toho pak naplánují test v podobných podmínkách.

Tým Subaru měl například čtyřdenní šotolinový test před Mexikem, který se uskutečnil v jihozápadním Španělsku. Byl to sice test především pro Mexiko, ale zároveň byl pojat i jako test pro Portugalsko, protože do Algarve to nebylo daleko a podmínky byly podobné. Zabily se tak dvě mouchy jednou ranou.

Paul Howarth z týmu Subaru k tomu dodává. "Pokud je to možné, začínáme s plánováním nové soutěže i léta dopředu. Zjišťujeme klíčové otázky k soutěži a podle toho pak připravujeme testy."

Všechny tři nové letošní soutěže (kromě dvou zmíněných je to ještě listopadové Irsko) se loni jely jako kandidátské podniky a většina z továrních týmů vyslala své posádky alespoň na seznamovací jízdy, pokud ne rovnou na samotný závod.

Například Petter Solberg i Chris Atkinson loni odjeli seznamovací jízdy v Norsku a Chris jel v Irsku s produkčním vozem. "Pokud dospějeme k názoru, že tratě budou něčím zvláštní, tak vysíláme posádky na seznamovací jízdy. Loni jsme ale během Portugalska měli jiné úkoly, t ak tam nikdo nebyl," vysvětluje Howarth. "Je v tom docela rozdíl, nevím přesně jak moc, ale dodává vám to sebevědomí, pokud už jste tam někdy byli. Víte o místech, kde je třeba být velmi pozorný."

Příští rok se jedou další tři nové soutěže – Polsko, Jižní Afrika a Jordánsko. Není tedy divu, že Subaru vysílá do Portugalska i Pettera Solberga s Philem Millsem. Po účasti na Argentinské rally týden předtím se Peter s Phillem přesunou na Blízký východ. Sice na samotné soutěži nebudou startovat, ale budou mít příležitost poznat 18 rychlostních zkoušek Jordánské rally a získat tak cenné informace pro příští sezónu.

“Stejně jako Phill jsem ani já ještě v Jordánsku nikdy nebyl, takže nevím, jaké zkoušky nás tam čekají,” řekl Solberg. “Mít možnost poznat tratě je skvělou příležitostí k sepsání rozpisu, který nám pak pomůže v přípravách na rok 2008, kdy zde pojede mistrovství světa. Je pokaždé dobré vyzkoušet si nový podnik MS předem a již se do velmi těším, až tento podnik uvidím na vlastní oči – vypadá velmi zajímavě.”

Letošní ročník se bude konat ve dvou dnech a bude předzvěstí prvního podniku MS v zemi. Příští rok se tato soutěž, která se bude konat od 28. do 30. března 2008, protáhne na tři soutěžní dny.

Komentářů celkem: 13
18. 4. 2007 18:15
0 0
a
18. 4. 2007 19:56
0 0
Štěpáne, tak to jed jeden z nejlepších komentářů, co jsem tady za poslední dobu četl :-D
kemzi
18. 4. 2007 21:00
0 0
Ja myslim ze Stepan presne zhodnotil stavajici situaci i obsah clanku :D
18. 4. 2007 22:18
0 0
tak to kazdopade :-D :-D
mecirek
18. 4. 2007 23:07
0 0
dyt se portugalsko jezdilo jeste pred 5mi lety jako MS. cela spicka to pamatuje tak jaka velka neznama.i loeb se saxikem
19. 4. 2007 00:41
0 0
Štěpan velmi přesně!
19. 4. 2007 07:46
0 0
Možná teď budu za blba!Polsko už je schváleno v kalendářu na rok 2008??
19. 4. 2007 08:15
0 0
Mecirek: Ano jezdilo se, ale nejeli së tyto RZ.Letošní RZ Portugalska byli úplně nové na kterých skoro nikdo nejel.
19. 4. 2007 09:21
0 0
JaraKl: Neboj, nebudeš sám za blba. Taky mě tahle informace překvapila ale možná jsem něco prospal... smajlík
19. 4. 2007 10:36
0 0
Sice je to všechno pěkný, ale bude to stát zase jen o "raketu" víc peněz a úbytek týmů a diváků a sponzorů. To není cesta kterou by se mělo MS ubírat. Kdo za sponzorů je zvědavej na Jordánsko, Jižní Afriku, Mexiko a další ? Jsou to vesměs evropské prachy !!
19. 4. 2007 11:46
0 0
Taky o tom nevim, že by už bylo Polsko schválený.
19. 4. 2007 11:48
0 0
TO ales.r : No ale to by som si dovolil polemizovat. Sice nove sutaze ako si napisal mimo Europu su narocne ale vies tam sa objavia nove moznosti tiez. Si predstav Bahrajn F1 uz maju ale co takto WRC smajlík A preto suhlasim sice ze Europa ano a ze su tam hlavne europske prachy ale nie tak docela prave naopak treba hladat aj ine cesty nove kde treba ukazat WRC ale samozrejme nie tak ako to robi Bernie v F1 ze to vsetko smeruje tam kde mu daju prachy a tie s historiou trate ostavaju uz iba pre ine auticka ...
21. 4. 2007 08:26
0 0
..kdyz vidim to Jordansko a JAR tak se musim smat. Dva roky jsem sledoval marne snahy poradatelu Barumky o zarazeni do MS(a nebo jina forma ceskeho podniku)a vysledek? Meli jsme tovarnu v MS,zrusili jsme kvuli tomu WRC(alespon co si pamatuju tak to takhle bylo zduvodnovano)a nakonec se jeste docitam neco o Polsku....kdejaky trotl z FIA nas tady jezdi pochvalovat,jak to mame pekne zorganizovane a to je tak asi vsechno. ..prachy jenom prachy necekaji,jen po nich sahnes a uz Te maji...
Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit!