21. 4. 2007 00:00 − 2737× − 21

Agrotec Iveco Rally Hustopeče 2007

Od průběhu hustopečské soutěže bylo již před startem očekáváno opakování duelu dvou Octávií WRC.

Od průběhu hustopečské soutěže bylo již před startem očekáváno opakování duelu dvou Octávií WRC Karla Trněného a Leoše Flídra. Ti mají oproti konkurenci výraznou technickou výhodu a první dvě pozice tak měli v případě vyhnutí se jakýchkoliv potíží uhájit. Již první etapa předcházející Valašské rally ovšem svým pořadím ukázala, že vše může být zcela jinak. Vedoucí muž mistrovství Trněný se tentokrát nechtěl nechat hned na začátku zahanbit a zajel nejrychlejší čas. Jeho hlavní rival se snažil snad ještě o něco více a to vyústilo v drobný výlet mimo trať a ztrátu 22,3 sekundy na vedoucího. Hned druhou zkoušku, která první etapu uzavřela, Flídr vyhrál a stáhl polovinu své ztráty, čímž se posunul na čtvrtou pozici. Rychlostí znovu překvapoval Jan Kopecký, kterému po noční části rally patřila krásná druhá příčka s minimálním odstupem 1,8 sekundy na Trněného. O pět sekund pomalejšího času v pátek dosáhl nejrychlejší muž s vozem třídy N4 Vladimír Barvík.

Druhou etapu rozjel ve velkém stylu Flídr a po dvou vyhraných zkouškách se posunul přes svého největšího rivala Trněného na vedoucí příčku (- 1 s). Už to vypadalo, že se bude opakovat historie a oba piloti Škodovek se znovu utkají v těsném duelu o vítězství. Pátá rychlostní zkouška ovšem veškeré naděje na dramatický průběh souboje o první pozici zhatila, když sto metrů po jejím startu meclovský pilot svou Octavii pro technickou poruchu odstavil. Zbytek soboty se poté nesl ve znamení nejrychlejších časů pro vedoucího Flídra, který nakonec pro sebe rozhodl všech osm sobotních testů a největší bodový příděl jej posunul do čela šampionátu.

I při absenci duelu dvou Octavií se na čele odehrávala zajímavá dramata, hlavně to pak platilo o boji o stříbrnou příčku mezi Kopeckým a Barvíkem, které po RZ 5 dělilo pouhých devět desetin ve prospěch druhého jmenovaného. V šestém testu si jezdec s produkčním Mitsubishi na rivala vyjel další sekundu, ovšem hned poté v hustopečské sedmé zkoušce zboural plotek a propadl se na třetí pozici (+ 16,2 s). Avšak již další úsek musel Kopecký absolvovat bez serva, což mu přineslo časovou ztrátu, jenž jej posunula zpět za Barvíkova záda (+ 17 s). To v žádném případě jezdce světových soutěží od pokusu znovu zabojovat o druhou příčku neodradilo. Ze své Fabie Kit Car vymačkal na posledních dvou zkouškách maximum možného a v samém závěru rivala nejtěsnějším rozdílem jediné desetiny porazil! Soutěž tak znovu skončila úspěchem značky Škoda, jejíž vozy sice tentokrát neovládly celé pódium, ale i double je pěkný úspěch.

Na čtvrtou příčku se v prvních třech sobotních zkouškách vyhoupl Josef Semerád. Několik sekund za ním byl v tu chvíli klasifikován nejrychlejší jezdec skupiny N z Valašky Jiří Volf, který poté v šestém testu vylétl bez výraznější časové ztráty z trati. I na dalších zkouškách se svým novým Mitsubishi Lancer EVO IX držel s úřadujícím mistrem sprintů krok a před závěrečnými dvěma testy se jeho odstup stále pohyboval kolem deseti sekund. Oba jezdci zvolili již před startem shodnou taktiku především dojet až do cíle. A to se jim nakonec povedlo. V závěru se tedy žádný zběsilý atak Volfa na Semeráda nekonal a oba mohli být v cíli spokojeni. První jmenovaný z udržení si vedoucí příčky ve skupině N a druhý z prvního letošního pořádného bodového přídělu, který jej vrátil do hry o titul ve skupině N. S jeho vidinou se asi pomalu začíná loučit smolař Jan Jelínek, který stejně jako na Valašsku musel vzdát kvůli dvojitému defektu!

Jedničku s hvězdičku za svůj výkon určitě zaslouží Jan Sýkora, který podruhé usedl do Mitsubishi Lancer EVO VIII a hned s ním porážel spoustu jezdců, kteří mají s těmito vozy daleko větší zkušenosti. Po první etapě dravému Západočechovi patřila krásná třetí příčka ve skupině N. Bohužel na pátém testu přišla pohroma v podobě stávkujícího diferenciálu. Do cíle se ještě Sýkora dostal, ovšem poté vůz odstavil s poruchou převodovky. Bez poruchy se tentokrát až do cíle dostal jiný Západočech Zdeněk Vlček, který v sobotu několikrát nakoukl svými časy do nejlepší trojice skupiny N a dva testy dokonce zajel nejrychleji. Snaha jezdců Subaru o pokoření konkurentů se třemi diamanty nakonec nedopadla ani trochu tak, jak by se zástupcům šesti hvězd líbilo. Jaromír Tomaštík skončil na pátém testu po defektu a Ludvík Otto s novou Imprezou Sti N12 vzdal v posledním servisu.

Ve skupině A samozřejmě znovu exceloval Jan Kopecký a druhý opět dojel Josef Peták, který zde vloni cíl po havárii neviděl. Při absenci Romana Odložilíka se otevřely dveře na bednu Jiřímu Vlčkovi. Ve třídě N3 začal nejlépe Egon Smékal (Honda Civic Type-R). Hned ráno mu však tuto pozici vyfoukl domácí Martin Rada a až do šesté zkoušky, v níž urazil u své Alfy Romeo 147 kolo, náskok úspěšně navyšoval. Nakonec se tedy přeci jen radoval Smékal před Zbyňkem Novotným (Renault Clio). Petr Zedník, jedoucí zde výjimečně se stejným vozem jako Novotný, havaroval v RZ 5. Ve třídě N2 do cíle dorazily pouhé tři posádky, přičemž nejrychlejšího celkového času dosáhl Dunovský se Strossem.

Mezi historiky nedal nikomu šanci Lubomír Tenkl (Opel Kadett Coupé). Všechny testy sobotní etapy ale ovládl jeho týmový kolega Zdeněk Tichý, který doháněl pětiminutovou penalizaci z pátku (převodovka) a startoval tak v rámci SupeRally. Nakonec se mu podařilo v poslední zkoušce vyhoupnout až na pódium, z něhož tak vyřadil týmového kolegu Ctirada Hájka. Druhá pozice připadla Emilu Trinerovi (Škoda 130 RS), jenž i nadále šampionátu historiků vládne.

Pořadí v cíli
1. Flídr – Ehl Škoda Octavia WRC 1:11:56,3
2. Kopecký – Schovánek Škoda Fabia Kit Car + 2:31,1
3. Barvík – Mynářová Mitsubishi Lancer Evo IX + 2:31,2
4. Semerád – Ceplecha Mitsubishi Lancer Evo IX + 2:54,3
5. Volf – Rajnoha Mitsubishi Lancer Evo IX + 3:14,6
6. Peták – Joska Renault Clio Super 1600 + 3:27,2
7. Vlček Z. – Pech Mitsubishi Lancer Evo IX + 3:34,9
8. Tošovský – Sláma Mitsubishi Lancer Evo IX + 3:57,0
9. Mifka – Plachý Mitsubishi Lancer Evo IX + 4:55,8
10. Liška – Jugas Mitsubishi Lancer Evo IX + 5:22,0
Komentářů celkem: 21
23. 4. 2007 21:37
0 0
Když se tady tak koukám na debatu, tak se musím taky přidat =) Mně se teda v Hustopečích náhodou moc líbilo... Sice je fakt, že to organizátoři trošec nezvládli a je pravda, že pořadatelé nechtěli pouštět lidi na divácká místa 25 minut před startem (LEMURE, nechtěl jsi jít náhodou jako já na vlásenku nad Nikolčice??? =) ), ale pak jsem si našel krásnej flek ve vesničce, pořadatel byl docela fajn a protože byl blízko trati betonový sloup, tak mě pustil za něj a mohl jsem fotit auta 1 m ode mě projíždějící (škoda že mám tak špatnej foťák, viz. fotosoutěž). A co se týče map a harmonogramů, tak si myslím, že jsme lidi samostatní, protože když si člověk stáhnul mapu a harmonogram ve formátu .pdf ze stránky http://www.agrotecautoklub.cz, tak nemohl mít problém... Je pravda, že organizace závodů měla hrubé chyby a že to uzavírání tratí a ten cirkus okolo byl trošku hodně moc, ale když člověk použil trochu prozíravosti a nedával moc najevo nespokojenost, tak si tu soutěž musel užít a dokonce dostal svatební koláčky a domácí slivku =)
Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit!