10. 7. 2007 00:00 − 2521× − 0

Hetrik sa v Rožňave nekonal

Na štvrtom podujatí slovenského relyšampionátu sa v tradičnom predstavili opäť aj dve naše posádky ARC Slovakia.

Na štvrtom podujatí slovenského relyšampionátu – Eurobus Rally Rožňava sa v tradičnom slovensko–českom zložení predstavili opäť aj dve naše posádky ARC Slovakia – Peter Gavlák/Miloš Hulka na Mitsubishi Lancer EVO 9 a Antonín Tlusťák/František Rajnoha (Jirka Volf mal zdravotné problémy) na Suzuki Ignis S1600. S osvedčenou technikou nastúpili naši do piatkového prológu, ktorý otváral celú súťaž v Rožňave. Peter sa na „ušmýkanom“ mestskom okruhu prezentoval 6. miestom, Tony 10. priečkou. Peter a Tony s týmto výsledkom neboli spokojní a hneď ráno si dali za cieľ postúpiť vyššie.

Mestský okruh bol opäť „ušmýkaný“, no obe posádky na ňom zaznamenali podstatné zlepšenie. Po okruhovej skúške sa vydali na rýchlostné skúšky (RS) Podsuľová a Uhorná. V prvej z nich sa z dvojice pilotov ARC opäť viac darilo Petrovi, ktorému patril štvrtý najrýchlejší čas, kým Tonymu deviaty. Prvú Uhornú začal Peter hodinami hneď v druhej zákrute po štarte, čím stratil zopár sekúnd. V závere RS mu na Mitsubishi začal štrajkovať palivový systém, no napriek tomu zajazdil čas v prvej päťke.

V celkovom súčte po prvom kole sobotných rýchlostných skúšok sa Peter usadil v priebežnom poradí na 4. a Tony na 8. mieste. Posledný Rožňavský okruh zajazdil Peter s Milošom najlepšie a zapísali si tretie miesto v RS. Tým sa v priebežnom poradí priblížili za Grzyba a na tretie miesto strácali necelé štyri sekundy. V Podsúľovej pokračovali v dobrom tempe, ale stačilo to len na 4. priečku v RS a Grzyb tak odskočil o 13,6 sekundy. Siedma RS Uhorná vyšla najlepšie práve Grzybovi, ktorý ju vyhral a svoj náskok opäť zvýšil. Pred tretím prejazdom Podsúľovej a Uhornej sa Peter s Milošom držali na 4. mieste s dostatočným náskokom pred Jandíkom a nádejným odstupom na tretie miesto. Nádej na bronzovú pozíciu však existovala len do štartu RS 8. Po odštartovaní začal na Mitsubishi opäť štrajkovať prívod paliva. Auto nešlo „po plyne“, ale prerušovane dávkovalo palivo, a tak Peter išiel viac komicky ako rýchlo. Pred štartom Uhornej sa poruchu pokúsili odstrániť vyčistením zaneseného čističa paliva, ale problém sa opäť opakoval. Z možného boja o tretie miesto sa tak zrazu stala dramatická záchrana náskoku pred Jandíkom. Ten stiahol pred záverečnou skúškou 45,6-sekundovú stratu po siedmich RS na 13,4 sekundy. Našťastie bol pred poslednou skúškou súťaže zaradený servis a mechanici K.I.T. Racing sa s problémom Gavlákovho Mitsubishi popasovali ako sa patrí. Vozidlo dali opäť do dobrej kondície, a tak mohli Peter s Milošom nastúpiť do bojov o udržanie 4. miesta. Štvrtým časom v RS túto pozíciu nakoniec potvrdili aj v absolútnom poradí, zatiaľ čo v triede N4 im patrilo výborné 2. miesto. Druhá posádka ARC si už od druhej RS udržiavala 8. miesto absolútne a 3. v triede A6.

Peter : „Pred štartom som reálne pomýšľal na 3. miesto. Žiaľ, musím skonštatovať, že súperi boli lepší a nám zostala tzv. zemiaková medaila. Kvôli technickým problémom, ktoré nás postretli sme dokonca aj o tú museli v závere súťaže ešte bojovať. Nakoniec som teda rád, že sme obsadili aj to štvrté miesto a do tabuľky v priebežnom hodnotení šampionátu si tak pripísali ďalších 19 bodov. Trať bola pekná ako vždy, ale tie prejazdy mi veľmi nevoňali. Hodinový prejazd na poslednú skúšku bol na zamyslenie“.

Miloš: „Na trate v okolí Rožňavy som sa rád vrátil. Naposledy som tam štartoval za junior team Škoda ešte začiatkom deväťdesiatych rokov pri Rallye Gemer Dobšiná. Rožňavské rýchlostné skúšky boli veľmi náročné a musím povedať, že sme sa všetci zhodli, že najnáročnejšou bola posledná RS Hnilec. Myslím, že tohtoročné majstrovstvá Slovenska ponúkajú pekné súboje, vozidlá a veľmi slušnú konkurenciu. Ako som však hovoril už predtým, bolo by dobré zaradiť do jednotlivých podujatí viac rýchlostných skúšok.“