18. 3. 2008 22:41 − 2182× − 4

Jak fotografovat Rallye Český Krumlov

Tisíce návštěvníků každé soutěže si sebou berou fotoaparáty. Po nástupu digitálů už není třeba šetřit materiál a tak se cvaká ostošest.

Tisíce návštěvníků každé soutěže si sebou berou fotoaparáty. Po nástupu digitální techniky už není třeba šetřit materiál a tak se cvaká ostošest. Přinášíme názory jednoho z těch fotografů, kteří se stali uznávanými a publikují snímky nejen z domácích soutěží, ale také podniků mistrovství světa, Ivo Nesrovnala. Má ke Krumlovu vřelý vztah, vždyť žije v nedaleké Včelné.

Čím je podle vás právě krumlovská soutěž charakteristická?
Především tím, že se koná na jaře, kdy je většinou výborné světlo a příroda přímo hýří krásnými barvami. Bohužel to poslední dva roky moc neplatilo, bylo deštivo…

Kterou RZ a které místo máte nejraději?
Těch míst je víc, těžko vybrat jediné. Jako divák bych nevynechal zatáčku na vsi v Malostech pro atmosféru, kterou tam diváci většinou vytvářejí a pro atraktivní průjezdy "bokem". Jako fotograf upřednostňuji tzv. Besednickou kosu. Tam o akční záběry není nikdy nouze! Samozřejmě je tu skok ve Spolí… Za krásného slunečného počasí jsou překrásné pasáže na Malontské RZ, které jsou přístupné většinou pěšky.

Přináší Rallye Český Krumlov fotografům něco specifického?
Kromě toho, co už jsem říkal na začátku, jsou to noční RZ a zvláště pro mě osobně noční průjezd obcí Chlum nad Malší nebo opět divácká kulisa při průjezdu zemědělskými objekty před cílem ve Svatém Janu nad Malší. Taky zcela ojedinělou atmosféru má večerní vyhlašování vítězů v Jelení zahradě se závěrečným ohňostrojem!!! Dříve se lišila více. Škoda, že se už nejezdí římovský okruh, RZ Tisovka nebo šotolina u Ločenic. Za velmi dobrý počin považuji zavedení okruhové zkoušky na výstavišti v Českých Budějovicích.

Co je podle vás na focení soutěží nejtěžší?
Hm, těžko říci. Snad právě nafotit dobře, když zrovna prší. Obtížné je nalezení dobře přístupných tzv. neprofláknutých a přitom atraktivních míst. Když už takové místo fotograf najde, nestihne toho pak tolik.

Co byste poradil těm mnoha divákům podél tratí, aby získali co nejlepší fotky?
Pro amatéry je obtížné najít dobré místo k focení na diváckých místech, když musejí stát za páskou. Udělat pak dobrou fotku je problém. Proto bych amatérům doporučil nejprve si RZ najet a optimální místo si vytipovat. Také bych vřele doporučil jít fotit na čtvrteční shakedown v Mojném. Tam se najde několik krásných míst, téměř bez diváků a pořadatelů. Bohužel účast závodníků na něm v poslední době není valná. Škoda. Taky na shakedownu bylo v posledních dvou letech slunečno.

Komentářů celkem: 4
23. 3. 2008 15:25
0 0
jo jo...už to není jako dřív...kam si stoupneš tak stojíš a fotíš, ne teď je důležité najít a dobře si vytipovat místo dopředu a přitom tak trošku spoléhat na pohodlnějšího pořadatele...nemám tím namysli lézt za každou cenu do zakázaných prostorů, to se moc nevyplácí a je to asi zbytečnésmajlík
Ale na druhou stranu to má něco do sebe, nemít akreditaci a jít na lov, občas se podaří nafotit pěkné fotky i tzv. bez vesty a digitální zrcadlovky, ale je to přinejmenším dost vyčerpávající....
Jediné co mi dost vadí je fakt, že si předem vytipuju místo, stoupnu si tam dostatečně včas, stojím předpisově za páskou a stojím dokonce v atraktivním místě(neuvěřitelná zkutečnostsmajlík) a pak to vypukne: Pořadatelé zatluče reklamní transparenty do těch zprávných míst a projistotu si stoupnou přímo do mého výhledu a spokojeně mi ukazujou mužně vypracované záda a jelikož stojím proti větru, tak mi samozřejmě všechen popel z jejich cigarel letí do obličeje...takže nakonec se strkám v davu o jeden flek a neustále se natahuju aby se mi podařilo trefit se hledáčkem mého bombového foťáku alespoň někam do mezery mezi transparenty, pořadatele a aby toho nebylo málo samotřejmě 3 min před průjezdem 1. posádky se dovalí minimálně 2 až 3 zpocení borci s vestama a pronesou megickou větu: "Helééé to jsme vychytali místo cóóó". Takže nakonec si můžu vyfotit tak akorát slušivé vesty pořadatelů, kteří evidentně dobře ví proč tam jsou a mají většinou maximálně profesionální přístup smajlík a nebo si můžu blejsknout nějaký ten strom, když se otočím směrem k lesu, při nejlepším pokud je léto nějakou hezkou slečnu, jako atmosférusmajlík .... No paráááda to je teprve požitek z focení a ta pprávná ralla atmosféra okořeněná krutým údělem amatérského fotografování...to se potom každému jen chlubím co za skvosty jsem vyfotil a nestačím ani utratit finanční doping za vyhrané fotosutěžesmajlík

Ale ne, občas je to i o něčem jiném, ale je to složité a člověk musí mít štěstísmajlík
23. 3. 2008 15:57
0 0
Naprosto souhlasim s Janem Walachem. Mam tytéž zkušenosti. Jen dlužno dodat, že s naposlední chvíli přiběhuvším fotografem s pressvestou se dá většinou rozumně domluvit, narozdíl od pořadatele, kteří jsou většinou mistři světa a vůbec jich většinu nezajímá, že lidi jsou tak na pokuk rally a ne na jeho záda.
23. 3. 2008 18:35
0 0
WALACH .) souhlasim taky mam ty zkusenosti...nejhorsi je ze nejdriv to nejde ani podobry a pozlym uz vubec ne .))smajlík
25. 3. 2008 08:08
0 0
Tyhle zkušenosti mám taky. Na divácké rz na budějovickém výtavišti při rally Č. Krumlov 2007, stojím si pěkně za páskou , snažím si natočit průjezdy historiků ,přijde ke mě pořadatel ( asi 16-17 let ) podívá se mi do kamery (zapnuté) smajlík a v naprostém klidu se otočí a dál stojí přímo přede mnou. Na můj dotaz proč nejde na druhou sranu kde nikdo není ,mi odborně vysvětlil smajlík že musí stát přesně tady !!!! Stejně se mi dařilo na Pražském Rallysprintu . Tam pro změnu zaplatím 300 kč vstupné, najdu si místo pod stadionem hned u hrazení , pěkně si tam hodinu i dvě vymrznu a když se přiblíží začátek přijde profesionál ve vestě ČT MEDIASPORT a s kamerou na rameni vydrží stát ve výhledu dalším desítkám platících divákůsmajlíksmajlík . Takže se většinou snažím vyhnout diváckým místům a šplhám různě po lesích, stráních ,příkopech a podobně. Zase ale vydím a točím.

Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit (nahoře nad menu)!

reklama