Ondřej Plšek - eWRC.cz
30. 3. 2008 17:40 − 2370× − 19

Rally Argentina – komentář

Počtvrté v kariéře vyhrál Argentinskou rally Sebastien Loeb a posunul se do čela průběžného hodnocení mistrovství světa.

Svého čtvrtého vítězství dosáhnul v Argentině Sebastien Loeb. Soutěž skončila velkým úspěchem pro celý tým Citroen, když vedle vítěze Loeba se na stupně vítězů dostal i Dani Sordo, který skončil na třetím místě. Skvělý víkend francouzské značky potvrdil senzačním čtvrtým místem Conrad Rautenbach.

Přitom soutěž nezačala pro Sebastiena Loeba zrovna nejštastněji. Na první rychlostní zkoušce skončil úřadující mistr světa třetí, ale s obrovskou ztrátou na vítěze zkoušky Hirvonena. Fin doslova šokoval svou rychlostí, když na necelých 19 kilometrech rychlostní zkoušky La Cumbre nadělil druhému Latvalovi 48 a třetímu Loebovi 51 sekund! Ale již po druhém měřeném testu se Sebastien posunul na druhou pozici, když chyboval Latvala. Do poledního servisu po čtyřech RZ dojel Loeb na druhém místě se ztrátou 51 sekund na vedoucího Hirvonena. První odpolední zkouškou pak byl druhý průjezd La Cumbre, kde se čekal opětovný útok jedničky týmu Ford. Hirvonen ale chyboval, poškodil svůj Ford Focus WRC a přišel o všechny naděje. Od tohoto okamžiku si jel Sebastien Loeb svou vlastní rally. Rázem se ze ztráty 50 sekund stal stejně velký náskok na Chrise Atkinsona a Sebastien ho do konce první etapy navýšil až na minutu a půl. V sobotu pak již jen udržoval náskok před duem Subaru a když v neděli odstoupil druhý v pořadí Petter Solberg, tak měl k dobru dvě a půl minuty na Australana Atkinsona.

Své vítězství pak s přehledem kontroloval a zaslouženě si odváží z Argentiny dalších deset bodů. Po odstoupení obou Fordů již neměl žádného soupeře a s přehledem vyhrál v Argentině již počtvrté v řadě. K tomu převzal vedení v hodnocení mistrovství světa a v Jordánsku se za čtyři týdny vydá na trať jako první.

Na druhý nejvyšší stupínek se postavil stejně jako v Mexiku Chris Atkinson. Australan nezačal v Argentině špatně, když rychlejší než on byla pouze dvojice továrních Fordů a Sebastien Loeb. V pátek večer byl tedy již na druhém místě, ze kterého ho odsunul až v sobotu ráno týmový kolega Petter Solberg. Norský mistr světa z roku 2003 tak měl velmi blízko ke druhému místu, kterého dosáhnul naposledy před rokem v Portugalsku. Ovšem jeho naděje překazila RZ19 Mina Clavero elektronika jeho Imprezy a vystavila mu tak stopku. Druhé místo tak v cíli patřilo Chrisu Atkinsonovi, který se v celkovém hodnocení MS posunul před Jari-Matti Latvalu.

Třetí místo patří Dani Sordovi. Španěl zvolil opatrnější jízdu, která se mu ale bohatě vyplatila a po odstoupení ostatních jezdců se dostal až na třetí místo. Jeho ztráta činila ale již celé čtyři minuty. To ale nebylo nic ve srovnání s dalším jezdcem v pořadí – Conradem Rautenbachem. Jezdec ze Zimbabwe si senzačně dojel pro skvělé čtvrté místo, když se vyhnul všem problémům a nečekaně si zajistil první body v mistrovství světa. Jeho ztráta 20 minut ale byla již obrovská. Bude zajímavé sledovat, zda někdo z vás počítal s Conradem v tipovačce.

Až páté místo patří nejlepšímu Fordu. Na této pozici dojel do cíle Mikko Hirvonen. Fin soutěž začal neuvěřitelným trhákem na první rychlostní zkoušce, ale druhý průjezd se mu stal osudným, když o kámen poškodil zavěšení kola a to znamenalo konec v první etapě. Celkově se tento víkend Fordům vůbec nevydařil – Jari-Matti Latvala v pátek již na druhé rychlostní zkoušce šel přes střechu a ztratil devět minut. Několika prvními časy se propracoval až na sedmé místo, když na RZ16 trefil kámen a poškodil startér tak, že nemohl svůj Focus již nastartovat. Cíl spatřil tento mladý Fin na 12. pozici. Henning Solberg pak soutěž vůbec nedokončil, když první den poškodil zavěšení kola a druhý den ho tým stáhnul ze soutěže, aby šetřil motor jeho Focusu na další soutěž. Na Argentinu nebude jistě v dobrém vzpomínat ani jeho týmový kolega Matthew Wilson. Mechanici při opravě výfuku překročili povolený čas o osm minut a Matthew byl penalizován 80 sekundami. Pak se Brit probojoval zpět na šesté místo, ale zničené zavěšení kola znamenalo konec nadějí na bodovanou pozici.

Tři body za šesté místo si tedy nakonec připsal Federico Villagra, kterého ale také pronásledovaly problémy – jeho Focus dokonce chvíli hořel. V cíli byl pak Argentinec o 10 sekund rychlejší než sedmý Gigi Galli, který obdržel 20 sekundovou penalizaci za pozdní výjezd z pátečního servisu. Ital přišel o dobrý výsledek v sobotu, když začal jeho Focus taktéž hořet a požár zničil elektroniku tak, že ho tým musel ze druhé etapy stáhnout.

Poslední bod za osmé místo získal nejrychlejší muž s produkčním Mitsubishi – Andreas Aigner. Rakušan zajížděl po celou soutěž skvělé časy a vedle bodu do hodnocení jezdců vyhrál i hodnocení PWRC.

Rally Argentina se opět nevydařila týmu Suzuki. P.G. Andersson skončil již po čtyřech kilometrech úvodní zkoušky kvůli vadnému senzoru tlaku v turbodmychadlu, Toni Gardemeister pak na RZ8 trefil kámen a etapu dokončil jen pomoci superally.

Letos se Argentinská rally rozhodně povedla více než minulý rok, kdy kvůli nesmyslné superspeciálce v Buenos Aires byla zrušena půlka první etapy. Soutěž samotná ale kvůli nadměrnému počtu odstoupivších nenabídla příliš napínavou podívanou a nezbývá než doufat, že koncem května v Jordánsku tomu bude naopak.