Historie vozů Škoda Fabia WRC – vůz č. 12

Posledním vozem Škoda Fabia WRC, který byl postaven podle homologace evo I, byla karoserie 12 s registrační značkou 3S2 3101.

Posledním vozem Škoda Fabia WRC, který byl původně postaven podle homologace evo I (nebo přesněji „evo 1,5“ – výjimka v roce 2004), byla karoserie 12 s přidělenou registrační značkou 3S2 3101. Tento vůz má na svém kontě pouhé tři starty.

Prvním byla v lednu 2005 švédská soutěž Anderssons Minne rally, kde se s vozem představil švédský talent a šampion DTM Mattias Ekström. Důvodem tohoto startu bylo seznámení se s vozem před Švédskou rally, která se jela dva týdny po této soutěži, a do které byl Švéd angažován továrním týmem Škoda Motorsport. S fabií se sžil velmi rychle a v této soutěži zvítězil.

Švédskou rally dokázal tento talent v roce 2004 vyhrát ve skupině produkčních vozů, s vozem WRC to však byl jeho první start v MS. A nevedl si zde vůbec zle ani za volantem fabie. Nebýt totiž problémů s posilovačem řízení v závěru druhé etapy (+ 4 min.), mohl v cíli pomýšlet na bronzový stupínek… A to vše s tolik podceňovanou Fabií WRC! Zajímavostí je, že obě tyto soutěže absolvoval s modrým designem svého vozu, ačkoliv ve Švédsku bodoval do poháru konstruktérů.

Posledním startem tohoto vozu byla náročná Rally Akropolis, před kterou byl vůz přestavěn do verze evo II. Švédského jezdce vystřídal za volantem další seveřan, Jani Paasonen. Ten se v MS objevil poprvé po tříměsíční pauze. Soutěž pro něj ale skončila na začátku sobotní etapy v rokli, kde skončil po 3 kotrmelcích. Určitě na tom nese svůj díl viny také fakt, že v servisu si mechanici nevšimli vadné kontrolky tlaku oleje a během rychlostní zkoušky telefonovali posádce do soutěžního vozu. Vůz měl poškozený ochranný rám, takže byl po této havárii odepsán.

Více informací a fotografií o startech vozu Škoda Fabia WRC č. 12.