19. 5. 2008 20:27 − 3517× − 10

Milan Štván: „Skloubit studium a rallye je náročné.“

V Klub Fox Racing Teamu jsou mladí lidé, převážně studující na VŠ. Z vášně k automobilovým soutěžím postavili Škodu Favorit 136L

V Klub Fox Racing Teamu jsou samí mladí lidé, převážně studující na VŠ. Z vášně k automobilovým soutěžím postavili Škodu Favorit 136L, se kterým objíždí závody po celých Čechách. Na autě se střídají 2 posádky: Milan Štván – Jiří Čulík a Olda Kolář – Marek Pelikán. Posádka s jezdcem Milanem Štvánem má letos v plánu většinu soutěží z Rallye Cupu 2008.

věk23
bydlištěRokycany
povolánístudent VŠ
v rallye od2006
autoŠkoda Favorit 136L
spolujezdecJiří Čulík
největší úspěch2. ve třídě v Erzetce Neumětely-Hostomice 2006
soutěžácký vzorRoman Kresta
vysněné závodní autoSuzuki SX S2000
zajímavá vzpomínkaPři průjezdu poslední RZ Rallysprintu Hořovice 2007, několik metrů před cílem, se začalo auto chovat trochu neklidně a vše vyvrcholilo průjezdem cílovou fotobuňkou. Při průjezdu se utrhl třmen pravého předního kola a zcela ho zablokoval, naštěstí jsme jeli už pomaleji kvůli předešlému chování auta, takže se vše obešlo bez nějaké velké krize. Po 20 minutách se nám povedlo uvédst auto do pojízdného stavu a my jsem mohli dokončit závod.


Rallyesprint Hořovice 2007, onboard RZ1

Milane, jak jsi prvně okusil vůni benzínu? Zdědil jsi tuto zálibu po rodičích nebo jsi k soutěžích přičichnul sám od sebe?

Dalo by se říci, že od obojího něco. Od roku 1998 jsem začal jezdit s tátou pravidelně po všech možných závodech v okolí. A před třemi lety jsem se tomu začal věnovat aktivně. Ujal se mě Milan Liška a začal jsem s ním jezdit na závody jako mechanik a zároveň jsme si začali stavět naše první auto.

První auto. Které to bylo?

Původní vůz byl Škoda Favorit 136L, který jsme zakoupili v Jičíně. Měl již odjeto pár RZ Winter Cupu. Jelikož jsme jeli s autem po vlastní ose, a protože v autě nebylo topení, byl převoz vcelku drsným zážitkem vzhledem k tenkrát panujícím teplotám (byl konec ledna 2006).

Na druhém závodě se ale druhé týmové posádce (Kolář – Hána) podařilo z Favorita vytvořit po kotoulech atrapu legendární 130RS. Takže zase od znova?

Na závody jsme nezanevřeli a pustili jsme se do stavby nového auta. Sehnali jsme novou kastli (s největší pravděpodobností okruhová), která stála celou dobu ve stodole a nebyla nikdy jetá… Auto jsme během necelého měsíce dali dohromady, nastříkali, polepili a nyní ho již můžete vídat na závodech. Postupně vychytáváme dětské nemoci, které se tu a tam objevují, a hlavně sbíráme cenné řidičské zkušenosti.

Škoda Favorit 136L
motor1397 ccm, blok Favorit, T-písty, kliková hřídel Fabia 1,4, upravená a vyvážená se setrvačníkem
hlavaFelicie 50 kW, úprava kanálů, velké ventily, tvrdé pružiny
vačkaŠkoda 130 RS
kompresní poměr12,6:1
karburátorsk. A
výfukŠkoda Felicia Kit Car 1400 ccm
převodovkaskládaný 5kvalt s přímými zuby, kolíková špéra
tlumičeHP sporting
přední nápravaramena na unibalech, Favorit sk. A
zadní nápravasériová se stabilizátorem, tvrdé uložení
pneuPirelli
ráfky15"
řízeníhřebenové zkrácené
brzdypřední: 260 mm (Ford), zadní: 226 mm (Golf III)
hmotnostasi 860 kg

Máš za sebou první podnik z Rallye Cupu 2008 – Erzetku Tmaň. Soutěž jste nedokončili, co bylo příčinou?

Při průjezdu druhou RZ nám prasklo pětkové kolečko na převodovce a byli jsem nuceni odstoupit. I přes veškerou snahu se nám sice v servisu podařila vyměnit převodovka za náhradní, ale nebylo nám stejně přáno, protože nás zradil při 4. RZ motor a museli jsme definitivně odstoupit.

Další soutěž měla být Tvoje domácí. Místo soutěže se ale změnilo a pojede se znovu na Berounsku. Jak se těšíš na červnový závod v malebné krajině Karlštejna a známých vápencových lomů Amerika?

Těším se hrozně moc, protože jsme se prakticky tento rok pořádně ještě nesvezli. Jen doufám, že se nám povede auto do té doby připravit. Momentálně se repasuje převodovka a necháváme vyrábět nové pětkové soukolí u Švihova, poté je nutné dodělat elektriku, osazení zadní nápravy a brzdy. Dá se říci, že toho moc není, ale když studujeme přes týden v Praze, tak je opravdu těžké na autě pracovat a občas prostě ten víkend nestačí.

Jak se obecně dá zvládnout studium na VŠ a náročný koníček jménem rallye?

Skloubit to sice lze, ale za cenu toho, že na autě nemůžeme dělat tak, jak bychom si představovali. Pak je zde ještě otázka financí, kde je to hodně o uskromňování… Příkladů je spousta, stačí jen jeden za všechny: náklady na jeden závod ze seriálu RC jsou cca 6 000 Kč, což znamená že za dva závody můžete jet na pěknou dovolenou. Myslím, že si každý umí představit, jak musí být naši blízcí shovívaví (zejména pak naše přítelkyně).

Co pojedeš za další závody? Které by jsi letos rád odjel?

Výhledově je v plánu odjet skoro celý seriál Rallye Cup 2008 kromě 2 soutěží v okolí Pardubic a Kostelce n./O. a jeden závod VP – Rallyesprint Hořovice. Zbytek soutěží bude odjíždět kolega. Vše však bude záležet hlavně na financích.

Máš nějaké cíle v RC nebo jdeš vysloveně od závodu k závodu?

Po protrápených minulých sezonách je naší prioritou hlavně dojíždět a dostat techniku do nějakého spolehlivého a konkurenceschopného stavu, a pak možná trochu i potrápit tu konkurenci.

Koho považuješ za konkurenci? Třída A1 jsou jednoznačně nejnabitější třída jak v Rallye Cupu 2008, tak i v závodech Volného Poháru.

Náš hlavní cíl je a vždy byl porazit p. Kovandu, který je od začátku našeho působení v rallye naším měřítkem a hlavně dobrým kamarádem. O zbytku startovního pole toho moc nevím, protože se každým rokem objevují nové a nové posádky, takže je to opravdu těžké říci, na koho máme a na koho ne. Spíše bych řekl, že se nažíme sbírat zkušenosti a pořádně se sžít s autem. Mj. pana Kovandu se nám ještě nepodařilo nikdy porazit, ale postupnými krůčky se k němu v porovnání časů přibližujeme…

Vzhledem k tomu, že studuješ na VŠ (stejně jako většina lidí z Klub Fox Racing Teamu), tak je zapotřebí sponzorů. Kteří to jsou? Komu vděčíš za podporu?

Velký dík patří zejména panu Liškovi, který nám v začátcích hodně pomohl, a poté sponzorům: AWELD, spol. s.r.o. zabývající se díly a zařízeními pro cihlářský a keram. průmysl, stavebním firmám S & H, spol. s.r.o. a BIS, a.s., Nákladní doprava Josef Moulis Cheznovice, Václav Kebrdle – elektroinstalace, Autoopravna Eduard Mencl Rokycany, Fox Cargo, spol. s.r.o., Designer-akademický sochař František Pelikán Rokycany a Kippertrans s.r.o. – nákladní doprava.

Chtěl bys něco říci na závěr?

Chtěli bychom poděkovat touto cestou všem přátelům – jmenovitě Edovi Menclovi, Markovi a Petrovi Pelikánovi, Honzovi Vostrému, Jakubu Němcovi, Václavu Opatrnému, Jaromírovi Kovandovi, Milanu Kratochvílovi a našim rodinám – kteří nám ochotně pomáhájí s naším závoděním, a pak eWRC.cz za prezentaci našeho týmu na jejich stránkách. Rád bych ještě zmínil naše internetové stránky: foxrallyteam.cz.

Děkuji za rozhovor.


Video – Erzetka Tmaň 2008 (autor: -blesky- a S.L.I.M)

Foto: Aleš Kovář, MedvědandPajuse, archiv týmu

Komentářů celkem: 10
19. 5. 2008 22:06
0 0
Maevade, jediný co mi u těchto článků chybí jsou fotky jezdce a spolujezdce. Až budu třeba sedět někde v čekárně u zubaře tak je škoda si tu hoďku nezkrátit pokecem o autech jen proto, že znám jen jeho jmenovku, auto, ale ksichtsmajlík mi nic neřiká.smajlík
19. 5. 2008 23:03
0 0
To je fakt ! smajlík
19. 5. 2008 23:16
0 0
Jen lov dál, Přemku, ty rybáři rallyových vodsmajlík
19. 5. 2008 23:22
0 0
Já bych jen doplnil, že studium je náročné i bez toho, že by člověk musel jezdit rallye! smajlík
19. 5. 2008 23:40
0 0
smajlíksmajlík sem s dobou studií smajlíksmajlík
20. 5. 2008 00:24
0 0
STUDIéééééé....si woééééééésmajlíksmajlíksmajlíksmajlíksmajlíksmajlíksmajlíksmajlíksmajlíksmajlík jinak favka moc hezká, hodně štěstí do dalšíhi závodění.smajlíksmajlíksmajlíksmajlíksmajlíksmajlík
20. 5. 2008 09:15
0 0
20. 5. 2008 09:42
0 0
Tak tu kolostřešní etudu jsem viděl na vlastní bulvy smajlík, bylo to tuším na první nebo druhé erzetě cca 150m po startu. Kluci tenkrát dělali poctivý kotrmelce. Spolujezdci spadla i helma z hlavy a za letu vypadla z auta!! stejně tak i jejich mobil, který jsme pak hledali v poli. Ještě že se tenkrát nikomu nic nestalo.
Kluci, hodně štěstí do dalších závodůsmajlíksmajlík
20. 5. 2008 20:30
0 0
To finn a citron: Můžete si to dát na plochu - http://www.jyxo.info/uploads/77/770c2a1bbb8379f85fe9509da83d80ed.JPG smajlík
20. 5. 2008 22:52
0 0
Mae: Ty seš pták, ta moje mi bude podezřívat, že sem na kluky.smajlík
Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit!