Vodou k vítězství

Na sprintrally Prachatice opět startovali Jakub Urban a Jirka Švec s již osvědčeným VW Polo.

Předpověď počasí před soutěží byla více než mizerná. Provazce vody snášející se z oblohy již při pátečním tréninku pak ukazovaly, že se meteorologové ve svých předpovědích tentokrát nespletli… Vytrvalý déšť následně provázel posádky i v celém průběhu sobotní soutěže. Volba pneumatik byla vzhledem k podmínkám naprosto jasná, a tak byl vůz obut do mokrých gum a posádka se vydala na start.


Foto: David Jeřábek

Hned úvodní zkouška vedla po úzké cestě obklopené hustou vegetací, kde sebemenší chyba hrozila výletem mimo trať a rizikem odstoupení. Jakub s Jirkou proto zvolili klidné tempo s cílem poznávat chování vozu na mokrých gumách, s nimiž neměl Jakub doposud příliš mnoho zkušeností. Postupně se však s chováním vozu stále více sžíval a začal na mokru a vytahaných nečistotách získávat potřebnou jistotu. Přesto byla posádka nucena držet svoje tempo na uzdě, neboť ji již od rána trápil problém se silně se mlžícím předním oknem. Zejména ve druhém kole byla viditelnost z vozu opravdu kritická. Jirka Švec k tomu říká: „Kromě několikacentimetrového pruhu u spodní hrany čelního skla byl jeho zbytek absolutně neprůhledný, takže se naše jízda změnila v pouhé hledání silnice. Už úvodní RZ druhého kola jsme díky tomu projeli o půl minuty pomaleji než při prvním průjezdu a s průjezdy dalších RZ to bylo podobné. Ve druhém servisu se nám naštěstí problém s mlžícím se sklem podařilo odstranit, takže jsme se těšili, že se v posledních třech zkouškách ještě pěkně svezeme.“

V té době jeli Jakub s Jirkou na druhém místě ve třídě N1 za Josefem Koupalem. Během sedmé RZ ale posádku Koupal – Job potkala komplikace v podobě otevřené kapoty jejich vozu a než ji stihli upevnit a vyjet bez poškození zpět na trať, míjela je posádka Královéhradeckého rally klubu okolo.

Jakubovi s Jirkou tak v závěru soutěže nečekaně svitla naděje na vítězství ve třídě. „Jelikož jsme neměli žádné informace o našem vzájemném odstupu před, ani po této události, chtěli jsme v závěrečných zkouškách jet svižně s tím, že se v cíli necháme překvapit, zda to bude stačit na první místo. To jsme nakonec vybojovali o dvacet vteřin, takže pro nás tato po všech stránkách náročná soutěž skončila i výsledkovým úspěchem. Je však třeba sportovně přiznat, že bez zmíněného problému s kapotou bychom Josefa Koupala dostihnout nedokázali. Jel opravdu rychle. Ani my jsme však během soutěže nebyli ušetřeni problémů,“ hodnotí závěr soutěže Jirka.


Foto: David Jeřábek

V celkovém hodnocení šampionátu sprintů ve třídě N1 poskočili díky vítězství Jakub Urban s Jirkou Švecem na první příčku.

Další soutěží rallysprintů je Pačejov, uvidíme posádku i tam? „Nejspíše tam budeme, ale ještě není nic rozhodnuto. Je zde možnost, že místo mě pojede táta s Fabií a Jirka bude sedět na místě spolujezdce,“ říká Jakub.

Závěrem je třeba poděkovat společnostem FILTR ZEOS s.r.o., MONTS s.r.o., KOVOLAK PROFI s.r.o., Autoopravna ZÁKOUTSKÝ a VITAMÍN – velkoobchod elektro, které starty mladé posádky podporují.

Komentářů celkem: 0
Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit!