23. 6. 2008 22:00 − 14963× − 34

Průvodce XXXV. Rally Bohemia

Oficiální průvodce rychlostními zkouškami Rally Bohemia.

Rally Bohemia se v tomto roce vrací zpět ke kořenům. Jak jinak totiž nazvat návrat I. etapy na rychlostní zkoušky v okolí Vince, Skalska a Březovic? Přestěhováním z podhůří Jizerských hor a z okolí Liberce sice částečně utrpí členitost tratě, ne tak ale její náročnost. O rychlostních zkouškách v okolí Mladé Boleslavi se totiž zcela jistě nedá říci, že by byly méně náročné. Vyprávět by o tom mohlo mnoho favoritů, kteří si na kdysi tradiční druhé etapě kolem Vince vylámali zuby.

Rally Bohemia v tomto roce rovněž opouští třídenní formát soutěže a závodit se bude pouze v pátek a sobotu. Divácky atraktivní rychlostní zkouška na Racing Aréně v Sosnové se schovala mezi ostatní páteční rychlostní zkoušky a soutěž tak dostala více kompaktní charakter. Pojďme si ale podrobně představit všechny rychlostní zkoušky a zajímavá divácká místa, kde si budete moci bezpečně vychutnat Rally Bohemia. Pro vaši lepší představu o rychlostních zkouškách je text doplněn fotografiemi doporučených diváckých míst, video záběry z průjezdu těmito místy, a také onboard záběry z průjezdu všech rychlostních zkoušek.Pro zobrazení mapy v plném rozlišení klikněte na náhled


Pro zobrazení mapy v plném rozlišení klikněte na náhled


Shakedown

čas: pátek 4. 7. 2008, 8:00–11:00

start: Zásadka (GPS 50°30'52.264"N, 15°1'31.6"E)

cíl: Březina (GPS 50°32'42.72"N, 15°2'8.446"E)


výškový profil: shakedown

Testovací rychlostní zkouška, jinak také nazývaná jako shakedown, je umístěná mezi obcemi Zásadka a Březina, nedaleko servisního parkoviště na letišti v Mnichově Hradišti. Charakter testovací rychlostní zkoušky je poměrně odpovídající rychlostním zkouškám na Rally Bohemia, je ale spíše rychlejšího charakteru. Počáteční a také nejtechničtější část shakedownu je umístěná pod zříceninu hradu Valečov u Zásadky, a právě zde také najdeme první divácké místo dosažitelné ale pouze pěšky od startu. Jedná se o sérii těžkých zatáček na uskákaném asfaltu ve sjezdu.


divácké místo D001 (přístup pouze pěšky od startu)

video – divácké místo D001

Následuje rychlý nálet do obce Dneboh, kde je umístěné další divácké místo na hřišti, ze kterého však uvidíte pouze velmi rychlý průjezd soutěžního vozu rovinou ve vesnici a následné brždění do lehké pravé zatáčky. Výhodou bude dobrý přístup od Hoškovic a občerstvení, což jistě přispěje k nasátí správné rallyové atmosféry.


divácké místo D002 (příjezd od Hoškovic)

video – divácké místo D002

Až do cíle se trať shakedownu vrtí lehčími i těžšími zatáčkami až do vesnice Olšina, kde je na výjezdu obce další divácké místo.


divácké místo D004 (příjezd od dálničního sjezdu, případně pěšky od Březiny)

video – divácké místo D004 A

video – divácké místo D004 B

Jedná se o rychlý nálet do široké levé zatáčky a následný podjezd dálnice z Prahy na Liberec. Ihned po projetí myší díry následuje levá a pravá zatáčka před cílem shakedownu. Zde se dá pohodlně stát na dálničním náspu a bezpečně sledovat průjezd cílem se dvěma zatáčkami. Přístup pěšky z obce Březina.


RZ 1/5 Vinec

čas: pátek 4. 7. 2008, RZ 1 – 15:38, RZ 5 – 20:30

start: Vinec (GPS 50°23'47.908"N, 14°52'32.151"E)

cíl: Skalsko (GPS 50°25'53.107"N, 14°45'21.893"E)

onboard video – RZ 1/5


výškový profil: RZ Vinec

Vinecká rychlostní zkouška patří k tradičním rychlostním zkouškám Rally Bohemia a do harmonogramu se letos opět vrací. Velmi často se zde střídá rytmus a zrádné jsou rovněž klouzavé asfalty na mnoha místech zkoušky. Start je umístěn hned za mostem přes řeku Jizeru. Zde se také nachází první divácké místo, ze kterého je vidět start s prudkým stoupáním, do levé zatáčky a nájezd pod železniční viadukt. Na samotný viadukt bude přísně zakázán vstup!!! Současně bude zakázán průchod pod viaduktem.


divácké místo D101 (přístup pěšky přes most)

video – divácké místo D101

Hned za mostem následují serpentiny ve stoupání do horní části Vince. Po vystoupání čeká na jezdce nejprve pravá zatáčka, ve které se odbočuje vlevo dolů pod úroveň hlavní silnice a následně pravou zatáčkou na písku mezi domky. Bude se jednat o pěkné, přehledné divácké místo. Diváci sem ale budou mít přístup maximálně hodinu před průjezdem prvního soutěžního vozu.


divácké místo D102 (přístup pěšky hodinu před startem)

video – divácké místo D102

Trať RZ se pak protáhne mezi domky na kraji Vince s jednou pravou pravoúhlou zatáčkou a po úzké cestě zamíří zpět směrem k hlavní silnici, na kterou se napojí pěknou levou zatáčkou.

Následuje poměrně rychlý úsek na širokém asfaltu směrem na Rokytovec, kde silnice nejprve klesá do údolí, a následně rychlým úsekem stoupá až do obce Rokytovec, kterou soutěžící rychle projíždí několika pravoúhlými zatáčkami a odbočují zde vlevo na konci obce. Trať RZ dále prochází Malými Horkami a za nimi v klesání odbočuje na divácky nezajímavém místě vpravo na hlavní silnici směrem na Strenice.

Ve Strenicích čeká na jezdce nejprve levé široké odbočení v klesání, a následně za mostkem pravé do úzkého. Nejedná se ale o divácky příliš atraktivní místa. Ze Strenic RZ stoupá prudkou levou zatáčkou na poměrně kvalitním asfaltu a dostává se do diváckého místa, kterým je pravé pravoúhlé odbočení u křížku po rychlém příjezdu a s rychlým odjezdem mezi pole.


divácké místo D106 (příjezd od Bezna)

video – divácké místo D106

Následuje letecký průjezd mezi poli přes Niměřice a příjezd do dalšího diváckého místa. Jedná se o další pravoúhlé odbočení po velmi rychlém úseku a bude se zde velmi intenzivně brzdit.


divácké místo D107 (příjezd od Bezna)

video – divácké místo D107

Za diváckým místem následuje sjezd s mnoha zrádnými serpentinami do Dolního Cetna. V obci Dolní Cetno se RZ nejprve protáhne kolem bývalé továrny přes mostek a dostane se pravou zatáčkou do známého diváckého místa na kostkách, kde trať prudce zahne vlevo. Na tomto místě ukázkově zaparkoval mezi ploty Bruno Thiry se svou Škodou Octavia WRC. Na kostkách to bude jistě klouzat, a tak nebude nouze o atraktivní průjezdy.


divácké místo D108 (příjezd od Katusic)

video – divácké místo D108

Z Dolního Cetna následuje úsek po kvalitním asfaltu rychlými zatáčkami až k pivovaru v Podkováni, kde kdysi po nedobrždění otevřel bránu pivovaru Jožka Béreš. Zde se dá shlédnout levé odbočení na most. Na tomto místě je ale jen omezené množství míst pro diváky. Za Podkování následuje rychlá serpentina ve stoupání a až do Skalska kluzký uskákaný asfalt. Po nájezdu do Skalska čeká na soutěžící nejprve levá zatáčka kolem svodidel na hrubém uskákaném asfaltu a následně příjezd do prudké pravé zatáčky mezi svodidly, což je další divácké místo.


divácké místo D110 (příjezd od obce Boreč, nebo Kluky)

video – divácké místo D110

V úseku z diváckého místa do cíle je klesání serpentinou v úzkém a mezi domky po uskákaném asfaltu, ale bez možnosti přístupu diváků. Následuje cíl rychlostní zkoušky.


RZ 2/6 Lobeč

čas: pátek 4. 7. 2008, RZ 2 – 16:13, RZ 6 – 21:05

start: Skramouš (GPS 50°26'44.902"N, 14°40'5.038"E)

cíl: Bezdědice (GPS 50°29'1.56"N, 14°41'49.3"E)

onboard video – RZ 2/6


výškový profil: RZ Lobeč

Další rychlostní zkouška, která se v minulosti jezdila převážně v protisměru, je rovněž klasikou rally Bohemia a je spíše rychlejšího charakteru. Startuje se v obci Skramouš a po asi 600 m následuje rychlý příjezd do diváckého místa.


divácké místo D201 (příjezd od Mšena)

video – divácké místo D201

Jedná se o rychlý nájezd na hlavní silnici nejprve pravou a následnou levou zatáčkou. Divácké místo je poměrně přehledný úsek s rovinkou a průjezdem mostu, na který se najíždí a sjíždí další zatáčkou. Dále rychlostní zkouška stoupá lesem s těžkou pravou zatáčkou až před vesnici Lobeč, před kterou je série rychlých protahováků. RZ dále pokračuje technickým průjezdem Lobčí až do levého odbočení v obci.

Rychlý úsek na pěkném asfaltu zavede soutěžící do Nosálova, kde začíná klesání lesem ze zatáčky do zatáčky, kolem skal a svodidel až dolů do údolí, kde je v lese u trafostanice velmi dlouhá levá ostrá zatáčka kam se dá přijít po pěšině od cíle z Bezdědic. Rychlý úsek s těžkými zatáčkami v údolí přivede soutěžící až k pravému odbočení z hlavní silnice v lese, které je ale poměrně nepřehledné. Pak silnice stoupá velmi uskákaným zrádným úsekem směrem na Březovice až k diváckému místu pod Březovicemi, kde odbočí doprava a dále stoupá mezi stromy k prvním domkům.


divácké místo D204 (příjezd od hlavní silnice č 38, nebo od Březovic)

video – divácké místo D204

Přehledné a rychlé divácké místo, kde budou soutěžní vozy poměrně dlouho vidět. RZ pak pokračuje po úzkém hrubém asfaltu ve stoupání kolem domků a serpentinou do Březovic, kde bude cíl rychlostní zkoušky.


RZ 3 Super rychlostní zkouška Racing aréna Sosnová u České Lípy

čas: pátek 4. 7. 2008, 17:15

start, cíl: Sosnová u České Lípy, Racing aréna (GPS 50°39'31.85"N, 14°32'24.34"E)

Rychlostní zkouška na autodromu v Sosnové u České Lípy v minulosti Rally Bohemia zahajovala. V letošním roce ji pořadatelé zařadili do programu první etapy a diváci tak budou mít možnost sledovat vozy v pořadí v jakém odstartují do klasických rychlostních zkoušek. Atraktivní paralelní trať, kdy dva vozy startují proti sobě nabízí dostatek diváckých míst na krytých i nekrytých tribunách, ze kterých je vidět velká část trati. Nechybí šotolinový úsek a široké zatáčky, kde budou jezdci projíždět pěknými smyky. V místě bude připravené parkoviště pro diváky a občerstvení. Pokud má tedy někdo zájem si vychutnat průjezdy soutěžních vozů v klidu z pohodlí tribun, hurá do Sosnové.


RZ 4 Staroměstská

čas: pátek 4. 7. 2008, 20:08

start: Mladá Boleslav, Staroměstské náměstí (GPS 50°24'34.25"N, 14°54'5.56"E)

cíl: Mladá Boleslav (GPS 50°24'6.27"N, 14°53'45.53"E)

onboard video – RZ 4


výškový profil: RZ Staroměstská

Mladoboleslavská rally Bohemia, jejímž hlavním partnerem je domácí automobilka Škoda by byla těžko představitelná bez rychlostní zkoušky vedoucí v blízkosti Mladé Boleslavi, případně hned jejím centrem. Právě taková je městská rychlostní zkouška, která se v loňském roce osvědčila, a byla hojně navštívena diváky. Trať pouze s malými změnami kopíruje loňskou variantu průjezdem Mladé Boleslavi, a právě jen start rychlostní zkoušky je trochu posunut ze Staroměstského náměstí níže až do první serpentiny. Rychlostní zkouška pak klesá až ke křižovatce nad zimním stadionem, kde po prudkém brždění a pravé zatáčce, následuje prudké levé odbočení a příjezd k zimnímu stadionu. U zimního stadionu pořadatelé připravili velmi pěkné a přehledné divácké místo na parkovišti stadionu.


divácké místo D402

video – divácké místo D402

Na parkoviště se vozy dostanou po prudkém brždění nejprve pravou a následnou levou zatáčkou a na samotném parkovišti je čeká dlouhá pravá zatáčka. Následuje další esíčko a přejezd úzkého mostku na nekvalitním povrchu připomínající šotolinu a krátký průjezd lesoparkem Štěpánka. Divácké místo na parkovišti lze doporučit pro jeho přehlednost a mnoho variant shlédnutí průjezdu soutěžních vozů. Po průjezdu lesoparkem vozy najedou do úzkého mezi domy bez možnosti přístupu diváků a pokračují až k nájezdu na hlavní silnici, na kterou se velmi rychlou zatáčkou napojí. Následuje letecký a velmi zrádný úsek až k dalšímu diváckému místu, kterým je odbočení z hlavní silnice na Hejtmánce. Jedná se o pravé odbočení z hlavní silnice do úzkého mezi domky. Klesání mezi rodinnými domky je zakončené ostrou levou zatáčkou.Opět mezi rodinnými domky se trať RZ dostane až k levému odbočení mezi průmyslovými objekty.


divácké místo D406

video – divácké místo D406

Jedná se o pravoúhlé odbočení na kvalitním asfaltu do kterého vozy přijedou velmi rychle předchozí pravou zatáčkou.


divácké místo D407

video – divácké místo D407

Dalším diváckým místem na městské RZ je levé odbočení na hlavní silnici u Autosalonu Laureta. Jedná se o další pravoúhlé odbočení na širokou hlavní silnici s rychlým příjezdem a odjezdem. Velmi rychlá pasáž kolem řeky Jizery končí odbočením z hlavní silnice, kde je jen velmi omezený prostor pro diváky a toto místo moc zajímavého ke sledování nepřinese.

Silnice pak serpentinou bez možnosti přístupu vystoupá až do dalšího diváckého místa, kterým je levé odbočení do úzkého směrem k letišti.


divácké místo D409

video – divácké místo D409

Rychlostní zkouška pak pokračuje rychlým a přehledným úsekem s několika protahováky, kde se pojede velmi rychle, a kde se bude prášit. Těsně před nájezdem k cíli mezi rodinnými domky u letiště se RZ ještě zpomalí dvěma zatáčkami a následuje cíl městské rychlostní zkoušky.


RZ 7/13 Sychrov

čas: sobota 5. 7. 2008, RZ 7 – 8:43, RZ 13 – 15:07

start: Sychrov (GPS 50°37'41.92"N, 15°5'29.09"E)

cíl: Malá Skála (GPS 50°38'38.81"N, 15°11'38.34"E)

onboard video – RZ 7/13


výškový profil: RZ Sychrov

Hned v sobotu po ránu čeká na soutěžní posádky jedna z perel XXXV. Rally Bohemia. Rychlostní zkouška startující pod Sychrovským zámkem má bezesporu světové parametry, a její výsledek napoví další průběh soutěže. Až na drobné změny je její trasa shodná s loňskou variantou. Start RZ je umístěn za obcí Husa na okraji zámeckého parku přímo u brány se zbytky hradeb. Hned od startu trať vede lesoparkem s mnoha pěknými zatáčkami ve sjezdu do údolí řeky Mohelky. Těsně po startu je jedno z doporučených diváckých míst, kde se dá spoza stromů sledovat jednak průjezd branou těsně po startu, a jednak delší pravá zatáčka z kopce na pěkném asfaltu.


divácké místo D501 (přístup k diváckému místu od startu případně zámeckým parkem)

video – divácké místo D501

Po krátkém sjezdu do údolí řeky Mohelky je další divácké místo, tentokrát pěkný levý vracák, kde si určitě jezdci pomůžou použitím ruční brzdy.


divácké místo D502 (přístup od Radimovic)

video – divácké místo D502

Malebným údolím kolem říčky se trať protáhne několika zatáčkami až k železničnímu viaduktu na začátku obce Radostín. Pořadatel varuje před přístným zákazem vstupu na železniční viadukt !!! V Radostíně silnici vystoupá sérií zatáček až na náves, kde prudce odbočí vpravo. Následuje vyskočení na úzký železniční můstek, kde v minulém roce havaroval Nor Brynildsen s Fiatem S2000. V tomto místě však není žádné místo pro diváky!

Po úzkém pěkném asfaltu pak vede RZ mezi loukami dál do obce Třtí. Tady jezdci najedou na hlavní silnici, po pár desítkách metrů z ní ale zase prudce zabočí přes hranu doprava do prudkého kopce. Hned za vsí je ostré přehledné esíčko, spíše serpentina, přístupná ale pouze pěšky. Pěkné místo je určitě i následující série zatáček před výjezdem z lese, až nahoře ve stoupání, kde v minulosti havaroval Miroslav Jandík.

Další přibližně 3 km trati jsou velice rychlé, po úzké asfaltce mezi poli. Na nájezdu do obce Vrchovina je velmi pěkný přírodní retardér, kde se jistě bude tahat za ruční brzdu. Zajímavé je i pravé odbočení pár metrů za tímto retardérem. Následuje velmi rychlý a technický úsek až do pravé zatáčky v klesání před obcí Sedlejovice, kterou by někteří mohli lehce řezat. Jedná se o přehledný úsek pro fajnšmekry. Tady se pojede opravdu hodně rychle. Přístup sem ale pouze pěšky. V Sedlejovicích je docela zajímavé ostré levé odbočení po velkém náletu a z kopce. Bohužel bez možnosti příjezdu, takže přístup opět pěšky.

Ze Sedlejovic do Hodkovic nad Mohelkou vede trať po krásném rovném asfaltu. Několik rychlých protahováků, březová alej a louky podél trati připomíná erzety Českého Krumlova. Před dlouhou rovinou je hezké esíčko, v levé na výjezdu z něj se loni jezdilo hodně vnitřkem zatáčky, i jiskry lítaly. Ke konci roviny, asi půl kilometru před Hodkovicemi, je hezký skákací horizont. Tato pasáž bude přístupná pěšky od Hodkovic.


divácké místo D507

video – divácké místo D507

Od skoku následuje velmi rychlý příjezd do Hodkovic nad Mohelkou a průjezd úzkými uličkami bez možnosti stání diváků. Naproti tomu zajímavým diváckým místem bude průjezd náměstím v Hodkovicích nad Mohelkou, kde bude umístěno občerstvení. Jedná se tak o ideální divácké místo pro rodinu s dětmi. Oproti loňskému ročníku se neuskuteční atraktivní objezd kašny, ale jezdci budou na dlažbu najíždět vytaženou pravou zatáčkou, takže o atraktivní smyky nebude nouze.


divácké místo D508

video – divácké místo D508

Po výjezdu z náměstí ještě na jezdce čeká pěkná ostrá, rychlá levá, na širokém asfaltu z kopce. Zajímavý by mohl být velice úzký podjezd pod železniční tratí. I zde platí přísný zákaz vstupu na železniční těleso, který bude kontrolován pořadatelem!!! Hned za mostem následují úzké serpentiny a zatáčkovitá trať podél skal na novém asfaltu až do Radoňovic. Na začátku této krásné podhorské vesničky s roubenkami jezdci projedou pořádně utaženým esíčkem taktéž na novém asfaltu.


serpentina v Radoňovicích (přístup pěšky hodinu před startem)

video – divácké místo Radoňovice

Ze stráně nad silnicí bude na tuto zatáčku hezký výhled, bohužel je toto místo přístupné jen z asi 2 km vzdálených Pelíkovic. Z jezdeckého hlediska to bude jistě velmi náročný úsek. V křižovatce u Pelíkovic trať odbočí mírně vpravo přes hranu ze silnice na Rychnov na nově vyasfaltovaný úsek cyklostezky, jenž stoupá po loukách až na hřeben.


divácké místo D509 (příjezd od Rychnova)

video – divácké místo D509

Toto divácké místo se mi opravdu líbí. Ve stoupání je několik mírných zatáček tvořících esíčko, které se bude řezat. Shora bude vidět tak kilometr trati, navíc s krásnými výhledy od Bezdězu až po Krkonoše.

Zcela na vrcholu stoupání je pak ostrý horizont, kde by mohla silnější auta skákat. Zde končí pěkný asfalt a začíná hodně rozbitý úsek, spíše připomínající šotolinu. Cesta je vedena v jedné úrovni na louce, bez příkopů a tak je pravděpodobné, že jezdci si zde budou trať zkracovat „katováním“. Na konci se cesta opět promění v asfaltku a asi po 100 metrech se pěkným levým vracákem napojí na silnici přes Košovy do Rychnova. V tomto místě je ale pouze omezený počet míst pro diváky!

Serpentiny z kopce dolů jsou hezké spíše jen z auta, všude kolem je spousta stromů a křoví. Silnice zde vede těsně kolem staletých stromů, jejichž kmeny zasahují až do cesty. Tento úsek na srdce bude jistě hodně náročný a zrádný. Každá drobná chyba by zde byla draze zaplacena a vyprávět by o tom mohl jistě i Nor Brynildsen, který zde v loňském roce zůstal stát s vylomeným kolem. Z Rychnova následuje velmi rychlý zatáčkovitý úsek do Pulečného. Z Pulečného přes Klíčnov je trať poměrně zatáčkovitá, moc míst pro diváky zde ale není. Na kopci se jezdci napojí v diváckém místě na hlavní silnici Turnov–Jablonec.


divácké místo D512 (příjezd od Frýdštejna)

video – divácké místo D512

Po půlkilometrové rovince následuje pravé odbočení (k němu dojedete z Jablonce n. N. přes Dalešice). Před odbočením bude umístěn retardér. Následuje rychlý průlet po pozvolna klesající silnici do Sněhova a dál na Malou Skálu. Těsně před cílem v Malé Skále je silnice už opravdu hodně strmá a několik utažených vracáků z kopce určitě nabídne hodně zajímavou podívanou, navíc dobře přístupnou od cíle zkoušky.


divácké místo D515 (přístup pěšky z Malé Skály)

video – divácké místo D515


RZ 8/11 Chloudov

čas: sobota 5. 7. 2008, RZ 8 – 9:24, RZ 11 – 13:01

start: Líšný (GPS 50°38'43.06"N, 15°12'42.34"E)

cíl: Dlouhý (GPS 50°37'25.95"N, 15°15'14.73"E))

onboard video – RZ 8/11


výškový profil: RZ Chloudov

Rychlostní zkouška se jede ve stejné podobě jako v loňském roce. Start rychlostní zkoušky je ve velmi prudkém stoupání kolem rodinných domků v Líšném. Trať stoupá po úbočí ze zatáčky do zatáčky až nad Líšný, kde je malé divácké místo v jedné z pravých zatáček, kam se dá pěšky dojít do prudkého kopce z údolí řeky Jizery. Úzká silnice pokračuje s mnoha s těžkými zatáčkami až vystoupá ke křižovatce na Prosíčkách, kde na širokém asfaltu odbočí vlevo.


divácké místo D602 (příjezd od Malé Skály)

video – divácké místo D602

V tomto diváckém místě mohou přihlížející stát na svahu nad zatáčkou a pěkně a bezpečně sledovat průjezdy soutěžních vozů. Následuje krásný technický úsek přes obec Vrát a klesání s mnoha zatáčkami k dalšímu diváckému místu Chloudov pod obcí Koberovy.


divácké místo D603 (příjezd po silnici 282 od Železného Brodu, příp. od Turnova)

video – divácké místo D603

Jedná se o přejezd hlavní silnice, který tvoří jedna dlouhá levá zatáčka, na prachu a následné serpentiny ve stoupání, kdy lze z těchto míst sledovat i zatáčky na protější straně údolí. Dalšími pěknými serpentinami RZ vystoupá až nahoru nad Chloudov. Před Chloudovem se ještě RZ zavrtí několika zatáčkami a je tady cíl před obcí Dlouhý.


RZ 9/12 Bzí

čas: sobota 5. 7. 2008, RZ 9 – 9:48, RZ 12 – 13:21

start: Železný Brod (GPS 50°38'40.65"N, 15°15'5.84"E)

cíl: Splzov (GPS 50°39'26.93"N, 15°12'57.96"E

onboard video – RZ 9/12


výškový profil: RZ Bzí

Start rychlostní zkoušky je v Železném Brodě a rychlostní zkouška stoupá až do obce Těpeře ze zatáčky do zatáčky. V Těpeřích trať odbočí kosou prudce vlevo nahoru směrem na Chlístov. V tomto odbočení bylo v době přípravy průvodce vyfrézován povrch vozovky a mohlo by se zde prášit. V Chlístově na návsi silnice prudce odbočí doprava nahoru do kopce opět na prašném povrchu. Nad Chlístovem následuje pěkný úsek na hřebeni po velmi úzké silnici nad Chlístovem s krásnými výhledy do okolní krajiny.

Po příjezdu do Veselí silnice odbočí doprava dolů k rekreačním chatám a po velmi velmi úzké uskákané silničce sjede náročným úsekem až do obce Bzí, kde se pravým odbočením přes hranu napojí na hlavní silnici opět směrem na Těpeř. Na okraji Těpeř silnice odbočí doleva a stoupá ze zatáčky do zatáčky až k Dupandě po poměrně širokém asfaltu.

V Dupandě se silnice zase láme a začíná klesat až do Alšovic, kde z hlavní odbočí doleva do úzkého mezi domky. Zde je ovšem velmi málo prostoru pro diváky. Před výjezdem z Alšovic je pěkné pravé odbočení proti kopci a nájezd na úzkou silnici s uskákaným asfaltem. Následuje průjezd lesem až k velmi přehlednému diváckému místu nad Alšovicemi.


divácké místo D703 (přístup od Pěnčína)

video – divácké místo D703

V diváckém místě je možné sledovat výjezd z lesa a následnou rychlou pravou zatáčku, pak kolem stromů, a levá s pravou zatáčkou při návratu zpět na silnici. Jedná se o velmi pěkné a přehledné místo. Následuje velmi rychlý příjezd do dalšího diváckého místa, kterým je levé odbočení z uskákané úzké komunikace na široký pěkný asfalt silnice mezi Pěnčínem a Skuhrovem.


divácké místo D704 (příjezd od Pěnčína)

video – divácké místo D704

Trať dále začíná opět klesat přes Skuhrov s ostrou levou zatáčkou na brzdách. V klesání ze Skuhrova a nájezdu do Huntířova se projede ještě serpentinou v klesání a podobná serpentina čeká na posádky ještě před cílem ve sjezdu na novém asfaltu, kam lze pěšky dojít ze Splzova, kde je umístěn cíl rychlostní zkoušky. Do diváckého místa bude přístup umožněn hodinu před startem RZ.


RZ 10/14 Návarov

čas: sobota 5. 7. 2008, RZ 10 – 11:50, RZ 14 – 15:58

start: Železný Brod (GPS 50°38'40.73"N, 15°16'9.39"E)

cíl: Tanvald (GPS 50°44'22.35"N, 15°19'2.67"E)

onboard video – RZ 10/14


výškový profil: RZ Návarov

Legendární rychlostní zkouška procházející Návarovským údolím se jede opět v jiné podobě než se jela v loňském i předloňském roce. Stavitelé trati vzali za základ to nejlepší z původní varianty Návarovské RZ a spojili ji s tím nejlepším z rychlostní zkoušky, která v loňském roce nesla jméno Šumburk. Výsledkem je velmi náročná rychlostní zkouška, která jistě bude patřit k tomu nejlepšímu na rally Bohemia.

Start rychlostní zkoušky je rovněž v Železném Brodě ve stoupání mezi rodinnými domky. Trať dále stoupá až k levému odbočení směrem na Hrubou Horku. Z obce Hrubá Horka RZ pokračuje po širokém asfaltu ze zatáčky do zatáčky, přes obce Střevelná a Jirkov. V Radčicích trať rychlostní zkoušky po velkém náletu z kopce odbočí kolem stromu doprava a hned zase doleva a opět začne stoupat směrem na Jílové. V Jílovém ještě soutěžící odbočí mezi domy doleva a rychle mezi stromy do známého diváckého místa u hlavní silnice E65 nad Držkovem.


divácké místo D803 (příjezd po silnici E65 Tanvald – Železný Brod)

video – divácké místo D803

V diváckém místě mohou přihlížející dobře sledovat prudké brzdění a pravé odbočení. Je zde také dostatek parkovacích míst.Toto místo lze také zvolit jako výchozí bod k pěšímu výletu do Návarovského údolí k železnému mostu.

Ve sjezdu do údolí čeká ještě na soutěžní vozy odbočení v klesání do leva přes hrb a trať dále prudce klesá až k prvnímu mostu v Návarově, tentokrát železničnímu. Šířka mostu je právě tak na jedno auto a předchází mu prudké brzdění. Nájezd i výjezd z mostu tvoří prudká levá zatáčka, která dále přechází do pravé a znovu do levé zatáčky.


divácké místo Návarov (přístup pěšky nebo vlakem)

video – divácké místo Návarov 1

video – divácké místo Návarov 2

Touto serpentinou na drolícím se hrubém asfaltě v klesání se trať dostane k dalšímu železnému mostu, který překlenuje údolí říčky Kamenice. Na výjezdu z mostu to auta trochu nakopne a hned musí zatočit do pravé a následné levé zatáčky. Jedná se opravdu o velmi pěkné místo.

Diváci, kteří by chtěli sledovat Návarovskou klasiku mají možnost sem přijet před uzavřením trati a auta odstavit u zastávky ČD, případně sem dojít pěšky, a tou třetí, lehce kuriózní variantou je přijet sem vlakem ČD. Pořadatel varuje, že hodinu před budou uzavřeny průchody pro pěší z obou stran návarovského údolí! Bezpečnou a pohodlnou cestou do Návarova je dále zmíněný spoj ČD.

Při návštěvě prvního průjezdu této RZ lze odjet z Železného Brodu vlakem v 11:01, který do Návarova přijíždí v 11:13, tedy 37 minut před startem prvního vozu do rychlostní zkoušky.

Při druhém průjezdu jede vlak ze Železného Brodu v 15:01. Z Návarova zpět do Železného Brodu pak vlak odjíždí ve 12:38, 14:39, a v 16:38.

Stoupání z Návarovského údolí vede po hodně rozbitém asfaltu do prudkého kopce s mnoha ostrými zatáčkami až k odbočení u zámečku, které je rychlé a přes hranu. Další úsek je rovněž na rozbitém a uskákaném asfaltu až k mostku a odbočení z loňské varianty rychlostní zkoušky. Trať dále nepokračuje jako v minulosti doprava, ale doleva nahoru na Zlatou Olešnici. Povrch celého stoupání s mnoha protahováky tvoří uskákaný a rozbitý asfalt.


divácké místo D805 (příjezd ze Zlaté Olešnice)

video – divácké místo D805

V diváckém místě u hospody lze sledovat vrchol stoupání po rozbitém asfaltu a výjezd na hlavní silnici levou širokou zatáčkou. Po širokém a pěkném asfaltu rychlostní zkouška dále pokračuje až ke známé široké serpentině v prudkém klesání na začátku obce Haratice. Následuje rychlý průjezd obcí stále v klesání a na konci obce rychlé odbočení vpravo z hlavní silnice mezi domy.

Velmi rychlým úsekem se dále pokračuje až na kraj Velkých Hamrů, kde se trať RZ napojí na loňskou variantu rychlostní zkoušky Šumburk v diváckém místě, kterým je pravá prudká zatáčka u bytovky.


divácké místo D806 (přístup z Velkých Hamrů)

video – divácké místo D806

Následuje obtížné stoupání směrem na Bohdalovice a dále stoupání kolem pastvin rychlými zatáčkami a příjezd na přehledné odbočení nad Zlatou Olešnicí, kde trať uhne vlevo. Následuje sjezd k hlavní silnici a další odbočení do leva. Trať pak pokračuje rychlým úsekem po pěkném asfaltu s velkým klesáním až do Rejdic. Zde po úzké komunikaci mine lyžařskou sjezdovku a za Rejdicemi rychle odbočí doleva přes hranu. Následuje divácky nepřístupný náročný úsek v úzkém ze zatáčky do zatáčky a opravdu dlouhý a prudký sjezd do Tanvaldu s těžkými zatáčkami. Cíl je oproti loňskému roku posunut o jednu serpentinu nahoru na kraj Tanvaldu.

Během celé soutěže dbejte pokynů pořadatelů a myslete na svou bezpečnost. Motorsport může být nebezpečný!!!

Komentářů celkem: 34
24. 6. 2008 10:11
0 0
Výborný přehled, moc díky smajlík
24. 6. 2008 10:30
0 0
Na videu D805 taky zajímavý ten Jelení guláš.....smajlíksmajlík
24. 6. 2008 11:30
0 0
Solidně propracovaný, už se nemůžu dočkat na sosnovku a na Navarov.smajlíksmajlík
24. 6. 2008 13:33
0 0
Co teda vadi mne, tak to sou neustaly varovani, ze hodinu pred startem se uz nedostanete tam a tam. My sme sli do Navarova pesky z prijezdu od Haratic, vzdycky chvili po silnici, chvili lesem, chvili po skalach :D A to San Remo za to stalo. Vzdycky byla a je bezna (a nijak nebezpecna) praxe, ze se chodilo po silnici a kdyz melo neco jet, muselo se do lesa (na pole, louku, bocni cestu). Tak proc takovejch kecu kvuli tomu. Tim nemyslim ewrc, ale poradatele ;)
24. 6. 2008 14:54
0 0
Protože až to někdo zastaví, že jdou lidi po silnici a nedá se závodit, tak to San Remo neuvidíš, půjdeš zase zpátky a všichni Tě budou mít rádi ( ostatní diváci co tam byli včas, jezdci co nebudou závodit, pořadatelé kteří........)
24. 6. 2008 15:07
0 0
Na stožáru el. vedení je napsáno, abys tam nelez, že Tě to praští. Stejně se najde spousta těch co to zkusí. A taky se najde spousta těch co po silnici půjdou a neuhnou. Při kontrole průjezdů vozů "O" z onboardů je to krásně vidět. Ani se neotočí. "O" houká, spolujezdec si může servat plíce a "chytrý" divák nereaguja a čumí. A je jich hodně. A dokud takový budou, budou zákazy a množství "takovejch keců".
Přeberte si to jak chcete. A až se něco stane tak tady bude spousta takovejch keců, že pořadatel nic nezajistil.
24. 6. 2008 15:33
0 0
moc pěknésmajlík doufám že něco podobného uděláš i na Barumku
PzP
24. 6. 2008 15:51
0 0
2toncek06: ne všichni organizátoři rally v Česku jsou k podobným aktivitám nakloněni. Jsem si skoro jistý, že žádný ewrc průvodce k Barumce nebude...
24. 6. 2008 16:18
0 0
Perfektní práce.Už se na Bohemku těším.Díky
24. 6. 2008 20:39
0 0
Super moc dik smajlík smajlík smajlík
25. 6. 2008 16:04
0 0
smajlík
smajlík
25. 6. 2008 16:07
0 0
to Kenny_pce: tak to jsi byl ty kdo před 3 rokama ( možná dýl) chodil po rz a hned první rz komisař zrušil. No počkej letos, to si vypiješ .
25. 6. 2008 16:09
0 0
MraveneCz, fakt super práce, moc díky smajlíksmajlíksmajlík
26. 6. 2008 01:22
0 0
to huron:Rovinnatá palba?smajlíkco že...
Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit!